TRT KÜRTÇE TABULARI YIKIYOR

16 Aralık 2008 Salı
1
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
TRT'nin Kürtçe kanalı yayın hayatına 1 Ocak'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “birlik ve beraberlik” mesajıyla start verecek. Hummalı bir şekilde Kürtçe TV için hazırlıklarını yapan TRT, dışarıdan Kürtçe'yi çok iyi bilen 6 kişi ile sözleşme imzaladı, kurum içinden de Kürtçe bilen 10 kişiyi kanalın bünyesine kattı.
2
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Adı da TRT 8 ya da Kürtçe (heşt) olacak. Böylece 7 kanalı bulunan TRT sekizinci kanalını Kürtçe yayına sokacak. Bu çerçevede siyasi bağlantısı olmayan Kürt sanatçılarla görüşmeler yapılıyor.
3
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Kürtçe şarkıların Sezen Aksu'su olarak bilinen Nilüfer Akbal program yapacak isimlerden. Daha bir çok isme teklif götürüldü. TRT'nin kanal için anlaştığı sanatçılara sözleşme imzalattığı da öğrenildi. Sözleşmeyi fesheden ya da sözleşmeye uymayanlar ise 500 bin YTL ceza ödeyecek.
4
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Kürtlerin en önemli sanatçılarından Şiwan Perwer kanalın açılışına davet edildi. Perwer açılışa katılmayacak ancak TRT'nin Kürtçe kanalında program yapmaya sıcak bakıyor.
5
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Almanya'da yaşayan ve 35 yıldır Türkiye'ye girişi yasak olan Perwer yaptığı yazılı açıklamada TRT'nin Kürtçe kanalına dair duygularını, 'Şivan Perwer kültürel birlikteliği koruyacak, asırlardır bir arada yaşamış iki halkın kardeşliğini pekiştirecek, yanı sıra geri bırakılan sahipsiz bırakılan Kürt dili olan Kürtçe'ye hizmet edecek her türlü kültürel projeye saygılıdır ve imkanları dahilinde içerisinde yer alarak veya dışardan destekleyerek katkılar sunacaktır' sözleriyle dile getirdi.
6
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Kürtçe TV'nin yöneticileri, AK Parti'nin Kürt kökenli milletvekillerinin önerisi doğrultusunda, uzun yıllardır yurtdışında yaşayan ve Kürtçe müziğin babası olarak görülen Şivan Perver'e teklif götürdü. Ancak Perver, 'Türkiye'ye 32 yıl sonra bu vesileyle dönmem. Gelirsem halkımla kucaklaşmaya, halk konseriyle gelirim' diyerek bu daveti reddetti. Bunun üzerine, TRT yönetimi, açılışta birkaç parçasını kullanmak için izin istedi.
7
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Şivan, TRT'nin klip ve konserlerinden bir bölümünü kullanma talebine de, 'Eğer TRT Kürt kanalı 'Kine Em', 'Halepçe', 'Peşmerge' ve 'Kürdistan' kelimelerinin geçtiği şarkıları da yayınlayabiliyorsa bu noktada bir sorun yok' karşılığını verdi. TRT, yayında Kırmanca ve Zazaca gibi lehçelerde dönüşümlü yayın yapacak. Spiker sorunu çözülemeyince TRT yönetiminin, Kürtçe yayınlar için Paris'te Kürt Enstitüsü yöneticisi Kendal Nezan'la da görüştüğü öğrenildi.
8
TRT Kürtçe Tabuları Yıkıyor
Sabah gazetesinin haberine göre TRT, 1 Ocak'ta yayına başlayacak olan Kürtçe TV'nin açılışı için 'Doğu'nun Pavarotti' si olarak nitelendirilen Kürt sanatçı Şivan Perver' den 'Hayır' yanıtı alınca bu kez Civan Haco'yu gündemine aldı. Haco'nun davete sıcak baktığı belirtiliyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler