Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

09.06.2014 14:17
Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

Kablosuz bir ağı kurarken yapılan yanlışlıklar ileride başınıza büyük dertler açabilir. İnternet bağlantınızın anlamsızca yavaşlaması, istemediğiniz insanların ağınıza girmesi, özel verilerinizin başkalarının eline geçmesi gibi kötü sonuçlar, aslında kablosuz ağınızı kurarken yaptığınız basit hataların sonucu olabilir. İşte bu hataları en aza indirmek için bu uyarılara dikkar edilmesi gerek...

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

1- Modemi duvar arkasına yerleştirmek. Tüm kablosuz sinyaller, karşısına çıkan engeller nedeniyle zayıflar. Kablosuz modeminizin ve laptop ya da telefonunuzun alıp gönderdiği sinyaller de bu kuraldan etkilenir. Eğer modeminiz başka bir odadaysa veya yanında soba, metal bir eşya gibi engel oluşturacak noktalar varsa, evinizin bazı noktalarında kablosuz ağınıza bağlanmakta büyük zorluk çekebilirsiniz.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

2-Kullanım kılavuzunu çöpe atmak.Eğer ileride başınızın çok ama çok ağrımasını istiyorsanız, bir modem satın alıp da modemi kurduktan sonra kullanım kılavuzu kitapçığını çöpe atın. Böylece bir sene sonra modemi resetlemek zorunda kalırsanız fabrika ayarı şifreyi bulamayıp modemin kullanıcı ara yüzüne giremez ve elbette internete de ulaşamadığınız için bilen/anlayan birini bulana kadar internetsiz kalırsınız.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

3-Ağa isim vermeyi unutmak.25 daireli bir apartmanda oturduğunuzu düşünün. Veya apartmanınızda sadece 4-5 daire olabilir ama komşu apartmanlarda da bir çok daire olduğunu unutmayın. Eğer ağınıza özel bir isim vermezseniz, kendi kablosuz ağınızı bulmanız oldukça uzun zaman alabilir zira diğer dairelerde de mutlaka ağına özel isim vermeyi unutmuş birileri olacaktır ve kablosuz ağ listesinde bir anda birden fazla modem isimli ağ belirecektir.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

4-Modem şifresini değiştirmemek. Modeminizi kurarken, modemin yönetici şifresini değiştirmemek, önemli bir hatadır. Dışarıdan ağınıza erişmeye çalışan veya ağınızın içinden modem adresinize erişen biri, standart modem yönetici şifresini kullanarak, modeme sizin hiç farkında olmayacağınız bazı ayarlar ekleyebilir ve yine siz farkında olmadan internetinizi kendi çıkarına hunharca sömürebilir, sizi zor durumda bırakabilecek yasa dışı işlemler yapabilir.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

5-Kablosuz ağa şifre koymamak. En büyük hataların başında gelen eylem. Kablosuz ağınıza şifre koymadığınıza dışarıdan birinin o ağa gireceğine emin olabilirsiniz. Sizin haberiniz bile olmadan komşunuz ağınıza bağlanıp çok kolayca bütün hızınızı ve kotanızı sömürebilir.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

6-Yanlış şifreleme yöntemi seçmek. Ağınıza şifre koymak önemli ama aynı zamanda hangi şifre protokolünü seçtiğiniz de önemlidir. WEP şifrelemesi aslında yeterli gibi görünse de bir hacker saldırısı karşısında şifre kolayca çözülebilir. WPA2-AES şifrelemesi ise çok daha yüksek güvenlik derecesi sağlar.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

7-Eski ve yeni modem Router'larını karıştırmak. Ağınızda eski ve yeni standartlara sahip modem ve router'ları karıştırarak kullanırsanız, önemli bir performans sorunu yaşarsınız. Aslında en yeni 802.11ac standardı tüm eski standartlarla uyumlu ancak bu ağa eski bir router bağlarsanız, bağlantı hızınız o eski router'ın standardına düşecektir ve yeni nesil modeminizin veya router'larınızın performansını alamayacaksınız.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

8-Güvenlik duvarını ihmal etmek. Güvenlik duvarı, modeminizin önemli bir parçasıdır. Genellikle kurulum sırasında standart olarak açık halde gelen güvenlik duvarını kapamanız, dışarıdan gelecek saldırılara karşı savunmasız kalmanız anlamına gelir. Aynı zamanda, bazı uygulamaların güvenlik duvarını doğrudan geçerek internete veya bilgisayarınıza ulaşması gerekebilir.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

9-Yanlış konfigürasyon bilgileri girmek. Modeminiz, dünyayı sayılarla algılar. Ona doğru IP adresini girerek ulaşırsınız, doğru adres veya değerleri girerek düzgün çalışmasını sağlarsınız. Bu verileri dikkatle incelemeniz ve hata varsa düzeltmeniz gerekir. Daha sonra modemi resetlemeniz gerekirse diye modemdeki bağlantı değerlerinizi bir yerlere yazmanızda da fayda vardır.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

10-Fırmware güncellemelerini yapmayı ihmal etmek. Modeminizin üreticisi düzenli olarak güncellemeler yayınlayarak, yeni gelişen teknolojilerin eski modemleriyle de uyumlu olmasını sağlar. Eğer bu güncellemeleri bulup kurmazsanız, kısa süre sonra bağlantınızda performans düşüşü veya sık sık kopmalar yaşayabilirsiniz.

Wi-Fi Kullanırken Yapılan 10 Hata

Düzenli olarak modem üreticisinin sayfasını kontrol ederek, modeminizin modeline göre güncellemeleri takip etmek sağlıklı bir bağlantı için gereklidir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 09:22:17