Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Seçim Dedikoduları

29.03.2009 12:55
Seçim Dedikoduları

AKP'de milletvekillerinin de uzun süredir talep ettiği kabine revizyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tatmin etmeyen ve önemli bir oy kaybıyla sonuçlanan yerel seçimlerden sonra ivme kazandı. AKP ve Başbakanlık kulislerinde “revizyonun kapsamının ne kadar olacağı” yorumları yapılmaya başladı.

Seçim Dedikoduları

Erdoğan, önceki akşam seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Bu seçim sonuçları kabine revizyonu üzerinde etkili olabilir mi?” sorusu üzerine “Kabinede değişiklik seçimle bağlantılı olarak da yapılabilir ama seçimle bağlantısı olmadan da yapılabilir. Kimse ilanihaye orada oturacak değil” yanıtını verirken, gözler de illerinde başarısız olan bakanlara çevrildi.

Seçim Dedikoduları

Seçim başarısızlığı çerçevesinde gözlerin çevrildiği isimlerin başında Adalet Bakanı Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Çelik geliyor. Antalya'da CHP, Van'da DTP, belediyeleri AKP'nin elinden almayı başardı.

Seçim Dedikoduları

Kabine revizyonunda bir başka kriterin ise ekonomik kriz olabileceği belirtiliyor. Bu çerçevede ekonomiyle bağlantılı bakanların değiştirilebileceği kaydediliyor. Kabineye girebilecek yeni isimler arasında AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız'ın ismi konuşuluyor.

Seçim Dedikoduları

Seçim başarısızlığı çerçevesinde gözlerin çevrildiği isimlerin başında Adalet Bakanı Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Çelik geliyor. Antalya'da CHP, Van'da DTP, belediyeleri AKP'nin elinden almayı başardı.

Seçim Dedikoduları

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, bakanlar ve hüsrana uğradıkları seçim bölgeleri şöyle: Mersin: Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, seçim bölgesinde hararetli çalışmalar sürdürdü. Ancak CHP, Macit Özcan ile ipi göğüslerken, AKP ancak 3. sırayı alabildi.

Seçim Dedikoduları

İzmir: Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün seçim bölgesinde AKP adayı Taha Aksoy yarışa umutlu başladı. Bu kentte de CHP Aziz Kocaoğlu ile başkanlığı kazandı.

Seçim Dedikoduları

Siirt: Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, en çok tartışılan belediye başkanlarından biri olan Mervan Gül'ün yerine AKP'nin aday gösterdiği Kasım Ceylan için son dakikaya kadar büyük uğraş verdi. Ancak burada da AKP kaybetti, kazanan DTP'nin adayı ve eski DEP Milletvekili Selim Sadak oldu.

Seçim Dedikoduları

Kastamonu: Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun memleketi de, AKP'ye vize vermedi. Önceki günkü seçim sonuçlarına göre, MHP'li Turhan Topçuoğlu başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazandı.

Seçim Dedikoduları

Antalya: Antalya, Menderes Türel ile “devam” kararı alan AKP' için tam bir hayal kırıklığı oldu. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, uzun süre AKP'nin seçim çalışmalarına katıldı, “yerel yönetimlerle hükümetin aynı partiden olması halinde hizmetlerin daha rahat gelebileceği” yönündeki sözleri ise, büyük tartışma yarattı. Sonuçta CHP'nin adayı ve eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın ipi göğüsleyen isim oldu.

Seçim Dedikoduları

Eskişehir: Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın seçim bölgesi olan kent de, AKP'yi tercih etmedi. DSP'nin tek büyükşehir belediye başkanı ve adayı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, AKP'li Prof. Dr. Hasan Gönen'i geçerek yeniden başkan oldu.

Seçim Dedikoduları

Van: Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, seçimlerden uzun süre önce kente giderek, AKP'nin çalışmalarında hazır bulundu. Sokağa çıkarak vatandaşlarla görüşen ve belediye başkanı olan Burhan Yenigün için oy isteyen Çelik'in bu çabası da yeterli olmadı. DTP, Bekir Kaya ile Van'da başkanlık koltuğunu kazandı.

Seçim Dedikoduları

Diyarbakır: Erdoğan'ın en çok istediği yerlerden biri olan Diyarbakır, Erdoğan için büyük bir hüsran oldu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in memleketinde destek istediği Kudbettin Arzu, DTP'li Osman Baydemir karşısında ağır bir yenilgi aldı.

Seçim Dedikoduları

Ordu: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in seçim çalışmaları da belediye başkanlığını kazanmak için yeterli olmadı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da memleketi olan Ordu'da Güler, AKP'nin tek kadın başkan adayı olan Ayşe Bahar Çebi'ye kefil olduğunu belirterek oy istedi. Ancak DSP'li Seyit Torun kazanan isim oldu.

Seçim Dedikoduları

Bilal TEYMUR

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mayıs 2020 Cuma 17:30:51