'TAPU'DA RÜŞVETİN FOTOĞRAFI

2 Mart 2009 Pazartesi
1
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Tapu Müdürlüğü'nde kurulan rüşvet çarkını belgeleyen gizli kamera görüntüleri, görevlilerin nasıl rüşvet aldıklarını kare kare gösteriyor.
2
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Ankara'nın Sincan ilçesindeki Tapu Müdürlüğü'nde Polisin geçen hafta yerleştirdiği gizli kamerayla, aralarında müdür ve müdür yardımcılarının da bulunduğu tapu müdürlüğü görevlileri binanın asma tavanında rüşvet alırken görüntülendi
3
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Ankara polisi, artan ‘rüşvet' şikâyetleri ve Bayındırlık Bakanlığı'nın savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine Sincan Tapu Müdürlüğü'nü izlemeye aldı. Savcılık talimatıyla operasyon için hazırlık yapan polis, tapu müdürlüğü binasındaki asma tavan bölümünün içine gizli kamera ve ses kayıt cihazları yerleştirip görevlileri izlemeye aldı.
4
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar sırasında başta müdür Mevlüt Çetintaş olmak üzere yardımcıları Elif Soyalp, Zeynep Sarıca, Hasan İşçioğlu ve Nazmi Yanık ile bazı memurların “rüşvet şebekesi” oluşturduğu belirlendi. Zanlıların vatandaşlardan aldığı paraları aralarında pay ettikleri belirlendi.
5
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Polis, 61 ayrı rüşvet olayını tespit ederek görüntüledi. Gizli kamera görüntülerinde zanlıların bazen evrak içinde, bazen de açık biçimde kendilerine verilen paraları ceplerine, cüzdanlarına koydukları tespit edildi. Takipler sırasında görevlilerin, vatandaşın rüşvet vermesini sağlamak amacıyla işlemleri kasıtlı olarak yavaşlattığı anlaşıldı.
6
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Gizli kamerayı buldular! Operasyon öncesinde zanlıların gizli kamerayı bulup görüntü alınmasını engellediğini ortaya çıktı. Kamerayı bulundu ancak, ses kayıt cihazı fark edilmedi. Zanlıların aralarında yaptığı konuşmalar dosyaya şu şekilde yansıdı:
7
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Soyalp: Bence şikâyet var Keçiören tapuyla ilgili. Çetintaş: Ya yapıyorlarsa yapsınlar, insanın zoruna gidiyor. Soyalp: Yok mu, en basiti 50 bin lira cebinden çıkarttı, evrakım gidiyor geliyor, verdim vatandaşa, o geldi, aldım elinden, ya ben mahvoldum mahvoldum.
8
'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı
Çetintaş: Şey yok mu yemek parası, elinde gördüm getirdiğini, kız açma diyorum dedim sana. Soyalp: Müdür Bey, bir şey çıkmasa bile ailem inanmayacak inanmayacak yani, kabloları koparacan kalacak. Demir: Kopartayım birini. Çetintaş: Gizli kamera mı takılı? Soyalp: Bir de öbür taraflara bakalım, ışıklar görünmüyor, ışıklar söndü.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.