Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Bosna'da Tomaşitsa köyündeki eski demir madeninde yapılan kazılarda şimdiye kadar 450 kişiye ait kemikler çıkarıldı.

26.11.2013 21:14
Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Bosna'nın batısındaki Sırp bölgesinde 1992 yılında katledilenlerin gömülü olduğu toplu mezardaki çalışmalar sürüyor. Priyedor şehri yakınlarındaki Tomaşitsa köyündeki eski demir madeninde yapılan kazılarda şimdiye kadar 450 kişiye ait kemiklerin yanı sıra henüz tam olarak bozulmamış cesetler çıkarıldı.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Kalıntılar, kimlik tespiti için Şeykovaça'daki eski depoya götürülüyor.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Priyedor ve çevresinde katledilen yüzlerce insanın cesetlerinin kamyonlarla getirilerek Tomaşitsa'daki eski madene gömüldüğü eski bir Sırp askerinin itirafı üzerine ortaya çıkmıştı.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Görgü tanıklarına göre ceset dolu kamyonlar her gün bu bölgeye gidip Priyedor'a boş dönüyordu. Bazı cesetlerin gömüldüğü Yakarina Kos toplu mezarında da daha önce 373 kişiye ait kalıntılar bulunmuştu.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

BM destekli Kayıp Kişiler Enstitüsü görevlileri, Şeykovaça'daki eski depoda kemikleri birleştirerek tasnif ediyor. Cesetlerin bir kısmının henüz çürümemiş olması sebebiyle depoda dayanılmaz bir koku var. Yaşlı ve çocuklara ait kalıntıların da görülebildiği depoda bazı cesetlerdeki saç, doku ve tırnaklar dikkat çekiyor.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Ceset ve kemikler üzerinde yapılacak DNA testlerinin ardından kimlikler belirlenecek. Böylece yıllardır yakınlarından haber bekleyen insanlar, en azından başlarında dua edebilecekleri bir mezara kavuşmuş olacak.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Kayıp Kişiler Enstitüsü Bölge Ofis Başkanı Prof. Dr. Mujo Begic, Tomaşitsa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da ortaya çıkarılan en büyük toplu mezarı olduğunu söylüyor. Tomaşitsa'daki kazı alanını genişlettiklerini dile getiren Begic, 300'e yakın insana ait kalıntıların daha bulunacağını tahmin ettiklerini söylüyor.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Katliamdan kaçarak kurtulan Sudba adlı şahit, köylerde topluca öldürülenlerin evlerinde ne varsa yağmalanarak Sırp köylerinde ve Sırbistan'da satıldığını hatta sonunda piyasanın eşyaya doyması sebebiyle bunları alacak kimsenin bulunamadığını ifade ediyor. Sudba'ya göre savaşın daha başında 5 gün içinde yaşlı, kadın, çocuk demeden bin 800'e yakın Boşnak öldürüldü. Fakat cesetlerin birçoğu bugüne kadar bulunamadı. Sudba, “ Canımızı en çok yakan da bu cinayetleri işleyen canavarların çoğu hala sorumlu tutulmadı." diyor.

Toplu Mezardan Yüzlerce Ceset Çıktı

Priyedor şehrinde durum ise şu anda sakin. Savaşta kaçabilen ve hayatta kalan bazı Boşnakları kendi evlerine döndü, birçok kişi ise Avrupa'ya ya da Amerika'ya göç ederek topraklarını terk etti. Bosna Savaşı'nda hayatını kaybeden on binlerce sivilden 8 bininin cesetleri hâlâ bulunamadı.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Nisan 2020 Cuma 14:56:29