Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

Yaşanan diplomatik ilişkiler ve Mavi Marmara sonrası Türkiye - İsrail ilişkileri kopmuştu.

30.08.2013 16:14
Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

2009 yılında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Gazze konulu panele İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le katılan Başbakan Erdoğan İsrail'e eleştiriler yöneltmişti. Erdoğan konuştuğu sırada sözlerini kesen moderatöre kızarak salonu terk etmişti. 'Van Münit' diyerek tepkisini göstermişti.

Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

Erdoğan, "Daha da Davos'a gelmem" açıklamasını yapmıştı.

Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

Alçak koltuk krizi Ocak 2010 tarihinde İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u, İsrail Parlamentosu Knesset'e çağırmış ve çalışma ofisinde ağırladığı Çelikkol'la görüşmesi öncesi basın mensuplarını da odaya davet etmiş, Çelikkol ise görüşmenin muhabirler çıktıktan sonra yapılmasını istemiştir. Bunun üzerine Ayolon basın muhabirlerine dönerek “Bizim yüksek, onun daha alçak bir koltukta oturduğuna, masada yalnızca İsrail bayrağı bulunduğuna ve bizim gülümsemediğimize dikkatinizi çekerim” demiş, muhabirlerin “fotoğraf için el sıkışın” önerisini geri çevirmiştir. Büyükelçiye hiçbir ikramda da bulunulmamıştır.

Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

Olayın ardından Türkiye Dışışleri Bakanlığı “Diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığı'nı diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Türkiye'yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz” demiş, olay kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olmuştur.

Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı'nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze'ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıktı. 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye yakın uluslararası sularda İsrail Ordusunun gemiye asker çıkarması üzerine organizasyon amacına ulaşamadı. Gazze insani yardım filosu saldırısı sonucunda gemi yolcularının bir kısmı öldü ya da yaralandı. İsrail ordusunun ele geçirdiği gemi Aşdod limanına demirlendi.

Türkiye İsrail gerginliğinin nedenleri

7 Ağustos 2010 tarihinde serbest bırakılan Mavi Marmara gemisi İskenderun Limanı'na ulaşarak demir attı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 14:30:50