Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

16.09.2010 12:14
Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Aliye Rona: 1921'de Suriye'de dünyaya gelen Aliye Rona, Yeşilçam'da yüzlerce filmde rol aldı. Her ne kadar iyi kadın rollerinde oynamışsada oynamış olduğu rollerin birçoğu kötü kadın rolleriydi.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Coşkun Göğen(Tecavüzcü Coşkun): 1946 yılında doğmuştur. Türk sinemasının hatta dünyanın nadide kadrolu tecavüzcülerinden biri olan Coşkun, bakımsız sakalları, kel kafası ve pis bakışlarıyla izleyenlerin gönlünde taht kurmuştur. Antalya doğumlu oyuncu, 1972 yılında ''Asi Gençler'' filmiyle başladığı oyunculuk kariyerini genelde yan, kötü karakterlerle sürdürmüş, buna rağmen Türk sinemasında oynadığı tecavüzcü rolleriyle kendine hatrı sayılır bir yer edinmiştir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Erol Taş: 1928 yılında doğmuştur. Türk sinemasında kötü adam denilince adeta sözlük anlamında kullanılan bir isim olan oyuncu tesadüfen bir kavga sayesinde başladığı oyunculuk kariyeri boyuncu iyi ve kötü bir çok karakteri başarıyla canlandırmasına rağmen 'kötü adam' olarak ün salmıştır. Bu duruma iri yapısının yanı sıra sert yüz hatları ve bakışları da neden olmuştur kuşkusuz.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Oyunculuk yeteneği fiziksel avantajlarının ötesine geçerek onu gerçek kötü adam sanılma sanrısını yaratmış dönem dönem seyirciden ciddi tepkiler de görmüştür. Ancak zamanla değeri anlaşılmış olumsuz tepkiler olumlu

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Leyla Sayar: Bir dönem Ankara Devlet Tiyatrosu'nda eğitim gören oyuncu, Yıldız Dergisi'nin düzenlediği artist yarışmasında başarı kazandı. 1958 yılında sinemaya başladı. Çeşitli rollerde oynadıktan sonra, 1972' de dansözlüğe başlayarak, sinemayı bıraktı.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Hayati Hamzaoğlu: İlkokul'dan sonra, kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk gibi değişik işlerde çalışan Hamzaoğlu, sanat hayatına 1953 yılında yardımcı oyuncu olarak başlamıştır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Hikmet Taşdemir: 1942 Erzurum doğumlu oyuncu, 1971 yılında Yılmaz Güney filmlerinde oynayarak başlamıştır. İlerleyen zamanlarda bir çok aksiyon ve komedi filminde kötü karakterleri canlandıran Taşdemir, ciddi ve sert duruşuyla hem komik hem tehditkar görünmeyi başarmıştır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Mardinli Arif (Umudumuz Şaban), Gaddar Kerim (Korkusuz Korkak), Sihirbaz (Dünyayı Kurtaran Adam), Kara Mustafa (Asiye Nasıl Kurtulur), Vasilyos (Battal Gazi'nin Oğlu) gibi karakterlere can veren oyuncu, günümüzde televizyon dünyasında da çeşitli dizilerde rol almaktadır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Hüseyin Peyda: 1920 doğumlu, 50'li yıllardan itibaren sinema dünyasında oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik yapmış olan Hüseyin Peyda yine Türk sinemasında unutulmayacak kötü karakterlerinden biri olarak yer alır. Delici bakışları, mavi gözleri ve sert yüz hatlarıyla kötü adam karakterine uygun bir tipi olan oyuncu oynadığı onlarca filmden kazandıklarını yine kendi yazdığı ve yönettiği filmlere harcayan bir sinema sever olarak biliniyordu.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Genellikle acımasız, hain ve kötü karakterleri canlandıran oyuncu üzerine tam oturan tiplemeleri tipik sakalı ve sert bakışlarıyla birleştirdiğinde eşi benzeri bulunmayacak kötü oyunculardan birine dönüşüyordu. 1990 yılında akciğer kanserinden öldüğünde arkasında 70 yıllık koca bir ömür ve 40 yıllık uzun bir sinema geçmişi bırakıyordu.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Kazım Kartal: 1936 doğumlu oyuncu, 1964 yılında başladığı oyunculuk kariyerini 2003 yılındaki ölümüne kadar sürdürmüştür. 70'li yıllarda yükselen erotik film furyasının önde gelen isimlerinden olan Kartal, 90'lı yıllarda da televizyon dizilerinde rol almıştır. Türk sinemasının önemli kötü adamlarından biridir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Kenan Pars: 1920 yılında doğan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Kenan Pars, kariyeri boyunca oyunculuk, senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yapmıştır. 50'li yıllardan itibaren başrol olmak üzere yüzlerce filmde rol alan oyuncu çokça, hain ve sinsi planlar yapan yabancı askerleri ve düşmanları canlandırmıştır. Jön tipine yakın olduğu için karizmatik kötü adamlardan biri olarak sayılabilir. Oyuncu, 2008 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Lale Belkıs: 1938'de İstanbul'da dünyaya geldi. Gerçek adı Belkıs Durmaz'dır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Bilal İnci: 1936, Adana doğumlu Bilal İnci, yüzü ve mimikleriyle kötü adam rollerini hakkıyla oynayan nadide Türk sinema oyuncularından biridir. Bir çok tarihi filmde de kahramanın baş düşmanını oynayan oyuncu, kötülüğü zevkle yapan ve bu zevkini kahkahalarıyla tüm dünyaya yansıtan kötü karakterleri başarıyla canlandırmıştır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Nuri Alço: 1951 doğumlu Türk sinemasının şahsına münhasır kötü adamlarından olan Nuri Alço, özellikle klasik Türk erkeği tipine zıt görünüşü ve son derece soğukkanlı, umursamaz tiplemeriyle akıllarda yer etmiş karakterlerden biridir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Sarışın, mavi gözlü, uzun boylu olan oyuncu genel olarak zengin, güçlü ve acımasız tipleri canlandırmıştır. 80'li yıllarda başlayan kariyeri boyunca canlandırdığı tecavüzcü karakterleriyle ''ilaçlı gazoz''un simge isimlerinden birine dönüşmüş, en büyük rakibi Tecavüzcü Coşkun'la karşılaştırmalara maruz kalmıştır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Önder Somer: Asıl soyadı baba mesleği döşemecilikten gelme olan Döşer'dir. 1937 yılında doğmuş olan oyuncu Türk sinemasındaki en yakışıklı kötü adamlardan biridir. Zarif, kültürlü ve düzgün görüntüsüyle jönlerin hem düşmanı hem de rakibidir. Esas kadınla ilişki yaşayan ve onu etkileyen az bulunan kötü adam tiplemelerinden biridir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

İlişkilerinin sonu genelde hüsranla biter ve filmin sonunda kaybeden karaktere dönüşür. 60-75 yılları arasında onlarca filmde oynayan oyuncu, Türk sinemasında cinselliğin öne çıktığı filmler döneminin başlamasıyla sinemadan uzaklaşmıştır. 1997 yılında geçirdiği trafik kazasıyla hayatını

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Süheyl Eğriboz: Sinemamızın kötü adamlarının en karizmatiklerinden. 1928 doğumludur. bir çok filmde tırnaklarını törpüler.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Suzan Avcı: Türk sinemasının başarılı oyuncularından biridir. Genelde kötü karakterdeki kadın rollerini oynamıştır.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Turgut Özatay: 1927 yılında doğan oyuncu, 50'li yıllarda başladığı sinema serüvenine jön olarak giriş yapmış, ilerleyen zamanlarda ise kötü yan karakter olarak filmlerde yer almıştır. Dram, macera türlerinin yanı sıra Şaban'lı komedi filmlerinde de kötü adam rolüne bürünen oyuncu, yıllar içinde rol aldığı 500'i bulan film sayısıyla Türk sinemasında en çok filmde oynamış sayılı isimlerden biri haline gelmiştir.

Yeşilçam'ın Kötü Karekterleri

Yıldırım Gencer: 1936 doğumlu oyuncu, ''Kızılmaske'', ''Maskeli Beşler'', ''Malkoçoğlu'', ''Karamurat'', ''Kilink'' gibi serilerin yanı sıra bir çok filmde mafya babası rolleriyle tanınmıştır. Genelde otoriter ve lider kötü karakterleri canlandıran oyuncu, sert görünüşünü iyi kullandığı mimikleri ve yeteneğiyle birleştirerek inandırıcı karakterler yaratmıştır. 200'e yakın filmde oynayan Yıldırım Gencer, 2005 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:56:35