Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Aygül Özkan

20.04.2010 14:22
Türk Bakandan Absürt Çıkış

Almanya'da "ilk Türk Bakanı" göreve resmen başlamadan polemik yarattı. Aşağı Saksonya Eyaletinin Sosyal İşleri Bakanı olarak seçilen Türk kökenli Avukat Aygül Özkan, resmen göreve başlamadan önce "devlet okullarından çarmıh ve türbanın yeri yok" diyerek tartışma yarattı.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Özkan, Focus dergisi ile yaptığı söyleşide "devlet okullarından çarmıhın kaldırılması" çağrısında bulunarak, "Hıristiyan sembollerinin devlet okullarında yeri yok. Okullar, çocukların dini yönelişlerine kendi kendileri karar verebilecek nötr yerler olmalı. Başörtüsünün sınıflarında yeri olmadığı gibi" dedi.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birliği(CDU) üyesi olan Özkan'ın sözleri tartışma yaratırken kendi partisinden tepki aldı.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Deutsche Welle'e göre, Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wuff, Özkan'ın sözleri ile arasında mesafe koyarak "Hıristiyan sembolleri, özellikle okullardaki çarmıhlar, Hıristiyan değerlerine dayalı hoşgörü eğitimi uygulaması temeline sadık kalan Aşağı Saksonya eyaleti hükümetince olumlu karşılanıyor" dedi.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Devlet okullarında türban öğretmenler için yasaklanırken öğrencilerce kullanmasına hoşgörüsü gösterildiğine dikkat çeken Wuff, "Sayın Özkan, din konusundaki tarafsızlık uygulamasına ilişkin kişisel görüşü dile getirdi ancak Aşağı Saksonya'daki uygulamayı sorgulamadı" şeklinde konuştu.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Ancak CDU Entegrasyonu Komiseri Steffan Muller, Özkan'ı açık bir biçimde eleştirirken sözleri için "korkunç olduğu kadar absürt" ifadesini kullandı.

Türk Bakandan Absürt Çıkış

Hamburg doğumlu Aygül Özkan, bakan olarak atanmadan önce altı yıl önce katıldığı CDU'nun Hamburg bölgesel Parlamento grubunun ekonomik politika sözcüsü olarak görev yapıyordu.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 15:50:17