Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

10.05.2010 20:20
Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Deniz Baykal'ın siyasi yaşamına mal olan 'Yasak aşk' iddiası gündemi sarsmaya devam ederken, dünya tarihinde de pek çok lider yasak aşkı ve metresleriyle gündeme geldi. Bu liderlerden kimileri bedel olarak koltuklarını kaybederken kimileri de bu süreci en az zararla atlatmayı başardı. Bu konuda ilk akla gelen lider ABD'nin eski başkanı Bill Clinton ve Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky... İşte o liderler ve kadınları...

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Yaşadığı yasak aşk ile tarihe geçen bir diğer lider de Galler Prensi Charles. Leydi Diana'yı aldatan, bu aldatma neticesinde Diana ile boşanan Charles daha sonra metresiyle evlendi. Daha sonraki yıllarda, Diana'nın da Charles'ı aldattığı iddia edildi. Diana, talihsiz bir kaza ile Paris'te hayatını yitirdi.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Adolf Hitler de yasak aşklarıyla ünlü bir liderdi. Faşist diktatör Geli Raubal ile uzun yıllar sevgili hayatı yaşadı. Ancak ilginçtir ki Hitler'in aşk ilişkisi yaşamış olduğu yedi kadından yedisi de intihar girişiminde bulundu.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Berlusconi de karısı Veronica'yı defalarca aldatmış ve yaşadığı sayısız yasak aşkla gündeme gelmişti.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet Ran, Piraye Hanım ile evliyken ve Bursa Mahpushanesi'nde yatarken dayısının kızı, aynı zamanda ressam Nurullah Berk'in eşi olan Münevver'e aşık olur. Bu dönemde Nazım Hikmet ile Münevver aşkı başlar. Şair mektup yazar karısı Piraye'ye durumu anlatır. Bu arada Münevver bir çocuk sahibi evli bir kadındır. Kocası ayrılmak istemez. Nazım- Münevver aşkı içinden çıkılmaz hale gelir.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Suikaste kurban giden ABD başkanlarından J. F Kennedy de karısı Jackie Kennedy de aldatılan eşler kervanına katıldı. Başkan Kennedy'nin Marliyn Monroe ve daha bir çok Hollywood starı ile gizli aşk yaşadığı biliniyor.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Ünlü bir opera sanatçısı olmasına rağmen adı hep Adnan Menderes ile yaşadığı yasak aşkla gündeme gelen Ayhan Aydan, İzmir'in Çeşme ilçesinde 85 yaşında öldü. 1924'te doğan, Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nden mezun olan Ayhan Aydan, Figaro'nun Düğünü operasındaki rolüyle adını duyurdu. 19 yaşında orkestra şefi Hasan Ferit Alnar'la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu. Ancak Ayhan Aydan'ın hayatı 1949'da bir davette dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile tanışmasıyla değişti.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Bu tarihten itibaren Menderes'le tutkulu ve fırtınalı bir aşk yaşadı. 27 Mayıs 1960 darbesiyle Merderes hükümeti devreldikten sonra hükümet üyelerinin yargılandığı Yassıada'daki duruşmalarına çağırılan Aydan mahkemede Adnan Menderes'ten sahip olduğu bebeği öldürmekle suçlandı. Menderes'in asılmasıyla sonuçlanan duruşmalardaki cesur duruşuyla takdir toplayan Ayhan Aydan, bebeği doğum sırasında kaybettiğini belirterek şunları söyledi: “Adnan Menderes'i 1949'da tanıdım.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Evli olmasına rağmen büyük bir aşkla sevdim. Bütün emelim ondan bir çocuk sahibi olmaktı. Bunu başaramadım. Ancak hangi vicdansız ana, üzerine titrediği bebeğinin öldürülmesine razı olabilir?” Menderes'in asılmasından sonra zor yıllar geçiren Ayhan Aydan uzun süredir Çeşme Alaçatı'daki evinde dostlarının yardımıyla hayatını sürdürüyordu. Aydan'ın doktoru Tuncay Yılmazer, kronik akciğer rahatsızlığına bağlı solunum yetmezliğinden dün saat 17.10'da öldüğünü açıkladı.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Aydan'ın ölüm haberiyle yakınları evine akın ettiği kaydedildi. Aydan'ın, 3.5 yıldır bakıcılığını yapan aynı zamanda manevi evlatları olan Metin ve Sabiha Ulutaş ile birlikte kaldığı öğrenildi. Aydan'ın cenazesinin bugün Alaçatı'da defnedileceği bildirildi.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

ADNAN Menderes, başbakan olduktan kısa bir süre sonra tanıştı Ayhan Aydan'la... Ankara'nın sayfiye yeri Çubuk Barajı'nda Aydan'ın akrabası olan Ziraat Bankası Genel Müdürü Mithat Dülge bir davet veriyordu. Ayhan Aydan da operadan arkadaşlarıyla oradaydı. Genel Müdür, Başbakan'ı karşılarken Aydan'ın “Mithat amca!” seslenişiyle operacıların masasına yöneldiler. Başbakan masaya davet edildi. Menderes daveti kabul etti, gözüne ilişen güzel sopranonun sandalyesine talip oldu.

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Aydan “Koltuğumda gözünüz var galiba” diye espri yaptı. Bir süre sonra Aydan'ın ev telefonu çaldı. Hayranlık cümlelerinden sonra Menderes, bir süre şehir dışında olacağını, dönüşte aramak istediğini söyledi. Menderes 50, Aydan 25 yaşındaydı. Başbakan 20 yıldır evliydi; Aydan 6... Menderes'in 3 oğlu vardı, Aydan'ın 1...

Yasak Aşklarıyla Tarihe Geçtiler

Öte yandan Yassıada davasının tutanakları arasında Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'la ilişkileri başladıktan sonra boşandığı kocası Ferit Alnar'a örtülü ödenekten yardımlarda bulunduğu iddiaları da yer aldı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 13:36:47