Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Yazarlar Ne Dedi?

13.09.2010 12:25
Yazarlar Ne Dedi?

Referandumun hemen ardından kimi televizyonda, kimi internet sitesinde hemen sonucu yorumlamaya başlayan yazarlardan bazıları ağzını bozdu, bazıları “Evet”i büyük bir demokrasi zaferi olarak değerlendirdi, bazıları da ülkenin askeri darbeden daha büyük bir darbe yediğini iddia etti. Karar yine milletin…

Yazarlar Ne Dedi?

Markar Esayan (Taraf): -Halk yönetime el koydu- “Halkın sağduyusuna hep inandım. Halk, yani “yalnız kalabalık” kendisi için en hayırlı olanı hikmetle arar, bulur, ve tam on ikiden vurur. Halk bu gün yönetime el koydu, 12 Eylül tam 30 yıllık darbesinin utancını sildi, vesayete ağır darbe indirdi. Bu ülkede yaşamaktan mutlu ve memnun hissettiğim nadir günlerden birisini yaşıyorum; çünkü “Evet” demenin, bu ülkede yaşamaktan mutlu ve memnun olacağım günleri arttıracağına inanıyorum.

Yazarlar Ne Dedi?

Yıldıray Oğur (Taraf): -Gecenin kaybedenleri- Türki silahlı kuvvetleri ve yargı: Cumhuriyet nostaljisinin kurbanı oldular. Demokrasiye intibak etmekte geç kaldılar. Büyük oynamaktan vazgeçmediler. Artık siyasi aktör olmadıklarını kabul edemediler. Hesap vermeyi içlerine sindiremediler. Sonuç ortada. Dört darbe için adamakıllı bir özür dileyerek başlayabilirler yeni baştan.

Yazarlar Ne Dedi?

Fatih Bayhan (Haber7): -Bidon kafanın cevap günü- Olsun, böylede mutluydu Bidon kafa,,, Kendini aydın sayıp “evet ve hayır” demenin ne anlama geldiğini anlamayacak kadar “beton kafa” olmaktan daha iyiydi. Sandıklar açıldı, oy verme işleminin üzerinden dört saat geçmesine rağmen 151 bin sandık açıldı, sayıldı ve sonuç ilan edildi. Yüzde 57,9 Evet, Yüzde 42,1 hayır… Ülkemize “hayırlar” getirsin…

Yazarlar Ne Dedi?

Fatih Altaylı (Haberturk): -Erdoğan galip, Kılıçdaroğlu kazançlı- Bu referandum ortaya koyduki, Türkiye'de partiler konumlarını güçlendirerek koruyorlar. Ben yazıya başladığımda Evet'ler öndeydi. Akp güçlü olduğu yerlerde gücünü koruyordu. CHP güçlü olduğu yerlerde oranlarını arttırmıştı. BDP ise Kürt oyları üzerinde Devletin gücüne rağmen zorla da olsa ciddi bir hakimiyete sahipti.

Yazarlar Ne Dedi?

Ekrem Dumanlı (Zaman): -Ders Olsun- 1- 26 maddeden oluşan anayasa değişikliği paketinin içeriği unutuldu, mesele siyasî polemiklere boğuldu. Oysa bu bir genel seçim değildi. 2- Referandumdan siyasî bir çıkar sağlamak uğruna koyu bir kara propaganda yapıldı. Kirli propagandanın her çeşidine başvuruldu. 3- Propaganda şehveti cinnet sınırlarına dayanınca nezaket ve nezahet terk edildi.

Yazarlar Ne Dedi?

A. Turan Alkan (Zaman): -Çoook hayırlı oldu- Dün, hep birlikte çok güzel bir şey yaptık: Türk toplumunu meydana getiren fertler olarak dün, milletle devletin ortaklaşa hukukunu düzenleyen çok önemli bir temel belge hakkındaki fikrimizi açıkladık. İlk defadır ki anayasanın özüne dokunan bazı önemli konularda şahsi görüşümüzü belirttik.

Yazarlar Ne Dedi?

Taha Akyol (Milliyet): -Referandumdan üç ders- Referandum kesinlikle AK Parti'nin galibiyetiyle sonuçlandı. Demek ki iktidar, kendi seçiminin dışından da destek alan bir projeyle ortaya çıkmış. Evetler Tayyip Erdoğan'ın gücünü daha da arttırdı. Başbakan bu gücü nasıl kullanacak? İtidal ve uzlaşmayla mı? Sertlik ve öfkeyle mi? Dün akşamki konuşması güzeldi.

Yazarlar Ne Dedi?

