TOZ PEKMEZ ÜRETİLDİ

3 Aralık 2008 Çarşamba
1
Toz Pekmez Üretildi
Ege Üniversitesi'nde Dünyada İlk Defa Toz Pekmez Elde Edildi.
2
Toz Pekmez Üretildi
Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Tavman ve ekibi, bilimsel çalışmalar sonucunda toz pekmez imal etmeyi başardı.
3
Toz Pekmez Üretildi
Yaklaşık bir yıl süren çalışmalarda keçiboynuzu ve andız pekmezi üzerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Prof. Dr. Tavman, 'Gıdaların ısı özelliklerinden faydalanarak, evlerimizde kullandığımız pekmezi toz haline getirdik. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan toz pekmez paketleme, depolama ve kullanım konusunda büyük kolaylıklar sağlamakta.' dedi.
4
Toz Pekmez Üretildi
Normal sıvı pekmezin çoğunlukla doğrudan yendiğinin altını çizen Tavman, 'Toz pekmez, diğer gıda ürünlerine katkı maddesi olarak da eklenebilir. Eklendiği ürüne vitamin ve mineral katar. Bu açıdan kullanım alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz.' şeklinde konuştu.
5
Toz Pekmez Üretildi
Pilot ölçekte elde ettikleri toz pekmezin üreticiler tarafından da heyecanla karşılandığını belirten Şebnem Tavman, 'Toz pekmez, sıvı olandan çok daha lezzetli, kullanım açısından son derece basit ve besin değeri de oldukça yüksek.' diye konuştu.
6
Toz Pekmez Üretildi
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler