SEÇİM BİTTİ. ŞİMDİ NE OIACAK?

15 Haziran 2011 Çarşamba
1
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
12 Haziran'ın ardından, çiçeği burnunda milletvekillerini yoğun bir süreç bekliyor. Meclis'e yeni başkan seçilecek, yeni bir hükümet kurulacak. İşte Seçimden Sonraki Meclis Trafiği...
2
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
1. Seçim kesin sonuçlarının Ysk tarafından TRT kanallarında ilanını takip eden 5. gün saat 15:00'da TBMM Genel Kurulu çağrısız toplanacak.
3
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
2. Bu birleşimde önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılacak,birleşime en yaşlı üye başkanlık edecek, en geç 6 milletvekili de katip üye olarak görev yapacak. Genel Kurul bu birleşimde milletvekillerinin andiçmesinin bitimine kadar çalışacak.
4
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
3. Yemin töreninden sonra Genel Kurul, Meclis Başkanı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verilecek. Bu 5 günlük arada Meclis Başkanı adayları belirlenecek, daha sonraki 5 gün içinde de seçim yapılacak.
5
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
4.Gizli yapılacak oylamaların ilk ikisinde üye tamsayısının üçte iki, üçüncü oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oyu alan üye, başkan seçilmiş olacak.
6
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
5. Meclis'in 25. Başkanı'nı seçmesinin ardından yeni hükümetin kurulma süreci de başlayacak. Cumhurbaşkanlığı'nın; Bakanlar Kurulunun istifasının kabul edildiğine ve yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devamına ilişkin tezkeresi ile Bakanlar Kurulu'nun yeniden kurulması için görevlendirilmesine ilişkin tezkere de aynı birleşimde okunacak.
7
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
6. Meclis Başkanı seçiminden sonra siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı Üyesi belirleyerek Başkanlığa sunacak. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul'un onayına sunulacak.
8
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
7.TBMM Başkanlık Divanı'nın oluşmasından sonra Meclis'te 61. Hükümet'in kuruluş ve güvenoyu süreci başlayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa gereği bir milletvekilini ( teammüllere göre seçimde çoğunluğu sağlayan partinin liderini) Türkiye Cumhuriyeti'nin 61. Hükümeti'ni kurmakla görevlendirecek.
9
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
8.Yeni Bakanlar Kurulu'nun programı hükümetin kuruluş tarihinden itibaren en geç bir hafta sonra TBMM'de okunacak. Bunun üzerinden iki tam gün geçtikten sonra program üzerinde görüşme açılacak; görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra güven oylaması yapılacak.Bu sürecin temmuz aynın ilk haftasında açıklanması bekleniyor.
10
Seçim Bitti. Şimdi Ne OIacak?
9. 24. dönem TBMM'de görev alacak milletvekilleri, daha sonraki süreçte partilerinin grupbaşkanvekillerini TBMM komisyonlarında görev alacak arkadaşlarını da seçecek. Meclis'in hükümetin kurulmasından sonraki süreçte Temmuz sonunda tatil kararı alarak 1 Ekim'de yeni yasama yılının başlaması bekleniyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler