Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

06.05.2015 11:55
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Diyetisyen Seçil Kenar'dan, hem zayıflamaya yardımcı hem de sağlığa faydalı 10 mucize besin...

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Zayıflama döneminde harcadığınız kalorinin aldığınız kaloriden az olması çok önemli. Bu yüzden yediklerinizi azaltmak ve hareket etmek zayıflamada kilit nokta. Ancak araştırmalar bazı besinlerin de zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğunu gösteriyor. İşte diyetisyen Seçil Kenar'dan, hem zayıflamaya yardımcı hem de sağlığa faydalı 10 mucize besin: Yulaf / Kan şekerini hızla yükseltmez, glisemik indeksi düşüktür, midede suYLA birleşip şişer ve mideyi uzun zamanda terk eder. Bu özellikleri yulafın daha uzun süre bizi tok tutmasına sebep olur. Bu yüzden daha uzun süre tok olur, çabuk acıkmayız, daha az kalori alarak daha hızlı zayıflarız.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Badem / Krom bir çeşit mineraldir ve özellikle zayıflama konusunda çok etkilidir. Krom insülinin içerisinde vardır, kan şekerini ayarlama da etkili olan insülinin etkisini arttırır. Kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve şeker isteklerini keser. Badem yüksek miktarda krom içerir, bu yüzden ara öğünde her gün düzenli olarak 6-7 adet bedem tüketin fakat kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını yani çiğ bademi tercih edin.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Bulgur / Kompleks karbonhidratlar yüksek posa içeriğinden dolayı hem kan şekerini daha yavaş yükseltirler hem de daha tok tutarlar. Bilinenin aksine yağsız yapıldığı takdirde kompleks karbonhidratlar kilo vermemize yardımcıdır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yemek yanına az zeytinyağlı bulgur veya 3-4 kaşık kepekli makarna, ekmek yerine tüketilebilir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Muz / Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotonin hormonu oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muz ve yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. “Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır” şeklindeki bilgiler yanlıştır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Maydanoz / Ödemler, zayıflama esnasında özellikle kadınlarda çok sık rastladığımız ve süreci yavaşlatan bir durumdur. Ödem vücudun normalden fazla su toplaması olarak görülür. Bu sorunla başa çıkabilmek için salatalarda ve yemeklerde bol bol maydanoz tüketiniz. İsterseniz kaynatıp suyunu da içebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yumurta / Diyette en büyük problem acıkmadır. Acıkma hissini bastırmak ve uzun süre tok tutan besinler diyette çok önemlidir. Kullanılırlığı vücutta yüzde100 olan ve çok kaliteli protein içeren yumurta tok tutar ve her gün özellikle yağsız olmak şartıyla kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Fasulye / Albümin çok önemli bir taşıyıcı proteindir. Yapılan araştırmalarda iştahı kapattığı gözlenmiştir. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Bu yüzden zeytinyağlı taze fasulye tüketiniz. Fasulyeyi et yemeklerinin yanında garnitür olarak buharda pişirerek servis ediniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Süt / Yapılan araştırmalarda kalsiyumdan zengin diyetlerin, daha fazla yağ yakımını ve kilo vermenin hızlanmasını sağladığı gözlenmiştir. Bu yüzden gün içinde 2-3 porsiyon süt ve süt grubu ( probiyotik yoğurt, kefir, süt, ayran, yoğurt) tüketiniz. Zayıflamak için mutlaka yağsız veya sıfır yağlı tüketmek zorunda değilsiniz. Benim önerim doğal günlük sütler ve evde yapılmış yoğurtlardır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Çorba / İştahın azalması zayıflamak için çok önemlidir. Bu yüzden midenin kapasitesini dolduracak az kalorili besinler almak gereklidir. Çorba hem düşük kalorili hem de yemeğin en başında tüketildiği için midenin dolmasına ve ana yemeğin daha az tüketilmesine sebep olur. Kremalı çorbalar haricinde hepsini tüketebilirsiniz. Çorbanın lif içeriğini arttırmak için sebze ve bulgur ekleyebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Zencefil / Yapılan çalışmalarda zencefilin metabolizma hızını arttırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden her besine toz zencefil veya salatalara küp küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz. Yeşil çayın içine de yarım çay kaşığı toz zencefili ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

KİLO VERMENİZE YARDIMCI MUCİZE YİYECEKLER / Günün en önemli öğünü kahvaltıyı sakın es geçmeyin. Özellikle de zayıflamak istiyorsanız... Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, zayıflatan ve tok tutan kahvaltı önerilerini sıraladı.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kahve:İçerisindeki kafein sizi harekete geçirecektir. Eğer sabahları spor yapmayı tercih edenlerdenseniz spordan 45 dakika önce içilen kahve daha çabuk terlemenize neden olur. Bu durum daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır. Eğer kahve içtikten sonra spor yaparsanız%15 oranında daha fazla yağ yakımınız gerçekleşir. Bu nedenle kahveyi eğer tansiyon probleminiz yok ise sabahları tercih etmelisiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Muz:Hem tok tutması hem de keyifle tüketilmesi muzu sabah kahvaltısının alternatif meyvesi yapmaktadır. İçerisindeki zengin potasyum ile kalbinize destek olurken aynı zamanda barsak problemleriniz var ise ona da destek olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendiren meyvelerin başında gelmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yumurta:Kahvaltının yıldızıdır. Temel protein kaynağıdır. Eğer fit bir bedene sahip olmak istiyorsanız veya kilo almaktan korkuyorsanız yumurtayı beslenme programınıza kesinlikle dâhil etmelisiniz. Sabah kahvaltısında omlet, menemen veya haşlanmış olarak tüketilen bir yumurta ile gün içerisinde uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz. Ayrıca spor yapıyorsanız beslenme uzmanınıza danışarak daha fazla yumurta beyazı tüketebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yaban Mersini:Bağırsak metabolizmasını düzenlemesi nedeni ile yaban mersini sabah kahvaltılarında tüketilmesi önemlidir. Ayrıca mide krampları veya ülseri olanlar için yaban mersininin ekstra faydası vardır. Antioksidan özelliğinin olmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Bu nedenle bağışıklık sisteminizin en önemli koruyucularından birisidir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Çilek:B ve C vitamini içeriği yüksek olan çileğin damar tıkanıklığını önleyici ve kolesterolü düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca fosfor ve demir içeriği yüksektir. Günü daha dinç ve sağlıklı geçirmek istiyorsanız sabahları 8-10 adet çilek tüketebilirsiniz. Çilek antioksidan özelliği sayesinde daha enerjik bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Çay:Çayı dünyada en çok içen toplumlardan olmamız bizim için ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü sabah saatlerinde içilen çayın uyarıcı etkisi vardır ve günü daha dinç geçirmenizi sağlar. Fakat çok fazla çay içilmesi uzun vadeli kan seviyenizin düşmesine neden olur bu durumda halsizlik yaratabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ve limonlu olarak tüketilebilir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Süt:Proteinden zengin olan besinleri fazla tüketirseniz hem uzun süre tokluk sağlar hem de kilo verirsiniz. Bu nedenle sabah saatlerinde sütü beslenme programınızda bulundurmalısınız. Sabah içilen bir bardak süt bir sonraki öğünde daha az besin tüketmenizi sağlayacaktır. Ayrıca içerisindeki zengin kalsiyum kaynağı kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Bu nedenle çocuğunuz başta olmak üzere sizde süt içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kepekli Tost:Sabah kahvaltısı yapacak zamanınız yoksa en pratik çözüm kepekli ekmeğe hazırlanmış tosttur. Hem ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratı ekmekten hem de zayıflamak için gerekli olan proteini peynirden vücudunuza almış olacaksınız. Kepekli tost iyi bir alternatif olmasının yanında kan seviyesi düşük olan bireyler için doğru bir seçim olmayabilir çünkü kepek kan seviyesinin düşmesine neden olur.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kalsiyum, vücudumuzda en çok bulunan minerallerden biri… Kemik ve diş sağlığının korunmasında öne çıksa da, kas kasılması, sinir iletimi ve kanın pıhtılaşmasında da önemli bir rol üstleniyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar, kalsiyumun çeşitli mekanizmalarla fazla kilolardan kurtulmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalara göre; kalsiyum kilo vermeyi hızlandırırken, karın bölgesini de inceltiyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerini günde 2-3 porsiyon tüketerek, daha hızlı kilo verebileceğinize dikkat çekiyor.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kalsiyumun vücuttaki yağları parçaladığına vurgu yapan Deniz, “Günde ortalama 1500 mg kalsiyum alarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz” diyor.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Vücut için gerekli ve ağırlık kaybetmeye yardımcı olan kalsiyumun en iyi kaynakları süt ve süt ürünleri. Yanı sıra pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyveler de kalsiyumdan zengin besinler arasında.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, kalsiyumdan zengin beslenmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:1. Beslenmenizde süt, yoğurt, ayran, cacık veya peynir gibi süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yağ oranının azaltılmış olması kalsiyum içeriğini değiştirmez ve yağdan tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin kahvaltıda 1 ince dilim peynir, öğle yemeğinizde 1 kase yoğurt ya da cacık ve herhangi bir ara öğününüzde 1 bardak süt tüketerek, hem tok kalabilir, hem de kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

2. Ispanak, pazı, bamya, fasulye ve börülce gibi sebzeler de kalsiyumdan zengindir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. Etli veya kıymalı ana yemeklerin yanına maydanoz, roka, nane ve kıvırcık gibi yeşillikler ekleyin.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4 . Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek tüketerek kalsiyum alımını arttırın.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

5 . Meyve tercihinizi kalsiyum içerdikleri için kuru kayısı, kuru erik, kuru incirden yana kullanabilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin şeker oranının yüksek olduğunu unutmayın ve porsiyonlarına dikkat edin.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

6 . Badem iyi bir kalsiyum kaynağı. Doyurucu ve kalsiyumdan zengin bir ara öğün alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak içerdiği yağ nedeniyle gün içinde 10 adet çiğ bademden fazla yememeye dikkat edin.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Besin desteği olarak alınan kalsiyumun, doğal süt ürünleriyle aynı etkiyi göstermediğini belirten Deniz, “Araştırma sonuçları; süt ve süt ürünleriyle kalsiyum ihtiyacını karşılayan kadınların yüzde 70 daha fazla ağırlık kaybettiğini göstermiştir” diyor.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

KİLO VERMENİZE YARDIMCI MUCİZE YİYECEKLER / Hangi gıdalar kilo aldırmaz ve zayıflamaya yardımcı olur merak ediyor musunuz?

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Greyfurt/Günde 150 gram tüketildiğinde greyfurt, 2 hafta içerisinde 2 kilo verdirebilir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Baharatlı yiyecekler/Özellikle karabiber, hardal gibi baharatlar içerisindeki kapsaisin isimli madde sayesinde kilo verdirmeye yardımcı olur.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Hardal tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yeşil Çay/Asyalı beslenme uzmanları günde 4 fincan yeşil çayın yağ yakımını hızlandırdığını savunuyor.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Az yağlı süt ve süt ürünleri/Az yağlı süt ve süt ürünleri yağları yakan bir hormonun salgılanmasını tetikler.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Tarçın/Günde bir çay kaşığı tarçın kan şekeri seviyesini azaltır ve karbonhidratların yağa dönüşmesini engeller.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Su/Yeterli su içilmediğinde kilo vermek pek mümkün değildir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Protein/Proteinli besinlerin sindirimi için daha fazla enerji harcanır. Bu sayede kilo vermek daha kolay hale gelir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

HARDALIN FAYDALARI/ Turpgillerden bir çeşit bitkidir. Vatanı Akdeniz bölgesidir. Sarı veya beyaz çiçeklidir.Tohumlarında eterik yağ vardır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

İki çeşidi vardır. Siyah hardal: Çiçekleri sarı, meyvesi dört köşeli, kısa ve sivridir. Hekimlikte; göğüs hastalıklarında kullanıllır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Beyaz hardal: Soluk kırmızı veya beyaz çiçeklidir. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Hekimlikte; daha ziyade siyah hardal tohumu kullanılır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Tesirli maddesi "potasium mironat" ve "sinigrin"dir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Hardal ruhu: Ilık suya, dövülmüş hardal tohumu konularak elde edilir. Çok tahriş edici bir maddedir. Deriyi kızartır ve yakar.Lapa şeklinde deri üzerine vurulduğunda o kısma kan çeker. Romatizma ve terden tutulan kısımlara çok iyi gelir.'

