Suudi Arabistan'da Kadınların Yapamadığı 10 Şey

15.03.2017 10:46
1

Eşi olmadan bir yere gitmek:

Paylaş
Eşi olmadan bir yere gitmek:

Suudi Arabistan'da kadınlar eşleri ya da erkek akrabaları yanlarında olmadan dışarı çıkamıyor. Yanlarında erkek yoksa taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor!

2

Renkli giyememek:

Paylaş
Renkli giyememek:

Suudi Arabistanlı kadın ve kızlar yabancılar da dahil siyah çarşaf giyinmek zorundalar. Giysileri ya çarşaf ya da abiye olacak. Başları kapalı olup, ayakları görünmemek zorunda. Bu arada erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak!

3

Araba sürmek:

Paylaş
Araba sürmek:

Suudi Arabistanlı kadınların araba kullanmaları yasakken, eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu. Suudi Arabistan, eylemlerden önce araba kullanmanın yasak olduğu tek ülkeydi. Yasağın sebebi olarak; batılı açık yaşam tarzına, geleneksel değerlerin erozyonuna yol açabileceği inancı gösteriliyordu.

4

Erkeklerle iletişim:

Paylaş
Erkeklerle iletişim:

Suudi kadınlarının erkeklerle olan zaman miktarı sınırlandırılmıştır. Daily Telegraph, raporlarına göre ofisler, üniversiteler, bankalar olmak üzere kamu binalarının büyük bir çoğu ayrılmıştır ve hepsinin kadın erkek-ayrı girişleri vardır. Plajlar ve eğlence parkları da buna dahildir.

5

Yüzmeye gitmek:

Paylaş
Yüzmeye gitmek:

Reuters muhabiri Reihad, konakladığı otelde spor salonu ve havuza girme deneyimlerini şöyle anlatıyor: "Bir kadın olarak ben bile onlara bakamadım. Şeriat kanunlarınca; kadınların yüzmesini sakıncalı görüyor. Batı kültürüne benzer aktivitelerin asla olmasını istemiyorlar.

6

Spor oyunlarında yarışmak:

Paylaş
Spor oyunlarında yarışmak:

Kadınlar devlet tarafından düzenlenen spor liglerine, ulusal turnuvalara ve hatta bir izleyici olarak ulusal takımın maçlarına bile katılamıyorlar. 150 resmi spor kulübünün kapıları kadınlara açık değil. Erkek çocuklarının zorunlu jimnastik dersi varken, kız çocuklarının okullarının çoğunun müfredaatında beden dersi bulunmuyor.

7

Alışveriş yaparken kıyafet denemek:

Paylaş
Alışveriş yaparken kıyafet denemek:

Kadınların zaten kısıtlı olarak alabildiği kıyafetleri, üzerinde denemesi de yasak. Kıyafet kabininde bir kadının üzerini değişmesi düşüncesi bile; Suudi erkeklerin kaldıramayacağı bir yük olarak geliyor.

8

Erkeklerin Olduğu Ortamda Çalışmak:

Paylaş
Erkeklerin Olduğu Ortamda Çalışmak:

Ülkede çalışan iş gücünün sadece %5'i kadındır. Onların da genelde erkeksiz ortamda çalışması gerekir. Kadın iş gücünde dünyada sonuncu sıradadır.

9

Restoranda yemek yemek:

Paylaş
Restoranda yemek yemek:

Kadın ve kızların aile kısmı olmayan cafe ve restaurantlara oturmasına izin verilmemektedir. Oturmak şöyle dursun kadın kasiyeri olmayan fast-foodçulardan paket siparişi almak bile yasaktır.

10

Özgürce dolaşmak:

Paylaş
Özgürce dolaşmak:

Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında bir gölge gibi şeriat kurallarına uygun yaşayıp yaşamadığını kontrol ediyor. Öyle ki kadınlar kendi mahallelerinde bile tek başına dolanamıyorlar. Suudi Arabistan dışına çıkmak için eşlerinden, babalarından izin almaları gerekiyor. Riyad kadının toplu taşıma kullanabildiği tek kent. Tabiki burada da kadın ve erkeklerin araçları ayrı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 09:52:34