Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

07.06.2016 15:12
Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

EYÜP SULTAN TÜRBESİ: İstanbul'da en çok ziyaret edilen ve hatırasına en çok hürmet edilen türbe, Eyüp Sultan Türbesidir. Türk toplum ve devlet hayatında tarih boyunca büyük yeri ve önemi olmuştur.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Zira Osmanlı padişahları tahta çıkışlarında Eyüp Sultan'da kılıç kuşanmışlardır. Öyle ki, Eyüp Sultan'a yakın gömülmek bile kutsal bir amaç olmuştur. Bu gün de, Türkiye'de en çok ziyaret edilen türbe, Eyüp Sultan Türbesidir.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

FATİH SULTAN MEHMED TÜRBESİ: Fatih Sultan Mehmed, İtalya seferine çıkmak için hazırlıklarını yapmış, seferden kimse şüphelenmesin diye ordugahını Gebze'de kurmuştu. O sırada Fatih'in özel doktoru padişaha her gün azar azar zehir veriyordu. Dozu gittikçe artırılan zehirle padişahın ciğerleri parçalanmış, İtalya seferi öncesi kurulan ordugahta, 3 Mayıs 1481'de ölmüştü. Ölüm haberi, ordunun morali bozulmasın diye gizlendi. Fatih'in oğulları Şehzade Bayezıd ve Cem'in ordugâha varması beklendi. İlk gelen Bayezıd oldu. Naaşı oğlu nezaretinde İstanbul'a nakledildi. 21 Mayıs 1481'de de Fatih Camii'nin güneyindeki avluya defnedildi. Ondan sonra gelen Osmanlı sultanları, Eyüp'te kılıç kuşandıktan sonra Fatih'in türbesini ziyaret ettiler. Fatih'in ölümünün ardından Papa, tüm kilise çanlarını üç gün boyunca çaldırmıştı.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

1766 yılındaki depremde cami ile birlikte yıkılan türbe, bir yıl sonra III. Mustafa tarafından tekrar inşa ettirilmiştir. Türbenin mimarı Mehmed Tahir Ağa'dır. Türbede Fatih Sultan Mehmed tek başına yatmaktadır. 1782 yılındaki Cibali yangınında türbe, içindeki sanduka ve eşyalarla birlikte yanmış, I. Abdülhamid tarafından tamir ettirilmiştir. Türbeye konulan yeni sanduka üzerine Kâbe örtüsü örtülmüştür.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VE HÜRREM SULTAN TÜRBELERİ (YAN YANA): Kanuni Sultan Süleyman'ın Mimar Sinan'a yaptırdığı ve 1557 yılında törenle açılan Süleymaniye Camii ve Külliyesi, İstanbul'un Haliç'e bakan üçüncü tepesinde yer alır.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Caminin arkasındaysa 46 yıllık saltanatından sonra 6 Eylül 1566 yılında vefat eden Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan'ın türbeleri vardır. Kanuni'nin türbesinde yedi, Hürrem Sultan'ın türbesindeyse üç sanduka bulunur.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

BOĞAZ`IN MANEVİ BEKÇİLERİ: Denizciler İstanbul Boğazı`nın dört manevi bekçisi olduğuna inanır. Bunlar Üsküdar`da Aziz Mahmud Hüdai, Beykoz`da Hz. Yuşa, Sarıyer`de Telli Baba ve Beşiktaş`ta Yahya Efendi`dir.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

AZİZ MAHMUD HÜDAİ TÜRBESİ: Aziz Mahmut Hüdai türbesi Üsküdar`da Doğancılar semtinde bulunuyor. Celveti tarikatının kurucusu olan Aziz Mahmud Hüdai`nin "Ben öldükten sonra mezarımı ziyaret edenlerin ölümü denizden olmasın ve duaları kabul olsun" şeklinde dua ettiğine dair inanç nedeniyle kendi adını taşıyan külliyesinin içinde yer alan türbesi halkın sıkça ziyaret ettiği bir mekandır.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Türbeye ulaşım çok kolay olduğu için çok sayıda ziyaretçi Aziz Mahmut Hüdai Türbesi`nde dua Ederek, çeşitli dileklerde bulunur.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

YAHYA EFENDİ TÜRBESİ: Yahya Efendi türbesi, Beşiktaş`ta Yıldız Parkı`nın yanında, Yahya Efendi çıkmazındadır. Yahya Efendi aslen Amasyalı olmasına rağmen `Şamlı Ömer Efendi` diye bilinilir. Uzun yıllar kadılık yapan Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman`ın süt kardeşidir (Yahya Efendi`nin annesi Afife Hanım, Kanuni`yi emzirmiştir). 16. yüzyılın alim ve mutasavvıflarından Yahya Efendi, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın danıştığı büyük velilerdendir. 1570 tarihli türbenin mimarı Sinan'dır. Kitabesi yoktur.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Türbede sedef kakmalı şebekelerle çevrelenmiş on bir sanduka vardır. Şeyh Yahya Efendi'nin yanı sıra, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Raziye Sultan, oğlu İbrahim Efendi, annesi Afife Hatun, Sultan II. Abdülhamid'in kızı Hatice Sultan ve oğlu Bedreddin Efendi, Şeyh Mehmed Nuri Şemseddin Efendi, Şeyh Hasan Efendi, Şeyh Yahya Efendi'nin küçük oğlu Şeyh Ali Efendi, Derviş Ali, Yahya Efendi'nin eşi Şerife Hatun da burada yatmaktadır.

Ramazan'da En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Ahmed Bin Hanbel'in “Müsned”inde bildirdiği hadis-i şerifte; ”Güneş hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak beyt-i mukaddesi fethetmek için gittiği gecelerden birinde Yûşâ Aleyhisselâm için batmaktan alıkonuldu” denmektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 17:04:47