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

KULLANIŞI/ Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir. Hardal tohumu un haline getirilip tarçın ile karıştırılırsa iştah açar. Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Ağrıyan dişe konulduğunda derhal ağrıyı keser. Her zaman ve çok yenilmemelidir. Hardal ağır gıdaların hazmını kolaylaştırır. Hadis-i Şerifte, “Hardal ve tere tohumuna kıymet veriniz. Cenab-ı Ecelli ve âlâ onları her derde şifa kılmıştır.” buyurulmuştur.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Çeşitli mafsal ağrılarına şifa verir ve kan yapar.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Hardal tozu buruna çekilirse en şiddetli burun tıkanıklığını açar. Mafsal ağrısına iyidir. İncir ile karıştırılıp dalağa ve yan ağrılarına kullanıldığında çok faydası görülür.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Her çeşit ağnya iyi gelir. Bal ile yenildiğinde, yaşlılıktan olan nefes kifayetsizliğine ve öksürüğe iyi gelir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

HAFTADA 2 KİLO VERDİREN DİYET / Bu diyeti uygulayanlar hafta içi rejime girip, hafta sonu serbest besleniyorlar. Aslında hedef noktası kilo kaybını süreklilik haline getirebilmek. Esnek oluşu ise diyetin diğer bir özelliği. Ögünlerinizde 10 farklı öneriden istediğinizi seçerek sıkılmadan kilo verebilirsiniz. Kahvaltılar 1.öneri- 1 bardak süt, 1 bardak meyve suyu, 1 orta boy muz... 2. öneri - 1 kase sütlü mısır gevreği, 1 küçük dilim peynir, 1 elma... 3. öneri – 1 adet katı pişmiş yumurta, 1 dilim reçelli tost ekmeği, 1 kase meyveli yoğurt... 4. öneri- Yarım taze greyfurt, 1 çay kaşığı bal, 1 dilim tost ekmeği, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir...

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Öğle yemeği 1. öneri - 1 domates, 50 gr. Dardanel ton balığı, 1 çay kaşığı mayonez, 1 kaşık haşlanmış mısır, kıvırcık salata, 1 salatalık, 1 kaşık zeytinyağı ve limonla hazırlanmış salata. Ardırdan 1 orta boy muz. 2. öneri - 2 ince dilim ekmeği, 2 çay kaşığı tereyağı, 2 dilim peynirle hazırlanmış sandöviçin yanında 1 bardak portakal suyu ve elma. 3. öneri- 1 tas domates veya karışık sebze çorbası, üzerine krem peynir sürülmüş 1 dilim tost ekmeği, 1 porsiyon meyve.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

2. öneri - 1 katı pişmiş yumurta, 1 tabak yağsız yeşil salata, 50 gr. haşlanmış tavuk eti, 1 portakal. 5. öneri - 1 tas yoğurtlu çorba (3 kaşık haşlanmış lapa pirince, 3 kaşık yoğurt ve bir miktar sıcak su ilave ederek karıştırın, üzerine nane serpin.) 2 adet ızgara köfte, 1 tabak söğüş doğranmış salatalık ve domates. 6. öneri - Balık şnitzel (2 orta büyüklükte balık filetosunu galeta ununa batırarak hafif yağda kızartın), 1 tabak mevsim salata, 1 porsiyon meyve.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. öneri - 1 dilim kepek ekmeği, 1 çay kaşığı tereyağı, 1 çay kaşığı marmelat, 1 bardak elma suyu veya portakal suyu. 6. öneri- 1 bardak light süt ve 2 çay kaşığı kakao ile hazırlanmış sıcak kakao, 2 diyet bisküvi ve iki çay kaşığı krem peynir. 7. öneri – 1 adet elma, 1 dilim kepek ekmeği, 1 adet üçgen krem peynir, 1 bardak portakal suyu.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4. öneri – 1 adet yumurtayla yapılmış yağsız omlet, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 1 dilim çavdar ekmeği. 9. öneri – 1 bardak light süt, 1 kase yulaf ezmesi, 1 adet elma. 10. öneri – 1 bardak meyve suyu, 5 adet light bisküvi, 1 küçük dilim peynir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Akşam yemeği 1. öneri - 1 tas mercimek çorbası, 100 gr. haşlanmış tavuk, 1 tabak haşlanmış sebze, vanilyalı bir top dondurma. 2. öneri - 3 adet haşlanmış sosisin yanında 1 haşlanmış patates, yeşil soğan ve maydanozla hazırlanmış patates salatası,1 kase meyveli yoğurt. 3. öneri- 1 tas domates çorbası, 3 adet etli kabak dolması, 1 tabak meyve salatası.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

2. öneri - 1 tabak yağsız makarna, 2 adet ızgara balık, 2 top meyveli dondurma. 5. öneri - 2 yumurta, 100 gr haşlanmış mantar, biraz peynir, maydanoz ve margarinle hazırlanmış mantarlı omlet, 1 bardak ayran, 1 elma. 6. öneri- 1 tas sebze çorbası, 3 köfte, 1 tabak havuç salatası, 1 portakal. 7. öneri- 1 tabak menemen (2 küçük domates, 1 yumurta, 1 yeşil biber ve 1 tutam karabiber ile hazırlayın), 1 dilim kızarmış ekmek, 1 kase yoğurt.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. öneri- 80 gr. tavuk eti, 30 gr. kereviz, marul ve bir çorba kaşığı zeytin yağıyla hazırlanmış tavuk salatası, 1 dilim ekmek, 1 armut. 8. öneri - 1 tabak domatesli spagetti (30 gr. spagetti makarnayı haşlayın,diğer tarafta bir çay tabağı dilinmiş kuru soğanı yağda kavurun ve domatesi üzerine doğrayarak sos haline getirin, makarnanın üzerine dökün),1 bardak ayran. 9. öneri- Izgarada kızartılmış 60 gr. Hamburger eti, 1 tabak söğüş doğranmış domates ve salatalık, 1 elma. 10. öneri - 1 tas domates çorbası, 1 tabak lahana salatası (50 gr. turp, 140 gr. kırmızı lahana, marul ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile hazırlayın), 1 dilim kepek ekmeği.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4. öneri - 80 gr. haşlanmış alabalık, yanında 1 tabak rendelenmiş havuç ve 1 orta boy haşlanmış patates. 9. öneri- 1 tabak ton balıklı makarna (1 tabak haşlanmış makarnanın üzerine 20 gr. taze tor balığını, 1 domates ve bir avuç maydanozu doğrayın), 1 muz. 10. öneri - 1 tabak peynirli patates salatası (100 gr. haşlanmış patates, 1 diş sarmısak, 10 gr. dil peyniri, kıvırcık, maydanoz ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile hazırlayın), 2 grissini, 1 portakal.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Genellikle bu diyeti uygulayanlar hafta içi rejime girip, hafta sonu serbest besleniyorlar. Haftada 2 kilo verdirmeyi amaçlayan bu rejimi ideal kiloya ininceye kadar uygulayabilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Bu diyet, beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeyi ve daha sonra bunları bir yaşam tarzı haline dönüştürmenizi amaçlıyor.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Asıl hedef noktası kilo kaybını kalıcı bir hale getirmek. 5 günlük forma gir formda kal diyetini, zayıflamaya karar verdikten hemen sonra uygulayabilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

5 günlük "Forma Gir, Formda Kal" diyetini uygulayarak ve düzenli olarak egzersiz yaparak, her hafta 2 kilo verebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

'Forma gir, formda kal' diyeti, öncelikle bir daha kilo alınmaması için izlenmesi gereken aşamalar içerir. Peki o aşamalar neler?

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

İşte sizi forma sokacak diyet listesi, örnek menüler...

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kahvaltılar/ 1. seçenek - 1 bardak süt, 1 bardak meyve suyu, 1 orta boy muz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

2. seçenek - 1 tas sütlü cornflakes, 1 küçük dilim peynir,1 elma.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. seçenek - 1 katı pişmiş yumurta, 1 dilim reçelli tost ekmeği, 1 kâse meyveli yoğurt

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4. seçenek - Yarım taze greyfurt, 1 çay kaşığı bal, 1 dilim tost ekmeği, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Bu rejimin bir diğer özelliği, esnek oluşu. Yani 3 ana öğünde yiyeceklerinizi 6 ara öğüne bölerek de alabilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

5. seçenek - 1 dilim kepek ekmeği, 1 çay kaşığı tereyağı, 1 çay kaşığı marmelat, 1 bardak elma suyu veya portakal suyu.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

6. seçenek - 1 bardak süt ve 3 çay kaşığı kakao ile hazırlanmış sıcak kakao, 2 diyet bisküvi ve iki çay kaşığı krem peynir.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Öğle Yemeği/ 1. seçenek - 1 domates, 50 gr. Dardanel ton balığı, 1 çay kaşığı mayonez, 1 kaşık haşlanmış mısır, kıvırcık salata, 1 salatalık, 1 kaşık zeytinyağı ve limonla hazırlanmış salata. Ardından 1 orta boy muz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

2. seçenek - 2 ince dilim ekmeği, 2 çay kaşığı tereyağı, 2 dilim peynirle hazırlanmış sandviçin yanında 1 bardak portakal suyu ve elma.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. seçenek - 1 tas domates veya karışık sebze çorbası, üzerine krem peynir sürülmüş 1 dilim tost ekmeği, 1 dilim karpuz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4. seçenek - 1 katı pişmiş yumurta, 1 tabak yağsız yeşil salata, 50 gr. haşlanmış tavuk eti, 1 portakal.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

5. seçenek - 1 tas yoğurtlu çorba (3 kaşık haşlanmış lapa pirince, 3 kaşık yoğurt ve bir miktar sıcak su ilave ederek karıştırın, üzerine nane serpin.) 2 adet ızgara köfte, 1 tabak söğüş doğranmış salatalık ve domates.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

6. seçenek - Balık şnitzel (2 orta büyüklükte balık filetosunu galeta ununa batırarak hafif yağda kızartın), 1 tabak mevsim salata, 1 salkım üzüm.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

7. seçenek - 80 gr. tavuk eti, 30 gr. kereviz, marul ve bir çorba kaşığı zeytinyağıyla hazırlanmış tavuk salatası, 1 dilim ekmek, 1 armut.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

8. seçenek - 1 tabak domatesli spagetti (30 gr. spagetti makarnayı haşlayın, diğer tarafta bir çay tabağı dilinmiş kuru soğanı yağda kavurun ve domatesi üzerine doğrayarak sos haline getirin, makarnanın üzerine dökün),1 bardak ayran.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

9. seçenek - Izgarada kızartılmış 60 gr. Hamburger eti, 1 tabak söğüş doğranmış domates ve salatalık, 1 elma. 10. seçenek - 1 tas domates çorbası, 1 tabak lahana salatası (50 gr. turp, 140 gr. Kırmızılahana, marul ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile hazırlayın), 1 dilim kepek ekmeği.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Akşam Yemeği/ 1. seçenek - 1 tas mercimek çorbası, 100 gr. haşlanmış tavuk, 1 tabak haşlanmış sebze, vanilyalı bir top dondurma. 2. seçenek - 3 adet haşlanmış sosisin yanında 1 haşlanmış patates, yeşil soğan ve maydanozla hazırlanmış patates salatası,1 kâse meyveli yoğurt.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

3. seçenek - 1 tas domates çorbası, 3 adet etli kabak dolması, 1 tabak meyve salatası.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

4. seçenek - 1 tabak yağsız makarna, 2 adet ızgara balık, 2 top meyveli dondurma.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

5. seçenek - 2 yumurta, 100 gr haşlanmış mantar, biraz peynir, maydanoz ve margarinle hazırlanmış mantarlı omlet, 1 bardak ayran, 1 elma.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

6. seçenek - 1 tas sebze çorbası, 3 köfte, 1 tabak havuç salatası, 1 şeftali.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

7. seçenek - 1 tabak menemen (2 küçük domates, 1 yumurta, 1 yeşilbiber ve 1 tutam karabiber ile hazırlayın), 1 dilim kızarmış ekmek, 1 tas yoğurt.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

8. seçenek - 80 gr. haşlanmış alabalık, yanında 1 tabak rendelenmiş havuç ve 1 orta boy haşlanmış patates.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

9. seçenek - 1 tabak ton balıklı makarna (1 tabak haşlanmış makarnanın üzerine 20 gr. taze tor balığını, 1 domates ve bir avuç maydanozu doğrayın), 1 muz.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

10. seçenek - 1 tabak peynirli patates salatası (100 gr. haşlanmış patates, 1 diş sarımsak, 10 gr. dil peyniri, kıvırcık, maydanoz ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile hazırlayın), 2 grissini, 1 portakal.

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Bir ay boyunca bu rejimi uyguladıktan sonra, verdiğiniz kiloları geri almamak için şu tavsiyelere uymanızda yarar var:

Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Yağlı süt yerine az yağlı veya yağsız süt içmeyi tercih edin.

100
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Alışveriş yaparken üzerinde az yağlı yazan yoğurtları tercih edin.

101
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Salatalarınıza sos veya mayonez kullanmayın.

102
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kaşar ve tulum peyniri yerine az yağlı beyaz peyniri tercih edin.

103
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kızarmış yiyecekler yerine haşlanmış veya ızgara olanları tercih edin.

104
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Kırmızı et yerine balık ve tavuk yiyin.

105
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Zengin soslu ve kremalı yiyeceklerden uzak durun. Canınız çok istediğinde haftada bir kez olmak koşuluyla yiyebilirsiniz.

106
Paylaş
Zayıflamaya Yardımcı 10 Besin

Haftada dört gün en az yarım saat egzersiz veya yürüyüş yapın.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Mayıs 2020 Cumartesi 14:56:49