ŞEHİD AİLESİNE İKİNCİ ŞOK

3 Mart 2009 Salı
1
Şehid Ailesine İkinci Şok
Savcılık raporunda, intiharda kullanılan mermilerle oluşan 20 liralık hazine zararının karşılanmasının gerekip gerekmeyeceğine dair kararın Elazığ İl Jandarma Komutanlığı'nca verilmesi istendi.
2
Şehid Ailesine İkinci Şok
Elazığ İl Jandarma Komutanlığı Komando Taburu'nda vatani görevini yapan Jandarma Er Ali Yüksel'in, 8 Eylül 2008'de Elazığ'ın Karakoçan İlçesi Çan Köyü Kızıltaş Tepe bölgesinde göreve giderken teröristlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandığı ve hastanede kurtarılamayarak şehit düştüğü haberi geldi.
3
Şehid Ailesine İkinci Şok
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Yarbay Metin Şimşek başkanlığındaki askeri bir heyet, Vergili Köyü'ne giderek oğullarının şehit olduğu haberini Yüksel Ailesi'ne verdi.
4
Şehid Ailesine İkinci Şok
Bu haberle yıkılan ve sinir krizi geçiren şehidin yakınlarına, askeri heyet ile birlikte köye gelen sağlık görevlileri müdahale etti. Evlerinin çatısına Türk Bayrağı asan aile fertleri, Yüksel'in şehit olduğu haberi gelmeden bir gün önce kendilerini telefonla arayıp, operasyona çıkacaklarını belirterek, helallik istediğini söyledi.
5
Şehid Ailesine İkinci Şok
Ali Yüksel'in cenazesi, Elazığ Askeri Hastanesi'nde 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Eyüp Kaptan'ın katıldığı resmi törenin ardından ambulansla Şanlıurfa'ya gönderildi.
6
Şehid Ailesine İkinci Şok
Şanlıurfa'da 9 Eylül 2008'de Yusuf Paşa Camii'nde cenaze töreni yapıldı. Vali Yusuf Yavaşcan, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Taci Kurul, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhur ve 3 bine yakın kişinin katıldığı törenin ardından, şehidin tabutu, PKK aleyhine atılan sloganlar eşliğinde bir süre omuzlarda taşınıp, ardından götürüldüğü Kubacık Köyü'nde toprağa verildi.
7
Şehid Ailesine İkinci Şok
Çiftçilik yapan Yüksel Ailesi, geçen 2 Şubat'ta kendilerine ulaşan Askeri Savcılık raporuyla şoke oldu. 8'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca, Ali Yüksel'in ölümüyle ilgili başlatılan adli soruşturmaya ait rapora göre, daha önce ‘şehit oldu' denilen askerin intihar ettiği belirtildi.
8
Şehid Ailesine İkinci Şok
Soruşturma kapsamında Yüksel'in olay günü birlikte olduğu asker arkadaşlarının ifadelerinde, üs bölgesinde arkadaşlarına tuvalete gittiğini söylediği, silah sesleri üzerine bölgede yapılan aramada Yüksel'in yaralı bulunduğu kaydedildi.
9
Şehid Ailesine İkinci Şok
Yüksel'in otopsisinde yasak olmasına rağmen kışla içerisinde kullanıldığı saptanan cep telefonunun üzerinde bulunduğu, olay yeri inceleme timinin yaptığı incelemede askerin yaralı bulunduğu alanda 20 boş kovan ele geçtiği, balistik incelemede bu kovanların Yüksel'e ait tüfekten atıldığının belirlendiğine ifade edildi.
10
Şehid Ailesine İkinci Şok
Soruşturma raporunda kullanılan mermiler karşılığı kayıtlara 20 TL olarak geçen hazine zararının karşılanmasının gerekip gerekmeyeceğinin takdiri için Elazığ İl Jandarma Komutanlığı'na müzekkere yazılmasına karar verildiği de kaydedildi.
11
Şehid Ailesine İkinci Şok
Savcılık soruşturması anne 54 yaşındaki Fatma Yüksel'den önce gizlendi. Yaklaşık 10 gün sonra haberdar olan anne Yüksel, kalp krizi geçirdi. Acıları tazelenen ve oğullarının mezarında dua ettikten sonra evlerinde şehit cenazesinde kendisine verilen Türk Bayrağı, devlet büyüklerinin gönderdiği taziye mesajları ve oğlunun fotoğrafı ile gazetecilere konuşan 59 yaşındaki baba Hüseyin Yüksel, oğlunun intihar haberine inanmadığını belirterek, “Bize komutanlar gelip ‘oğlun şehit oldu' dediler.
12
Şehid Ailesine İkinci Şok
Biz de, ‘Vatan sağolsun' dedik ve acımızı yüreğimize koyup şehidimizi defnettik. Şimdi intihar ettiğini söylüyorlar. Ben buna inanmıyorum. Çünkü oğlumun maddi manevi hiçbir sorunu yoktu. Devletimizin adaletine sığınıyorum” dedi. Türkçe konuşamayan, kalp krizi sonrası anjiyo olan ve yakınlarının yardımıyla ayakta durabilen anne Fatma Yüksel ise, ikinci kez yaşadığı acının kendisini yıktığını belirterek, gözyaşı döktü.
13
Şehid Ailesine İkinci Şok
28 yaşındaki ağabey Abit Yüksel ise, olayın şokunu atamadıklarını vurgulayarak, “Kardeşimi birliğine ben götürüp elimle teslim ettim. Yaklaşık bir ay sonra komutanlar gelip babama, kardeşimin teröristlerin açtığı taciz ateşi sonucu şehit olduğunu söylediler. Askeri tören ile kardeşimi defnettik. Bu vatan için gerekirse hepimiz seve seve şehit oluruz. Ama şimdi bize kalkıp kardeşimin intihar ettiğini söylüyorlar.
14
Şehid Ailesine İkinci Şok
İntihar sözcüğü anneme kalp krizi geçirtti. Bizler de hala şoktayız. Ne diyeceğimizi bilemiyorum. Ama bu işin peşini bırakmayacağım” diye konuştu. Yüksel Ailesi, çocuklarının köydeki mezarının yaptırılması için askeri makamlara yaptığı başvuruda, toprağın çökmesi için 6 ay geçmesinin beklenmesi yanıtıyla mezar taşı yapımını beklerken, Mehmetçik Vakfı da, anne ve babanın banka hesaplarına 23 Şubat'ta 10 bin 850'şer TL yatırmıştı.
15
Şehid Ailesine İkinci Şok
YÜKSEL ailesinin avukatlığını üstlenen Hikmet Delebe ile Necati Çevirci de, ilk etapta İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan ‘Destekten yoksun kalma ve manevi tazminat' olarak 345 bin lira istedi. İlgili bakanlıklara ihtarname gönderen avukatlar, Ali Yüksel'in anne ve babası için 35'er bin, 11 kardeşi için 25'şer bin TL tazminat talebinde bulunduklarını bildirip, şunları söyledi:
16
Şehid Ailesine İkinci Şok
Ali Yüksel'in şehit olduğu haberinin ulaşmasının ardından aile yıkılıyor. Şehit için düzenlenen törenin ardından aile çocuklarına ait acıyı yüreklerine gömerek sabrediyor. Ancak, beş ay sonra askeri savcılık tarafından aileye yapılan tebligatta çocuklarının askerden kaçmak veya muaf tutulmak için kendii vurduğu söyleniyor. Bunun üzerine aile ikinci kez yıkılıyor. Çocuklarının intiharına inanmayan aile bize başvurdu. Biz de askeri savcılığın soruşturmasına yasal süre içerisinde itiraz ettik.
17
Şehid Ailesine İkinci Şok
Bunun dışında ailenin iki kez mağdur edilmesinden dolayı İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarına, idari yolların tüketilmesi anlamında birer ihtar dilekçesi gönderdik ve uğranan maddi manevi tazminatın karşılanmasını talep ettik. Bakanlıklar, 60 günlük yasal süre içerisinde eğer bu talebe olumlu yanıt vermezse, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve diğer yargı organları nezdinde ailenin haklarını korumak adına dava açacağız. Gerekirse dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımayı düşünüyoruz.
18
Şehid Ailesine İkinci Şok
Avukatlar, Ali Yüksel'in otopsi raporunda ölüme yol açan mermilerin hangi silahtan ateşlendiğine dair somut bulgu bulunmadığını, askeri savcılık soruşturmasında hazine zararının karşılanmasının yolunun açılmasının da aileyi yıktığını kaydetti.
19
Şehid Ailesine İkinci Şok
YAPILAN otopside, sol meme başından 8 santim yukarıda 1x05 santim ebadında bitişik ya da bitişiğe yakın atışa ait girişin bulunduğu ve sol omuz arka kısmında çıkış deliği olduğunun saptandığı belirtilen soruşturma raporunda şu ifadelere yer verildi:
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler