TIP DÜNYASINDAKİ TUHAF OLAYLAR, DUYANLARI HAYRETE DÜŞÜRÜYOR!

29 Aralık 2018 Cumartesi
Doktorların hayretler içerisinde kaldığı, çoğunun gizeminin hala çözülemediği tuhaf olaylar karşısında şaşırmamak elde değil!
1
46 YIL SÜREN HAMİLELİK
Tıp Dünyasındaki Tuhaf Olaylar, Duyanları Hayrete Düşürüyor!
1955 yılında doğum için hastaneye giden Fas'lı Zahra Ebutalib, doğum yapan bir kadının ölmek üzere olduğunu gördü. Gördükleri karşısında korku içinde kalan Ebutalib, doğum yapmaktan vazgeçti ve bebeğin doğmaması gerektiğine, içinde uyuduğuna kendini inandırdı. İlerleyen zamanlarda doğum sancıları çeken Zahra, bunları görmezden gelerek ısrarla doğum yapmadı. Bir süre sonra bebek hareket etmeyi kesti ve Zahra'nın sancıları dindi. Ağrıların geçmesinin ardından bebeğin tamamen uyuduğunu düşünüp rahatlayan Zahra, 46 yıl boyunca karnındakini aldırmadı. 75 yaşında ağrıları çoğalan yaşlı kadını muayene eden doktorlar, ölü bebeği fark ettiler. Doktorlar, ağrıların sebebi olarak, kireçleşmiş ceninin diğer organlara zarar vermesini gösterdi ve beş saat süren bir operasyonun ardından, taşlaşmış ölü beden Zahra'nın karnından çıkarıldı. Fas geleneklerine göre, bebeğin anne karnında sırf annenin onurunu korumak için uyuyabildiğini düşünen Zahra'nın bu mistizizme kendini kaptırdığı düşünülüyor.
2
232 TANE DİŞ ÇEKİLDİ
Tıp Dünyasındaki Tuhaf Olaylar, Duyanları Hayrete Düşürüyor!
Hindistan'da doktorlar inanılmaz bir dünya rekoruna şahit oldular. Yüzünün sağ tarafı şiştiği için hastaneye giden 17 yaşındaki Ashique Gavai'nin, azı dişindeki büyümeyi gören doktorlar hayret içerisinde kaldı. 7 saat süren bir operasyonun ardından, Gavai'nin çenesinden, boyu 2-3 cm olan 232 adet küçük diş çıkarıldı.
3
118 GÜN KALPSİZ YAŞADI
Tıp Dünyasındaki Tuhaf Olaylar, Duyanları Hayrete Düşürüyor!
Kalp genleşmesi teşhisi konulan Amerikalı D'zhana Simmons'a yeni bir kalp takıldı ancak genç kadının bedeni bu yeni kalbi reddetti. Yaklaşık 4 ay boyunca yeni bir kalp bekleyen ve bu süreçte kalpsiz yaşamaya çalışan Simmons, suni kan pompalama cihazı ile hayata tutunmaya çalıştı. Yeni bir kalp bulunmasının ardından 118 günlük zor süreç sona erdi ve genç kadın sağlığına kavuştu.
4
DOKTORLAR, KAN GRUBUNU ÖĞRENEMEDİ
Tıp Dünyasındaki Tuhaf Olaylar, Duyanları Hayrete Düşürüyor!
Kalp hastası olduğu için 'bypass' olması gereken 65 yaşındaki Şükran Karaman, kan grubu belirlenemediği için gerekli operasyonu geçiremiyordu. Doktorların tüm çabalarına rağmen, yaşlı kadının kan grubunun pozitif mi yoksa negatif mi olduğu belirlenemedi. Doktorlar, kan grubunu öğrenmenin bir yolunu bulamayınca, çareyi Şükran Karaman'dan aldıkları bir miktar kanı ona geri vererek ameliyat etmekte buldular. Başarılı bir ameliyat geçiren Karaman'ın kan grubu hala bilinmiyor.
5
KENDİSİNİ AMELİYAT EDEN DOKTOR
Tıp Dünyasındaki Tuhaf Olaylar, Duyanları Hayrete Düşürüyor!
27 yaşındaki Leonid Rogozov isimli doktor, şiddetli ağrılar yaşadığı bir sabaha uyandı. Ağrılarına kendi teşhis koyan genç doktor, ağrıların sebebinin apandisitten kaynaklandığını düşünerek, kendisini ameliyat etmeye karar verdi. Doktor, bu hareketiyle dünyada kendini ameliyat eden ilk doktor olarak tarihe geçti ve 'Order of the Red Banner of Labour' ödülüne layık görüldü.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler