Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

01.02.2009 18:10

1

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

33 yıldır sürgünde yaşayan kürt sanatçı Şivan Perver TRT Şeş'in açılışı için Türkiye'ye davet edildiğinde Türk basınında da ilk kez gündem oldu. O güne kadar sessiz sedasız muzikleri dinlenen yasaklı sanatçı bir anda merak konusu oldu

2

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

33 yıldır uzak kaldığı ülkesini ve annesinin mezarını bile görmediğini söyleyen Perver. TRT'nin davetini, neden bu davete icabet etmediğini, yıllardır sürgünde yaşadıklarını, nasıl kaçtığını, Kürt sanatçıları için düşündüklerini Sabah gazetesine anlattı. İşte Şivan Perver'in anlattıkları.

3

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- Çocukluğunuzdan başlayalım... - Önce şunu söyleyeyim; ben çok isyankâr bir çocuktum. Aklımda öyle şeyler vardı ki; beni depresif, içe kapanık hale sokuyordu... - Sizin adınız İsmail Aygün aslında. Ne zaman Şivan oldunuz? - Bana hep Şivan derlerdi, göbek adımdı. Çoban demek; babam verdi bu ismi bana. Okurken çobanlık da yapıyordum, başka bir sürü köy işi de. - Yoksul değildik. Şeyhan denilen geniş bir aşiretten geliyorum.

4

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Ben gözümü açar açmaz çevremde bir sürü dengbej buldum. Bunların içinde en iyilerinden biri de babamdı. Her şarkının bir hikâyesi vardı, bir destan anlatırdı. Çevreden, yakın köylerden bir sürü sanatçı gelirdi, darbukalar, kemanlar çalınırdı, oynanırdı. Saz çalmayı da onları göre göre öğrendim. Dengbejler sabaha kadar oturur, olayları şarkılarıyla anlatırdı. Ben de cemaat dağılana kadar otururdum, kızarlardı bana 'git uyu' diye. Uyumazdım, ertesi gün de o olayı türküyle, melodiyle anlatırdım

5

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Artık durum o kadar sıkıcı hale gelmişti ki, yanımda yürüyeni bile yakalıyorlardı. Burada yaşayamaz duruma geldim. Konserlerimi düzenleyenler yakalandılar, yıllarca hapis yattılar, bazıları şehit bile oldu. Gerçekten müthiş bir fedakârlık gösterdiler benim ele geçmemem için, onlara çok şey borçuluyum. En son ODTÜ'de verdiğimiz bir konserde kargaşa çıktı. Polis beni istedi, öğrencilerle polis çatışmaya başladı.Arkadaşlarım beni kaçırdı yine.Ve 1976 yılında Almanya'ya kaçtım sonuçta.

6

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Mesela TRT 6'da Kürtçe konuşuluyor ama başka yerde yasak! Hâlâ çocuklarına Kürtçe isim verenler cezalandırılıyor. Böyle bir kanalın birdenbire ortaya çıkması, çok kişiyi şaşırttı. Tamam ilk olarak benimle ilişki kuruldu, kanalın yöneticileri geldi uzun uzun konuştuk ama samimi gelmedi bana. Yıllardır Kürt diline önce kanunlar sınır çiziyordu, o sınır dışına çıkan her şey de soruşturuluyordu. Yani önce kanunların izni gerekli.

7

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Bir tek TRT çağırmadı ki beni! AKP kaç kez seçimler için çağırdı, çeşitli sol kesimler çağırdı, ki bugün Ergenekon'da adı geçenlerdi! Çok zengin Türk- Kürt mafyası da çağırdı, bir sürü şehrin belediye festivalleri de... Yıllardır davet ediliyorum.

8

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Niye reddettiniz hepsini? - Kimseyi bu konuda samimi bulmuyorum çünkü! Nâzım Hikmet gibi birini, dünyanın tanıdığı şairi aforoz ettiler. Yılmaz Güney gibi değerli birini... Dünyaya onun gibi biri bir daha gelmez. Sonra Ahmet Kaya'yı... Türkler için müthiş bir sanat üretti ama küçücük bir şey söyledi, 'Kürtçe klip' dedi diye aforoz ettiler. Kahrından öldü.

9

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- 33 yıl dayanmak zor olmadı mı? Ne hissettiniz o günlerde? - Bir hayvan korktuğu zaman korunmak için bir yere çıkar değil mi? Korunabileceği kadar durur, tehlike geçtiğinde de iner, normal haline dönmeye çalışır. Ama sen dönemiyorsun bir türlü! Sana acı veren şeyleri hatırladığında ağlamak istiyorsun elbette...

