Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

06.07.2010 09:58
Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Saray'da doğan son şehzade Ertuğrul Osman'ın vefatının ardından hanedan birbirine girdi.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

2009'da vefat eden Şehzade Ertuğrul Osman'ın eşi Zeynep Tarzi'nin “Eşimin ölümüyle hanedan ve hanedan reisliği bitmiştir. Bundan sonra reislik diye bir mefhum varsa eğer o aile reisliğidir” sözlerine hanedan üyeleri sert tepki gösterdi

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Sarayda doğan son şehzade Ertuğrul Osman'ın 23 Eylül 2009'teki vefatının ardından düzenlenen ve onbinlerin katıldığı cenazeyle tekrar gündeme gelen Osmanlı Hanedanı'nda yeni bir tartışma yaşanıyor. Ertuğrul Osman'ın ölümüyle dul kalan eşi Afgan Kraliyet ailesi mensubu Zeynep Tarzi'nin “Hanedan tarihe mal oldu” sözleri ailede yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Tarzi, hafta sonu verdiği bir röportajda “Osmanlı hanedanlığı bitti. Bunu Neslişah Sultan'da söyledi. Saray adet ve usulünü bilen Osman Efendi idi. Sultan olarak Neslişah Sultan kaldı. Fakat şehzade olarak bitti, hanedan reisliği de bitti. Bundan sonra reislik diye bir mefhum varsa eğer o aile reisliğidir ” sözlerine hanedanın diğer üyelerinden tepki geldi.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Kuruluş çalışmaları bitmek üzere olan Osmanlı Hanedan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu olan Orhan Osmanoğlu, yengesi Tarzi'nin açıklamalarına şöyle yanıt verdi: “Zeynep Hanım Hanedan Reisi Ertuğrul Osman Efendi'nin ölümüyle hanedanı nasıl bitiriyor anlamadım. Çok yakında İkinci Mahmut'tan günümüze kadar olan ve şu anda hayattaki hanedan üyelerini de kapsayan bir secere kitabımız çıkacak. Hanedanın bitip bitmediğini oradan anlamak mümkün.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Kurduğumuz vakıf da bunun aksini ispat edecek. Böyle saçma şey mi olur? Bizim ailenin içerisindeki kimse bunu kabul etmiyor. Şu anda hayatta olan 24 şehzade, 16 sultan ve bir çok beyzade ile hanımsultan var. Kendisi bir hanedan ailesi mensubu olarak hanedanın bittiğini söyleyemez. Biz Anadolu'da yaşayan normal bir aşiret değiliz. Koskoca 600 senelik bir imparatorluğun torunlarıyız. Çocuklarımız doğduğu sürece ailemiz ve hanedan kıyamete kadar devam edecek.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Öte yandan hanedan da devam eden bir diğer konu ise yine Ertuğrul Osman'ın vefatıyla gündeme gelen reislik tartışması. Türkiye'de yaşayan ve hanedanla ilgili bir vakıf kurma çalışmalarında son aşamaya gelen şehzade Orhan Osmanoğlu, ABD'de yaşayan Hanedan Reisi Osman Beyazid Efendi'nin ailenin hiç bir işiyle ilgilenmemesinden şikayetçi.

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

Orhan Osmanoğlu reislik tartışmasıyla ilgili olarak, “Mayıs ayında Kahire'de vefat eden şehzade Hasan Orhan Osmanoğlu için kendisini aradım ve ‘açıklama yapmak ister misiniz?' dedim, kendisi ‘ lazım değil' diye cevap verdi” dedi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 16:43:31