Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

20.06.2014 15:08
Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

Yüzüklerin Efendisi'nden Harry Potter serine dek fantastik filmlerin vazgeçilmez yaratıklarından ejderhalar, farklı tasarımlarıyla bu filmlerin yapım sürecinin en iddialı öğelerinden birini oluşturuyor. İşte sinema tarihinden unutulmaz ejderhalar.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

ÖLÜMSÜZ SAVAŞÇI: Robert Zemeckis ile "Kutup Ekspresi" ve "Yeniyıl" Şarkısı"nda işbirliği yapan yapım tasarımcısı Doug Chiang, filmdeki ejderhayı tasarlarken yarasa ve uçan sincaplardan ilham aldı. Kuyruğunu ise sualtında rahataça kendisini itmesine imkan tanıyacak şekilde tasarladı.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

ATEŞ KRALLIĞI: Ejderhaların binlerce yıl sonra canlanıp son derece güçlü, zeki ve yenilmez bir şekilde geri dönmelerini konu alıyordu "Ateş Krallığı" .Bu filmin ateş saçan ejderhalarının tasarımında, tüküren kobralar ve topçu böceğinden ilham alınmıştı.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

ERAGON: Sıradan köylü çocuğu Eragon'un henüz yumurtayken eline geçen Safira adlı ejderha, kartallar gibi uçacak şekilde tasarlanmıştı. Üstelik sahibi Eragon ile telepatik bağ kurabiliyordu. Dört romandan oluşan Miras serisinin sinema macerası ise bu ilk filmin başarısızlığı yüzünden yarıda kaldı.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ: Michael Ende'nin sevilen romanı Alman sinemasının de en pahalı yapımlarından biriydi. CGI'ın gelişmediği 1980'lerde sevimli ejderha Falcor, 13 metre uzunluğunda pembe tüylü mekanik bir maket olarak karşımıza çıkmıştı.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

RUHLARIN KAÇIŞI: Bütün zamanların en iyi animasyonlarının başında gelen Hayao Miyazaki imzalı "Ruhların Kaçışı"nda, huysuz tabiatlı kahramanımız Chihiro'nun büyülü dünyada yardım gördüğü Haku adlı gencin ejderhaya dönüşmesi, yönetmenin dahiyane fikirlerinden yalnızca biriydi.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİ? : Genç Hikking Hiccup'ın bağlı olduğu kabilenin geleneklerine uygun davranmak için bir ejderhayı öldürmesi gerekirkenonunla dost olması, başta kabilenin reisi babası olmak üzere herkesi şoke ediyordu. Simsiyah ejderhanın çıkardığı sesler ise fil, at, kaplan ve kedilerin çıkardığı seslerin sevimli bir karışımıydı.

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

ALİS HARİKALAR DİYARINDA: Aynı zamanda İngilizce yazılmış en absürd şiir olan Jebberwocky, "Alis Harikalar Diyarında"nın finalinde Alis'in dövüştüğü korkunç ejderhanın da esin kaynağıydı. Seslendirmesi ise efsanevi oyuncu Cristoper Lee tarafından yapılmıştı.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Nisan 2020 Pazar 07:48:19