Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

12.09.2014 11:04
Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Tuzla Gölü'nün son tuzcusu Seyfi Turan, daha çok salça, peynir yapımında kullanılan tuzu gölden çıkarıp satarak geçimini sağlıyor.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Kayseri'ye 50 kilometre uzaklıktaki Palas Ovası'ndaki Tuzla Gölü ve çevresi Türkiye'nin önemli sulak alanları arasında yer aldığı ve çeşitli ekosistemleri bir arada bulundurduğu için 2006 yılında 1. Derece Doğal Sit alanı ilan edildi.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Gölden elde edilen tuz, yöre halkının bir zamanlar önemli geçim kaynakları arasında yer alırken, çıkarmasının zorluğu ve yeni neslin büyük kentlerde çalışmayı tercih etmesiyle eski önemini yitirdi.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Bugün 35 kilometrekare genişliğindeki gölden tuz çıkarmaya devam eden tek kişi 54 yaşındaki Seyfi Turan.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Tuzla Gölü'nün son tuzcusu, Palas Mahallesi'nden at arabasıyla yaklaşık 5 kilometrelik yolculuğun ardından göle ulaşıyor.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Turan, gölün çevresindeki çamura batmamak için 'helik' adını verdiği tahta ayakkabıları giyerek tuz çıkaracağı alana yürüyor.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Gölden kürekle kazıyarak çıkardığı tuzu plastik tekneye dolduran Turan, ardından iple asılarak çektiği tuz dolu tekneyi at arabasına kadar götürüyor ve yükledikten sonra satmak için yola koyuluyor.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Gençliğinde kendisi gibi bu işi yapan çok fazla kişi olduğunu anlatan Turan: "Artık burada benden başka tuz çıkaran kimse kalmadı, herkes daha kolay işlerle uğraşır oldu. Sabah ezanından sonra evden çıkar, at arabamla buraya gelirim. Daha çok yaz aylarında bu işi yapabiliyorum.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Yoğun çalıştığımda günde 500 kilograma kadar tuz çıkarabilirim. Kendi çabamla çıkardığım tuzu da çevre köylerde yaşayanlara satıyorum. Zaten müşterilerim beni bilir, gelir alırlar. Buradan çıkarılan tuz daha çok salamura ürünler, turşu, salça, peynir yapımında kullanılıyor. Ayrıca bazı köylüler hayvanlarına yedirmek için de tuz alır." dedi.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Turan, 50 kilogramlık torbalara doldurduğu tuzu, 12-15 liradan sattığını, bu yıl kıyılarda pek tuz olmadığı için gölün içine kadar ilerlemesi gerektiğini anlattı.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Palas Mahallesi Muhtarı İsmail Sayın ise Tuzla Gölü'nün ve çevresinin eskiden sulak canlı bir görüntüye sahip olduğunu ifade etti.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Eskiden çok sayıda kuş türünün yaşadığı göl çevresindeki alanın su kuyularının sayısının artmasıyla zaman içinde kuruduğunu ve bataklığa döndüğünü ifade eden Sayın, yetkililerden Gölü eski canlılığına kavuşturacak projeler hazırlanmasını istedi.

Tuzla Gölü'nün Son Tuzcusu

Kızılırmak'tan su aktarılarak buranın yeniden canlandırılmasının mümkün olabileceğini dile getiren Sayın, "Eğer göl çevresi canlandırılırsa buranın kuş gözlemcilerinin ve doğa severlerin uğrak noktalarından biri olacağına inanıyoruz" dedi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 16:36:33