YENİ TOYOTA AURİS BU ŞUBATTA YOLLARDA

28 Ocak 2013 Pazartesi
1
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Toyota'nın yeni tasarım anlayışını tam olarak yansıtan Yeni Auris, Şubat ayından itibaren Türkiye yollarına çıkıyor. Baştan aşağı değişen Yeni Auris'i yollara çıkmadan Haberler.com için test ettik. Belek Gloria Resorts'da Türkiye lansmanı gerçekleşen yeni Auris, Toyota'nın heyecan verici yeni tasarım anlayışının kodlarını veriyor. Yeni Auris, markanın 2013 yılındaki yenilenme atağının ilk ürünü olarak yollara çıkıyor. Yeni Auris, çekici görünüm ve keyif veren sürüş özelliklerine sahip 2. neslinde segmentinin kendine güvenen otomobilleri arasında yerini alıyor.
2
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
2007 yılında tanıtılan Auris,bu güne kadar 41.015 adet satıldığını ifade eden Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş.CEO'su Ali Haydar Bozkurt, 2012 yılında 11.457 adet satıldığını ifade etti. Toyota'nın C segmentindeki global liderliğine vurgu yaparak “Yeni Auris ile bugün yepyeni bir tasarım anlayışını kutlayan Toyota, dünya çapında 140 ülkede 39 milyon adetten daha fazla satışla orta segmentte son derece iddialı bir geçmişe sahiptir. Bu mirası yine başarılarla taçlandıracağına inandığımız Yeni Auris'in müşterilerimizin uzun zamandır beklediği değişimi ve heyecanı yaratacağına eminiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye'deki satışlarımızın yüzde 35'ini oluşturan Auris, Toyota ürün gamının lokomotif ürünlerinden olmaya devam edecektir” dedi.
3
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Toyota'nın “Keen Look-Keskin Bakış” farlarıyla birlikte gündüz LED farları Yeni Auris'in görsel zenginliğini ortaya koyuyor. “Under Priority – Öncelikli” ön ızgara ile birlikte Toyota'nın yeni tasarım anlayışı tam olarak Yeni Auris'te hayat bulurken, bu özellikler otomobilin agresif, cesur ve çekici kimliğini gözler önüne seriyor. Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm'ye ulaşan ve yüksekliği 55 mm düşürülerek 1460 mm'ye indirilen Yeni Auris, zemine hakim, güvenli ve sağlam bir görüntü kazandı. Sınıfının en iyilerinden olan 0,277 Cd aerodinamik sürtünme katsayısına sahip olan Yeni Auris'e entegre edilen arka spoiler, hava akımına şekil veren tavan tasarımı, aracın altından hava akımını kolaylaştıran alt tasarım detayları ve “sakana” isimli kanatlar da aerodinamik başarıyı sağlayan detaylardan sadece bir kaçı.
4
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Benzinli ve dizel modellerinde Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere 4 farklı donanım seviyesinin sunulduğu Yeni Auris'teki dış tasarım, mükemmel aerodinamik performans özelliklerini yansıtmanın yanı sıra düşük yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor. Geliştirilmiş aerodinamik özellikleri ile Yeni Auris'in 1,33 lt benzinli versiyonunda ortalama yakıt tüketimi 5,5 lt'ye, manuel şanzımana sahip 1,6 lt'de 5.9 lt'ye düşürüldü. Yeni Auris'in 1,6 lt benzinli versiyonunda ilk defa sunulan CVT şanzıman teknolojisi direksiyondaki vites kulakçıklarıyla kontrol sunarken 1,6 lt manuel şanzımandan da daha etkili yakıt verimliliği sağlıyor. CVT şanzımana sahip olan 1,6 lt benzinli Yeni Auris'te yakıt tüketimi 100 km'de ortalama yüzde 20 oranında azalarak 5,7 lt'ye düşürüldü. 1,4 D-4D manuel şanzıman ile 1,4 D-4D multi mode şanzıman seçeneklerinde de ortalama yakıt tüketimi 4,2 lt'ye düşürülerek yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirme sağlandı.
5
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Ağırlığı 50kg azaltılan Yeni Auris'in gövdesinin üst tarafında kullanılan çelik sayesinde de gövde mukavemeti yüzde 10 oranında arttı. Daha hafif olmasına rağmen daha güçlü materyallerin kullanıldığı üst gövde yapısı ve sürüş pozisyonunun 40 mm daha düşürülmesi yüksek hızda sürüş konforunu tamamlayan etkenler arasında yer alıyor. Ağırlık merkezinin düşürülmesinin yanısıra, Yeni Auris'te daha konforlu, çevik ve yüksek kontrollü sürüş sağlamak üzere 1,6 lt benzinli modellerde çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanıldı.
6
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Yeni Auris'te sunulan en dikkat çekici yeniliklerden biri de iç mekan tasarımına etkili bir dokunuş yapan “Skyview” cam tavan. “Skyview”, C segmentindeki en büyük panoramik cam tavanlardan biri olarak yeni Auris'in iç mekanında çok daha ferah bir hacim sunmaya olanak tanıyor. Uzun mesafe yolculukları için geliştirilen yüksekliği ayarlanabilen sürücü ve ön yolcu koltuğu ile yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen direksiyon simidi Yeni Auris'te daha konforlu bir sürüş pozisyonuna olanak veriyor. Yanlardan ve oturma yüzeyinde daha fazla destek sunan yeni koltuk tasarımına ek olarak 20 mm artırılan arka koltuk diz mesafesi ile yolculuklar daha keyifli hale geliyor
7
Yeni Toyota Auris Bu Şubatta Yollarda
Yeni Auris, araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüşü de garantiliyor. Toyota'nın “eğlenceli sürüş” anlayışının uygulaması olan Toyota Touch ile Yeni Auris'te yolcuklar çok daha keyifli bir hale geliyor. Yeni Auris'in 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme, yakıt tüketimi grafiğini gösteren yol bilgisayarı, arka görüş kamerası özelliklerini içeriyor. USB ve AUX ile de mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor. Yeni Auris'te önümüzdeki günlerde opsiyonel olarak sunulacak “Touch&Go” multimedya sistemi ile navigasyon özelliği sunulacak. Bunun yanısıra Touch&Go ile Bluetooth aracılığıyla ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete bağlanma imkanı sunuluyor.

Diğer Galeriler