Fikret Bila (Milliyet): -Erdoğan'ın Başarısı- Referandumdan Evet çıkması bekleniyordu ama aradaki farkın 16 puan olacağı tahmin edilmiyordu. Hayır oylarının 45'in üzerinde, Evet oylarının da 55'in altında çıkacağı tahmini yaygındı; ancak sonuç öyle olmadı. Evet ve Hayır arasındaki fark, beklenenden yüksek oldu. Kuşkusuz bu sonuç Başbakan Erdoğan'ın başarısını gösteriyor. Bu gerçeği teslim etmek gerekir.

Yazarlar Ne Dedi?

Güneri Cıvaoğlu (Milliyet): -Sandığın kestiği parmak- Sandıklardan çıkan “EVET” oyları, “yüzde 55-45 bandında olur” diyen Başbakan Erdoğan'ın tahminini bile aştı. En yakın tahmini ise Tarhan Erdem üstat yaptı. Kutlarım... Referandum sonucu “net...” Dün sandıklardan çıkan “EVET” -resmi olarak- anayasa değişikliği içindir. Ama “AKP'ye güvenoyu” yorumuna da kapıları açmıştır.

Yazarlar Ne Dedi?

Güngör Uras (Milliyet): -İş ve aş sorunu önemli değilmiş- Halkımız oy çoğunluğu ile Sayın R. T. Erdoğan'a güvenini ifade etti. Oy verenler anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesine evet demekten öte, Sayın R. T. Erdoğan'a evet dedi. Sayın R. T. Erdoğan'ın ekonomi politikalarının, sosyal politikalarının, dış politikasının, Kürt açılımının halkın büyük çoğunluğu tarafından beğenildiği, desteklendiği görüldü.

Yazarlar Ne Dedi?

Cüneyt Ülsever (Hürriyet): Benim de aralarında bulunduğum 'Hayır'cılar ağır bir mağlubiyet almışlardır. Milli irade, bizlerin savunduğu görüşe destek vermemiştir. Yapılan referandum bir güven oylamasına çevrilmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu bu güven oylamasını kaybetmiştir. Kılıçdaroğlu rüzgarı esmeden dinmiştir. Sonuçları gösteren haritaya baktığımızda, Türkiye'nin içinde adeta bölünmüş bir Türkiye görülüyor. Daha heterojen bir dağılım görülebilirdi.

Yazarlar Ne Dedi?

Mehmet Barlas (Sabah): - Demokratikleşme ve sivilleşmeye "evet" dedik...- Referandum sonucunu nasıl yorumlarsak yorumlayalım, yoğun kampanya süreci ertesinde bende oluşan en yoğunluklu duygu "Demokratik siyasete saygı"dır. Bu kampanya sürecinde 70 milyon insan birbirinden farklı görüşleri seslendiren ve bizleri savlarına inandırmaya çalışan siyasetçileri, bazen televizyonlardan, bazen gazetelerden, bazen de miting meydanlarından izledik.

Yazarlar Ne Dedi?

Yavuz Donat (Haber 7): -Artık seçim konuşulur- Düne kadar konu referandumdu. Yarından itibaren konu seçim. Tabii bu "Çankaya seçimi gibi" yan kolları da olacak. Sandıklar açıldı, oylar sayıldı, referandum defteri kapandı. Sürpriz yok. Kamuoyu bugünden itibaren "farklı gündemler" beklentisine girse de... "Ekonominin, işsizliğin, gelir dağılımının masaya yatırılmasını" istese de... Hepsi "nafile." Artık "seçim konuşulur."

Yazarlar Ne Dedi?

Güngör Mengi (Vatan): -Onarım Zamanı- Tarihi referandum beklenenin üzerinde bir halk desteğine erişerek Tayyip Erdoğan'a yedinci başarısını kazandırdı. İktidar partisinden ziyade liderinin elde ettiği bir galibiyettir bu. Çünkü Başbakan Erdoğan, ağırlıklı olarak teknik ve bilimsel bir zeminde yapılması gereken bir tartışmayı tamamiyle siyasileştirmiştir. Bunu yapmak için çeşitli toplum katmanları ile çatışmayı, ilişkilerini bozmayı, imajının zarar görmesini göze almıştır.

Yazarlar Ne Dedi?

Hikmet Bila (Vatan): -Bundan sonra…- Lüzumsuz bir referandumdu. Siyasal partiler arasında ve kamuoyunda “konsensüs” sağlanmadan hazırlanan anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması bir anlamda “yangından mal kaçırma” gibi oldu.İktidar istediğini elde etti, referandumda anayasa paketine “evet” oyunu aldı. Anayasa değişikliği için Meclis'te üçte-iki çoğunluk gerekirken, referandumda yüzde 50'nin bir fazlasıyla amaca ulaşmak mümkündü ve iktidar bu yolu seçti. Hazırlayan: Bilal TEYMUR

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:44:00