Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Sırları Asla Çözülemedi

20.09.2014 22:19
Sırları Asla Çözülemedi

Dev bir soygundan sonra 2 yıl boyunca kaçmayı başarmak yeterince olağandışıyken bazı suç dehaları nadiren servetleriyle beraber iz bırakmadan ortadan kaybolmayı başarır. İşte çaldıklarıyla beraber asla bulunamayan tarihteki en büyük soygunlar.

Sırları Asla Çözülemedi

6) Kayıp Tucker Haçı: Bu 22 karat altın ve zümrütle süslü haç 1594'te San Pedro'da batan bir gemi enkazından kurtarılmıştı. Gemi bir kasırga nedeniyle batmıştı.

Sırları Asla Çözülemedi

Kaşif Teddy Tucker 50'li yıllarda gemiye tüplü dalış yaptığı sırada bu haçı buldu ve kendi deyimiyle buna "en kıymetli keşif" dedi. Tucker gemiden bulduklarını Bermuda'daki bir müzeye sattı ve haç da burada yıllarca sergilendi.

Sırları Asla Çözülemedi

1975'te haç çalındı ancak hırsızlar haçın yerine ucuz bir kopyasını bırakıp kaçtı. Kimse haçı kimin çaldığı ve nereye götürdüğüyle ilgili bir ipucu bulamadı. Soruşturmacılar hırsızların altını ve zümrüdü kara pazarda satmak için haçı erittiğini iddia ediyor.

Sırları Asla Çözülemedi

5) Gardner Müzesi Soygunu: Boston'daki Gardner Müzesi, dünyanın en değerli tablolarına ev sahipliği yapmaktaydı ancak 1990'da birçoğunu mükemmel bir soygunla kaybetti.

Sırları Asla Çözülemedi

18 Mart gecesi polis kılığına girmiş iki adam bir ihbarı değerlendirdiklerini söyleyerek görev başındaki bekçiyi kandırarak müzeye girdi. Hırsızlar ilk bekçiye, resepsiyondaki ikinci bekçiyi aramasını söyledikten sonra iki bekçiyi de kelepçeleyerek bodruma kilitledi.

Sırları Asla Çözülemedi

Soyguncular daha sonra Rembrandt'ın Storm on the Sea of Galilee'sini (1633), A Lady and Gentleman in Black'i (1633) ve bir Oto Portre'yi (1634): Vermeer'in The Concert tablosunu (1658–1660): Govaert Flinck'in Sütunlu Manzara'sını (1638): Edgar Degas'ın 5 adet empresyonist çalışmasını; ve Edouard Manet'in Chez Tortoni'nisini (1878–1880) çaldı.

Sırları Asla Çözülemedi

Ayrıca bir Çin vazosunu ve bir bayrak direği tepeliğini de çaldılar. Kimse hırsızların kim olduğunu ve değerli sanat eserlerinin nerede olduğunu ve kimse görmeden bu kadar eşyayı nasıl kaçırdıklarını bilmiyor. Gardner Müzesi hala failleri ve sanat eserlerini arıyor.

Sırları Asla Çözülemedi

4) Antwerp Elması soygunu: Belçika'da bulunan dünyanın elmas döviz merkezi Antwerp, başarılı bir suç için mükemmel bir yer. Şubat 2003'te Antwerp Elmas Merkezi'nin altındaki girilmesi imkansız kasa bir şekilde soyuldu.

Sırları Asla Çözülemedi

Üstelik ısı detektörleri, sismik sensorler ve 100 milyon olası kombinasyona sahip bir kilide sahip olmasına rağmen. Hırsızlar 100 milyon dolar değerinde elmasla kaçtı ve hiçbiri tespit edilemedi.

Sırları Asla Çözülemedi

Sonunda Leonardo Notarbartolo soygunun elebaşı olarak yakalansa da ne ortaklarını ne de elmasların yerini asla söylemedi. Notarbartolo şartlı tahliye ile serbest bırakıldı ve serveti, röportajları ve film haklarıyla hala elmas soygununun hasadını topluyor.

Sırları Asla Çözülemedi

3) Mexico City'nin Antropoloji Müzesi: 1985'te Mexico City'nin National Museum of Anthropology (Antropoloji Müzesi) 140 değerli küçük heykelciğini çaldırdı.

Sırları Asla Çözülemedi

Soygun, bekçilerin tatil nedeniyle dikkatinin dağınık olduğu Noel Arifesinde meydana geldi. Müzenin güvenlik sistemi birkaç yıl önce de kırılmıştı, bu nedenle hırsızlar görülmeden içeri girip çıkmakta hiç zorlanmadılar. Özellikle altın ve jade taşından yapılma küçük nesneler oldukça değerliydi, üstelik birkaç küçük kutuya sığabilecek kadar da küçüklerdi.

Sırları Asla Çözülemedi

Hırsızlar müzenin 7 adım uzunluğundaki parmaklıklarından tırmanıp binaya kadar sürünerek ilerlediler ve çaldıklarını da aynı şekilde geri çıkardılar. Çalınan nesneler Aztek ve Maya kökenlerine dayanan tarihi değeri yüksek nesnelerdi ve maddi değerleri de çok yüksekti. Heykelciklerden sadece bir tanesi, obsidyen maymun tek başına 20 milyon dolar ediyordu. Hırsızlar ve çaldıkları bir daha asla görülmedi.

Sırları Asla Çözülemedi

2) Plymouth posta kamyonu soygunu: Ağustos 1962'de Plymouth, Massachusetts'te bir grup soyguncu bir posta kamyonunu durdurarak 1.5 milyon doları çaldı. Posta kamyonu Cape Cod'dan Boston'daki Federal Reserve Bankası'na para taşıyordu ta ki iki silahlı soyguncu onu kaçırana kadar.

Sırları Asla Çözülemedi

Hırsızlar polis gibi giyinmişti ve hafif makineli tüfek taşıyorlardı. Kamyon sürücüsü ve korumayı silahla korkutup bağlayarak arkaya attılar. Kurbanların söylediğine göre kamyon birçok yerde para bırakmak için durmuştu. Bunda da ne soyguncular ne de para bulunabildi.

Sırları Asla Çözülemedi

1) 300 milyon Yen'lik Japon bankası soygunu: 1968'de Japonya'daki küçük bir banka bilinmeyen bir yerden bomba tehditleri almaya başladı. Banka, polise haber vererek güvenliklerini artırdı, ancak birkaç gün sonra tehditlerden hiçbir şey çıkmadığı anlaşıldı.

Sırları Asla Çözülemedi

Tehditler geldikten kısa bir süre sonra 300 milyon yen (yani 800 milyon dolar) taşıyan banka aracı teslimat yapmak üzere yola çıkmıştı. Polis aracı kenara çekti, arabanın sürücüsü ve korumalara banka müdürünün evinin bombalandığını ve aracın sıradaki hedef olduklarından şüphelendiklerini söyledi.

Sırları Asla Çözülemedi

Adamlar araçtan indi ve aracın altından dumanlar çıkmaya başladığını görünce koşarak uzaklaştılar. Sonra polis 300 milyon yenle dolu arabaya bindi ve sis bombasını yola atıp kayıplara karıştı. Banka müdürünün evi aslında bombalanmamıştı ve tüm bu oyun paraları çalmak için düzenlenmişti. Suçlular ve para asla bulunamadı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 09 Temmuz 2020 Perşembe 12:07:43