Hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler belli oldu! Zirvede yeşilin kenti Bursa var

TMMOB Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanan 2019 yılına ait hava kirliliği raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye'de 75 milyon kişi kirli hava soluyor. Türkiye'de hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler de belli oldu. Zirvede ise yeşilin şehri olarak anılan Bursa var.

11.05.2020 14:26
Hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler belli oldu! Zirvede yeşilin kenti Bursa var

TMMOB Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanan 2019 yılına ait hava kirliliği raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye'de 75 milyon kişi kirli hava soluyor. Zirvede yeşilin kenti olarak bilinen Bursa yer alırken listenin sonunda Şanlıurfa var. İşte hava kirliliği en yüksek şehirlerimiz.

2

Bursa

Paylaş
Bursa

Türkiye'de hava kirliliği yaşayan bölgeleri belirlemek adına kanser, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, astım, alerji, stres, depresyon gibi sağlık problemlerine yol açan parametrelerinin sınırların aşıldığı gün sayıları ve yıllık ortalama değerlerinin incelendiği rapor TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

3

Adana

Paylaş
Adana

4

Ankara

Paylaş
Ankara

5

İstanbul

Paylaş
İstanbul

6

Iğdır

Paylaş
Iğdır

7

Şırnak

Paylaş
Şırnak

8

Muş

Paylaş
Muş

9

Manisa

Paylaş
Manisa

10

Kahramanmaraş

Paylaş
Kahramanmaraş

11
Karabük
Paylaş
Karabük

12
Çanakkale
Paylaş
Çanakkale

Türkiye'de doğrudan akciğerlere ulaşan ve alt solunum yolu enfeksiyonu, akciğer hastalıklarına sebep olan partikül madde (PM)2,5 mevzuatı olmadığına ve yeterli ölçüm yapılmadığına dikkat çeken Bozoğlu, 257 istasyondan sadece 138 istasyonda PM 2,5 ölçümü yapıldığını, ancak 138 istasyonun ise 41'inin 2019 yılında ölçüm yapmadığını belirtti.

13
Denizli
Paylaş
Denizli

Güvenli veri alımı olan istasyon sayısının sadece 48 olduğunu dile getiren Bozoğlu, PM 2,5 kirleticisine dair acilen sınır değer tanımlanması çağrısında bulundu. Bozoğlu ayrıca, "İnsan sağlığı ve doğa için risk olan kömürlü termik santrallerin olduğu Yatağan, Kangal gibi bölgelerdeki istasyonların bir kısmında ölçüm yapılmaması ve bu santrallerin etkisini tespit etmesi gereken istasyonlarda tüm kirlilik parametrelerinin (PM 2,5) ölçülmemesi dikkat çekicidir" dedi.

14
Zonguldak
Paylaş
Zonguldak

Baran Bozoğlu COVID-19 salgını nedeniyle alınan önlemler sonucunda hava kalitesindeki iyileşmeye de vurgu yaptı. Bu iyileşmenin yalnızca anlık olduğuna dikkat çeken Bozoğlu, "2014'den bu yana hava kalitesine dair yayımladığımız raporlar incelendiğinde, neredeyse bütün kentlerimizde hava kalitesinin her yıl gittikçe kötüleştiği ve beş yıldır üst üste tüm şehirlerde kirli hava solunduğu görülebilmektedir." dedi.

15
Edirne – Keşan
Paylaş
Edirne – Keşan

Öte yandan, koronavirüs nedeniyle 30 büyükşehirin yanında Zonguldak ilinde de kısıtlamaların getirilmiş olmasına dikkat çeken Bozoğlu, "Ana nedeninin bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın uzun süredir hava kirliliğine maruz kalmaları olduğu unutulmamalıdır" dedi ve ekledi "Hava kirliliği, solunum yolu hastalıklarını yaratmakla beraber insan bedenini zayıflatması nedeniyle COVID-19 gibi hastalıkların daha da ölümcül veya hasarlı olmasına neden olmaktadır."

16
Şanlıurfa
Paylaş
Şanlıurfa

Yorumlar (15)
SINAN:Gıdın karadenızde yasayın ben denedım hastalıklardan eser kalmıyor
HATAYLI:gidin hatayın payas ilçesine daha gider gitmez demir çelik fabrikasından kaynaklı pis hava ve ekşi bir asit kokusu gırtlağınıza nasıl yapışıyor türkiyede bir numara diyebilirim bu konuda bilirkişi gidiyor incelemeye hatay harbiyeyi gezip geliyor turistik yerleri lay lay lom yani neden oluyor bu deyip kaynağına inen yok maalesef ceza kesersin biter olay bu türkiyede
KARAFIRTINA:böyle araştırma,kafa karıştırma.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:07:52