UÇAK KABİNLERİNİN DUVARINDAKİ SİYAH ÜÇGEN NE İŞE YARIYOR?

16 Nisan 2018 Pazartesi
Uçak kabinlerinin duvarında bulunan küçük siyah üçgen sizin de dikkatinizi çekti mi hiç? Bu üçgen ne işe yarıyor? Kimileri, bu noktanın uçağın dengesiyle ilgisi olduğunu söylüyor. Kimilerine göre ise, Allah esirgesin, bir kaza durumunda kapılar açılmazsa, kurtarma ekipleri uçağın gövdesini bu noktadan keserek yolcuları tahliye edecek...
1
Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Ne İşe Yarıyor?
Aslında bu küçük siyah üçgen, Airbus ailesinde, uçağın içerisinden kanadın en iyi bir biçimde gözlemlendiği yeri belirtiyor. Bu hizaya denk gelen pencereden bakarak, kanatta herhangi bir problem olup olmadığını, slat ve flap'lerin gerektiği şekilde çalışıp çalışmadığını görebiliyorsunuz.
2
Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Ne İşe Yarıyor?
Buzlanmaya karşı uygulama yapılan durumlarda, de-icing sıvısının kanadı yeterli biçimde kaplayıp kaplamadığı da, en iyi bu noktadan görülüyor.
3
Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Ne İşe Yarıyor?
Yine, Airbus A300 tipi uçaklarda, uçuş takımlarının açıldığından emin olunamayan durumlarda, bu noktadan bakarak tekerleklerin konumunu görmek mümkün olabiliyordu. Airbus A320 tipi uçaklarda, kanat başına iki gözlem noktası bulunduğunu da hemen ekleyelim.
4
Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Ne İşe Yarıyor?
Kanadın en iyi gözlemlendiği koltuğa, “William Shatner Koltuğu” adı veriliyor. Bunun çıkış noktası ise, ünlü TV dizisi The Twilight Zone'un “Nightmare at 20,000 Feet” adlı bölümü. Bu bölümde hikâyenin kahramanı, uçakla seyahat ederken, dışarıda bir gremlin görüyor ve onunla mücadele ediyor. Ama onun dışında uçakta bulunan diğer yolculardan hiç kimse gremlini görmüyor. Yani bir bakıma, dışarısı, en iyi bir biçimde, William Shatner'ın oturduğu koltuktan görülüyor
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler