Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Resimdeki Gizem!

14.03.2012 10:10
Resimdeki Gizem!

İtalyan uzmanlar, Rönesansın İtalyan dehası Leonardo da Vinci'ye ait olduğu sanılan tamamlanmamış bir fresk bulduklarını tahmin ediyorlar.

Resimdeki Gizem!

Leonardo da Vinci'nin bitmemiş freski "Anghiari Savaşı"nı uzun süredir arayan İtalyan mühendis Maurizio Seracini Floransa belediye başkanlığında yaptığı açıklamada, Palazzo Vecchio'nun (Vecchio Sarayı) en büyük salonlarından birinde gizli bir duvarda ünlü ustanın kayıp eserinin izlerine rastladıklarını belirtti.

Resimdeki Gizem!

Giorgio Vasari'nin bir freskinin bulunduğu bölümünün altındaki saklı kalmış bir başka duvarda mikro kameralar ile yapılan inceleme sonucu Leonardo da Vinci'nin kullandığı renklerle bezenmiş bir freskin izini bulduklarını belirten Seracini, ilk teknik inceleme sonucu gizli duvardaki freskte Leonardo da Vinci'nin fresklerinde kullandığı kırmızı, siyah ve bej renkli organik boyanın izine rastladıklarını söyledi.

Resimdeki Gizem!

İtalyan uzman, buldukları freskten numuneleri laboratuvarda inceleyeceklerini belirterek, ilk sonuçların cesaret verici olduğunu kaydetti.

Resimdeki Gizem!

Sanat dünyasında heyecan yaratan Da Vinci'nin resminin hikayesi ise şöyle: Floransa soyluları 1505'de ressama, Vecchio Sarayı'na kentin zaferini simgeleyen bir eser yapmasını istediler.

Resimdeki Gizem!

Resim bittiğinde o zaman ki tarih kitaplarına 'olağanüstü' olarak girer. Ancak kent el değiştirince, yeni soylular Vasari adlı bir ressamdan kendi zaferlerini anlatan bir resim ister.

Resimdeki Gizem!

Vasari, Da Vinci'nin eserinin üzerine bugün hala sarayın duvarında yer alan 'Marciano Savaşı' adlı resmini yapar. Böylece Da Vinci'nin 'büyüleyici' eseri ortadan kalkar.

Resimdeki Gizem!

Ancak Anghiari Savaşı'nı silmeye kıyamayan Vasari, onun yerine kendi resmini önüne çektirdiği bir duvara yaptı. İleride bulunması için de resmindeki bir bayrağın üzerine 'ararsan bulursun' yazdı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 13:07:28