SİNEMALARIN EN TARTIŞMALI SAHNELERİ

29 Nisan 2009 Çarşamba
1
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
PARİS'TE SON TANGO (ULTIMO TANGO E PARIGI) İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci, aslında pek çok filmiyle tartışma yarattı. Ama Paris'te Son Tango, belki de en çok tartışılan yapıtı. Eleştirmenler ve seyirciler bu film yüzünden kelimenin tam anlamıyla ikiye bölündü. Kimi filmi bir sanat yapıtı olarak değerlendirip beğenirken; kimi de filmin yaydığı etkileyici cinsel enerjiden aşırı derecede rahatsız oldu.
2
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
SİNEMANIN EN ÇOK TARTIŞILAN AŞK SAHNELERİ Bir çok filmin vazgeçilmez unsuru olan aşk sahneleri bazen başlı başına birer skandal olabiliyor. Ya da bazen filmi bile unutturup seyircinin hafızasına kazınıyor. İşte sinemanın en çok tartışılan aşk sahneleri. Bazıları, anne ile oğul arasında geliştiği için bazıları bir festivalde seyircisine soğuk duş etkisi yaptırdığı için eleştiri bombardımanına tutuldu ve çok konuşuldu.
3
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
ÇARPIŞMA (CRASH) David Cronenberg'in imzasını taşıyan film, cinsel içerikli sahneleri yüzünden eleştirilmişti. J.G. Ballard'ın romanından uyarlanan filmin başrollerinde James Spader,Holly Hunter ve Deborah Kara Unger vardı.
4
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
TEMEL İÇGÜDÜ (BASIC INSTINCT) Sharon Stone'un canlandırdığı karakterin cazibesi, seksapeli hele de o ünlü sorgu sahnesindeki oturuşu uzun süre unutulmadı.
5
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
DOKUZ BUÇUK HAFTA (NINE 9 1/2 WEEKS) Erotik filmlerin usta ismi Zalman King'in senaryosuna katkıda bulunduğu Dokuz Buçuk Hafta, gerçekten de 80'lerde adından epey Zalman King'in imzasını taşıyan film 80'li yıllara damgasını vurdu. Kim Basinger ve Mickey Rourke'un yer aldığı cesur sevişme sahneleri de tutucu çevreleri çok kızdırdı.
6
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
MAHREMİYET (INTIMACY) Hanif Kureishi'nin öykülerinden Patrice Chéreau tarafından sinemaya uyarlanan film, kahramanlarının hiç durmadan sevişmesinin yanısıra müzik kullanılmayan tamamen doğal seslerin kullanıldığı sevişme sahneleri yüzünden eleştirilmişti.
7
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
LOST IN BEIJING Berlin Film Festivali dahil bir çok uluslararası festivalde ödül için iddialı adaylar içinde adı geçen Li Yu'nun imzasını taşıyon film, cinsellik içeren sahneleri yüzünden Çin'de yasaklanmıştı.
8
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
DİKKAT ŞEHVET (SE JIE) Ang Lee'den Brokeback Dağı'ndan daha fazla tartışılan bir film. Ateşli ve gerçekten etkileyici sevişme sahneleri yüzünden filmin kadın başrol oyuncusu Wei Tang kelimenin tam anlamıyla devlet tarafından cezalandırılmış, bu cesur sahneler yüzünden genç oyuncu işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.
9
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
BROKEBACK DAĞI (BROKEBACK MOUNTAIN) Pulitzer ödüllü E. Annie Proulx'un kısa öyküsünden uyarlanan film, başrollerinde yer alan Jake Gyllenhaal ve Heath Ledger'ın canlandırdığı karakterlerin öpüştükleri sahneler yüzünden çok eleştirildi. Ang Lee'nin yöhettiği Brokeback Dağı, anlattığı eşcinsel aşk nedeniyle bazı çevrelerin tepkisini çekti.
10
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
AY (LA LUNA) Yine Bertolucci yine tartışmalı bir yapım. Usta yönetmenin senaryosunu da Franco Arcalli ile birlikte kaleme aldığı film, aslında pek çok kişinin tehpkisini çeken anne oğul arasındaki ensest ilişki bir yana bırakılırsa şiir gibi görüntüleriyle son derece etkileyici. Türkiye'de gösterime girdiği dönemde tartışma yaratan film, anne ile oğlu arasındaki bu ilişki yüzünden bazı çevreler tarafından lanetlenmişti.
11
Sinemaların En Tartışmalı Sahneleri
POSTACI KAPIYI İKİ KERE ÇALAR James M.Cain'in 1934'te yayınlanan aynı adlı romanından ilk kez 1946 yılında sinemaya uyarlandı. Hem roman hem de bu film başlı başına birer skandal oldu. Film 1981'de de bu kez Bob Rafelson tarafından uyarlandı. Başrollerdeki Jack Nicholson ve Jessica Lange'in mutfak masası üzerindeki sevişme sahnesi sinema tarihinin en çok konuşulan sahnelerinden biri oldu. Bu sahnede iki ünlülün gerçekten seviştiği iddia edildi.