Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Yasak Aşkın Tarihçesi

01.03.2009 17:43
Yasak Aşkın Tarihçesi

Aşk-ı Memnu ya da bugünkü söyleyişiyle 'yasak aşk'. Türk edebiyatının büyük ustalarından Halid Ziya Uşaklıgil'in günümüzden tam 110 yıl önce yazdığı bu unutulmaz eser, defalarca tiyatro sahnesine iki kez de beyazcama aktarıldı. İlk kez 1974 yılında, o zamanlar çok genç bir yayın kuruluşu olan TRT'nin ilk yerli dizisi olarak seyirciyle buluşan eseri usta yönetmen Halit Refiğ uyarlamıştı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

O dönemin TV seyircisinin hafızasında siyah- beyaz görüntüleri ve Gülper Refiğ'in içe işleyen etkileyici müziğiyle hatırlanan eser, 34 yıl sonra bu kez farklı bir yönetmen ve farklı bir ekiple çağımıza uyarlandı. İlk uyarlamasında Müjde Ar'ı sinemaya kazandıran Aşk-ı Memnu'nun bunca zamandan sonra yapılan yeni yorumu da ekran karşısındaki seyirciyi soluksuz bırakıyor. İşte, Halid Ziya Uşaklıgil'in yarattığı karakterler ve onları 34 yıl arayla canlandıran oyuncular.

Yasak Aşkın Tarihçesi

İlk uyarlamada Bihter karakterini Müjde Ar canlandırıyordu. Gencecik haliyle kamera karşısına geçen Ar, bu diziden sonra büyük ün kazandı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yeni uyarlamada ise Bihter rolünde, genç kuşağın gözde yıldızlarından Beren Saat var.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Artık aramızda olmayan usta aktör Şükran Güngör, ilk uyarlamada Adnan Bey rolündeydi.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yeni uyarlamada ise aynı rolü deneyimle oyuncu Selçuk Yöntem canlandırıyor.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Behlül karakterini ilk olarak Salih Güney beyazcama taşımıştı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Bu kez aynı rolde Kıvanç Tatlıtuğ var.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Aşk-ı Memnu uyarlamasının sinemaya kazandırdığı genç yıldızlardan biri de Itır Esen oldu. Esen, Adnan Bey'in kızı Nihal'i canlandırıyordu.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yeni uyarlamada Nihal rolünde Hazal Kaya var.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Türk sinemasının unutulmaz kadın yıldızlarından Neriman Köksal, TRT için yapılan uyarlamada Firdevs Hanım'ı canlandırıyordu.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yeni uyarlamada Firdevs Hanım rolünde bir başka usta oyuncu Nebahat Çehre var.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Halit Refiğ'in yaptığı uyarlamada, Adnan Bey'in iki çocuğu Nihal ve Bülend'in özel öğretmeni Mlle. de Courton'ı Çolpan İlhan canlandırıyordu.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yeni uyarlamada Deniz Hanım'ı Zerrin Tekindor oynuyor.

Yasak Aşkın Tarihçesi

34 yıl önce Bihter'in ablası Peyker rolünde Suna Keskin vardı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Bu yeni uyarlamada ise aynı karakteri Nur Fettahoğlu oynuyor.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Aşk-ı Memnu'nun yaratıcısı Halid Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk roman yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. 1866'da İzmir'de dünyaya gelen yazar, halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli 'Uşşakizadeler' ailesinden. Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın amcası olan Uşaklıgil'in edebiyat tarihine armağan ettiği yapıtlar arasında Aşk-ı Memnu'nun yanısıra Mai ve Siyah, Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Kırık Hayatlar da bulunuyor.

Yasak Aşkın Tarihçesi

20'li yaşlarından itibaren gazetelerde yazıları yayınlanan Uşaklıgil, 1893'te Servet-i Fünun'a katılarak edebiyat çalışmalarını yoğunlaştırdı. Meşrutiyet'ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi'nde görev aldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazdı. 23 Mayıs 1945'te hayata veda etti. TRT'nin ilk TV dizisi de dahil iki kez beyazcama uyarlanan ünlü Aşk-ı Memnu defalarca tiyatro sahnesine de taşındı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Halid Ziya Uşaklıgil'in realist-naturalist romanı olan Aşk-ı Memnu, ilk olarak 1898 yılında Servet-i Fünûn dergisinde tefrika edildi. Kitap olarak ilk basımı 1900 yılında yapıldı.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden biri olan Halit Refig, Aşk-ı Memnu'yu, beyazcama uyarladığında 40 yaşındaydı. 1934 İzmir doğumlu olan Refiğ, 1956'da sinema yazıları yazarak mesleğe başladı. Bir yıl sonra Atıf Yılmaz'ın asistanlığını yapmaya başladı. İlk filmi Yasak Aşk'ı 1960'da çekti ki bu da Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu uyarlamasıydı. Ardından aynı eseri bu kez TV dizisi olarak çekti.

Yasak Aşkın Tarihçesi

Yakılan Yorgun Savaşçı dizisi gibi talihsiz bir deneyim yaşadı. 1976-77 yıllarında ABD'de Wisconsin Üniversitesi'nde, 1984 yılında da Ohio Denison Üniversitesi'nde eğitim çalışmalarına katıldı. Yönetmenin yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış makalelerinin yanı sıra, Ulusal Sinema Kavgası, Doğu, Batı ve Türkiye, Gerçeğin Değişkenliği /Kemal Tahir adlı kitapları var.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31 Mayıs 2020 Pazar 23:59:26