10

Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- En çok ne ağlattı sizi? - Annemin ölümü! Ben oradayken öldü annem ama mezarına bile gidemedim. Çok severdim annemi, çok fedakâr bir kadındı. İki çocuğu ölünce çok acı çekti, hastalandı. 5-10 çocuk büyüttü, 36 yaşında öldü. Şu anda bile ağlamak istiyorum.

11
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- Sizin Kürtlerden gördüğünüz ilk ve tek tepki, 17 yıl evli kaldığınız, sanatçı eşiniz Gülistan'dan boşanmanız ve başka biriyle evlenmenizdi... - Bizim evliliğimizde anlaşmazlıklar vardı. Bir başkası yüzünden bitmedi, evlenmedim de. Bunları konuşmayı sevmiyorum. İnsanlar bunun üzerinde çok tartışıyor. Bizim kültürel durumumuz, yetiştirilme tarzımız, hayat görüşlerimiz çok ayrıydı, yürümedi. Ama biz dostuz, arkadaşız.

12
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Prenses Diana da 1991'de Londra'daki konserde çok yakın ilgi göstermişti. Sarıldı, "Sizi çok beğeniyorum, probleminizi biliyorum" dedi. "Güzel kraliçem, her ülkeyi ziyaret ediyorsunuz ama Kürt bölgesine hiç gitmediniz" dedim, "Gideceğim, söz veriyorum" dedi. Benimle bazı çalışmalar da yapmak istedi, davet etti ama sol grupların eleştirisi bitmiyordu, 'emperyalistler bizi satın alacak' diye tutturuyorlardı.

13
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- Türkiye'de Kürt kökenli sanatçılarla ilişkiniz nasıl? - Hepsi ya Türkçe söylüyor ya Kürt sanatsal değerlerini Türkçeye çevirip kullanıyor.Bunların hepsi sistemin çarkına girmiş. Kürtlere bakışları sıfır, korkuyorlar, hatta Kürtlere karşılar! Ahmet Kaya linç edilmek istenirken o salonun yarısı Kürttü.

14
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

15
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

Sezen de korkağın teki! Bir barış projesinde Sezen'in de olması için teklif gönderdik ama yaklaşmadı bile, reddetti. Kürt meselesinden kaçtı.Bir tek Sertab Erener 'olabilir' dedi, cesur çıktı. Sezen, Zülfü Livaneli gibi isimler kendini demokrat gösteren insanlar bir de! Hangi Türk sanatçısına güveneceğim şimdi? Yok! Kürt sanatçıları ise zaten öz değerlerinden kopmuş, sadece meşhur olmak ve para peşindeler. Yeri geldiğinde Kürtlüğe küfretmekten hiç çekinmezler.

16
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- İbrahim Tatlıses'in sizin bazı şarkılarınızı söylediği ama telif ödemediği, sizin onu mahkemeye verdiğiniz haberi doğru mu? - Evet verdim, beş sene önce. İbo para kazanmak için herkesin türküsünü okur, sadece benim değil. Bunlar emek saymayan kişilerdir. Benim derdim birini mahkemeye vermek de değildi. Çünkü mahkeme gündeme gelirse Türkiye'deki tüm sanatçılar suçlu çıkar! Bunlar yıllardır Kürtlere ait olan pek çok türküyü anonim diye okuyor ya da kendilerine mal ediyorlar.

17
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- Parlamentoda şu anda Kürtler'i temsil eden bir grup milletvekili var. Politikalarını nasıl buluyorsunuz? - Onlar iyi Kürt yurtseverleri ama hâlâ ağalar! Hesabına gelenlerle iyi dostluk kurarlar. Buraya kadar gelip bir gün selam vermezler. Neden? Bir konserlerine gidememişimdir. Sanki politikalarına karşıyım. Halbuki değilim; yarın beş konser yaparız ya!

18
Şivan Perwer'in Türkiye'ye Dönüş Şartı

- Gırtlak kanseri olduğunuz söylendi, doğru muydu bu? - Allah göstermesin, kanser olsam böyle mi konuşurum? Kolit adı verilen, fazla sıkıntı, yorgunluk ve depresyon yüzünden ses tellerinde oluşan bir rahatsızlığım vardı, ameliyat oldum. Bir yıla kadar yeni albümü çıkarırım, hazırlıkları sürüyor.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler