Ramazan Ayında Ziyaret Edilecek Yerler

Anadolu toprakları… Hepsinin ortak gayesi Allah'ı anlatmak, Peygamber Efendimiz (S.A.V) ‘in yaşantısını duyurmak için Anadolu'ya gelmiş alim ve evliyalar bu topraklarda hayat sürmüş, bu topraklarda yaşantıları noktalanmış. İstanbul'un ve Anadolu'nun manevi atmosferini ayakta tutan bu kutsal mekanlar Ramazan ayı ile birlikte ruhunu maneviyat ile doyurmak isteyenlerin akınına uğruyor. Biz de sizin için bu maneviyat kokan mekanları topladık.

06.05.2019 14:53
1

Eyüp Sultan Cami

Paylaş
Eyüp Sultan Cami

Ramazan ayı deyince aklımıza ilk gelen mekanlardan birisi Eyüp Sultan Cami ve Türbesi.

2

Eyüp Sultan Cami

Paylaş
Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan Cami ve Eyüp Sultan Türbesi inşa edildiğinden bu yana en fazla ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur.

3

Eyüp Sultan Cami

Paylaş
Eyüp Sultan Cami

4

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Paylaş
Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

İstanbul’un manevi atmosferini ayakta tutan en önemli kutsal mekanlardan birisi de Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi. Ramazan ayı ile birlikte ziyaretçi sayısında önemli bir artış gözlemlenebilir. Aziz Mahmud Hüdayi, İstanbul’da bulunan büyük veliden biridir. Osmanlı Devleti zamanında 1541-1628 yılları arasında yaşamıştır.

5

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Paylaş
Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Mezarı Üsküdar'daki kendi adıyla anılan caminin yanındadır. Aziz Mahmud Hüdayi, tasavvuf ehli olup tasavvufun önde gelen isimlerinden Cüneyd-i Bağdadi'nin soyundan gelmektedir ve seyyiddir. Şereflikoçhisar'da doğmuş olup çocukluk yıllarını Sivrihisar'da geçirmiştir.

6

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Paylaş
Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Şöyle bir duası da vardır. "Ya Rabbi! kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize mensub olanlar denizde boğulmasınlar; ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler; imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın."

7

Yuşa Hz. Türbesi

Paylaş
Yuşa Hz. Türbesi

Boğaziçi'nin sahile en yakın ve en yüksek tepesi olma özelliğini taşıyan Yuşa Tepesi özellikle ramazan aylarında çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Ramazanın manevi atmosferinden faydalanmak isteyenlerin uğrak yeri olan Yuşa Hz. türbesi, Beykoz ile Anadolu Kavağı arasındaki boğaza hakim bir tepede Yuşa Türbesi ve cami var.

8

Yuşa Hz. Türbesi

Paylaş
Yuşa Hz. Türbesi

İETT otobüsleri bu tepeye çıkmıyor ama otobüs durağı yaklaşık 300 metre uzaklıktadır. Yuşa Peygamber’in 17 metre boyundaki kabrinin başında ise dua edenler hiç eksik olmuyor. Mezarın bu kadar büyük olması ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı mezarı görkemli yapılmış ve yeri, manevi bir yer olduğu için mezarı uzun yapılmıştır.

9

Hırka-i Şerif

Paylaş
Hırka-i Şerif

Her yıl Ramazan ayında İslam aleminin en önemli kutsal emanetlerinden biri olan Peygamber Efendimizin Hırka-i Şerif''ini binlerce İstanbul''lu, kentin değişik yerlerinden bu mukaddes emaneti görmek için Fatih''teki Hırka-i Şerif Camii''ne akın ediyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed''in (S.A.V) miraca yükselirken üzerinde bulunan bu hırka, bizzat kendisi tarafından Veysel Karani''ye (Üveys el-Karnî) bırakılmış.

10

Hırka-i Şerif

Paylaş
Hırka-i Şerif

Bugün de hırkanın koruyuculuğunu Karani''nin soyundan gelen kişiler yapıyor. Sekiz parçadan oluşan, 1,20 cm uzunluğundaki bej renk hırka, genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuş. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanan kutsal emanetin yanındaki küçük şişeden ise çevreye hoş bir amber kokusu yayılıyor.

11
Hırka-i Şerif
Paylaş
Hırka-i Şerif

Ziyaretçiler, bu kokunun dünyada bir eşinin olmadığını ifade ediyor. Topkapı Sarayında Hırka-i Saadet Dairesinde, diğeri Fatih`teki Hırka-i Şerif Cami`sinde korunuyor. Ramazan ayında kapılarını ziyarete açan Hırka-i Şerif'i görebilmek büyük bir lütuf olacaktır.

12
Mehmet Emin Tokadi Türbesi
Paylaş
Mehmet Emin Tokadi Türbesi

Ramazan ayının mübarek atmosferinde gidilebilecek en önemli kutsal mekanlardan biridir Mehmet Emin Tokadi Türbesi.Peygamber Efendimiz'in türbedarlığını da yapan Mehmet Emin Tokadi Türbesi, Unkapanı semtindedir. Zeyrek yokuşu ile Atatürk Bulvarı`nın kesiştiği noktada, sarnıcın üzerinde bulunuyor.Mehmet Emin Tokadi sohbetlerinde, sorunları dile getirmeden önce çözüme kavuşturmasıyla bilinir.

13
Mehmet Emin Tokadi Türbesi
Paylaş
Mehmet Emin Tokadi Türbesi

"Benim vefatımdan sonra kabrime gelip bir fatiha okuyanın vücudu cehennem ateşinde yanmasın." diye dua etmiş ve kabul edilmiştir. Herkesin ömrü hayatında bir kez bile olsa ziyaret edip dua etmesi gereken yerler arasında bulunur.

14
Yahya Efendi Türbesi
Paylaş
Yahya Efendi Türbesi

Bir türlü fırsat bulup görmeye gidemediğimiz türbeleri ramazan dolayısıyla gezme fırsatı bulabiliyoruz. İşte bu anı yakaladığınızda kesinlikle gidip görülmesi gerekiyor. İstanbul'un ortasında Beşiktaş'ta, Çırağan Sarayı karşısında, Çırağan Caddesi ile Yahya Efendi Sokağı'nın kesiştiği noktada bulunan Şeyh Yahya Efendi Türbesi, ölümünden sonra Yavuz Sultan Selim (1512–1520) tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır.

15
Yahya Efendi Türbesi
Paylaş
Yahya Efendi Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman Yahya Efendi’nin annesinden süt emmiş ve onunla sütkardeşi olmuştur. Bu nedenle de Kanuni Sultan Süleyman kendisine daima sütkardeşi olduğundan “Ağabey” diye hitap etmiştir. Beşiktaş’ta satın aldığı bugünkü türbe ve mezarlığının bulunduğu yerde kendisine bir ev, yanına bir mescit, küçük bir medrese, hamam ve çeşme yaptırmıştır. Şeyh Yahya Efendi Türbesi çok ziyaret edilen bir yer olmaktadır. Bu mübarek ayı doya doya yaşayabilmek için görmeyi ihmal etmeyeceğimiz yerler arasındadır.

16
Konya Mevlana Türbesi
Paylaş
Konya Mevlana Türbesi

"Ne olursan ol yine gel." hoşgörüsüyle herkesi kucaklamış yedi asırdan fazla bir zamandan beri gönüllerde yaşayan, eserleri hemen hemen bütün dillere tercüme edilen Mevlana'nın türbesi, Ramazan ayı için gidilmesi gereken yerler arasındadır. Selçuk mimarisinin ve 'Türk çadırı' türünün en güzel örneklerinden biri de Konya'daki Mevlana Türbesi'dir.

17
Konya Mevlana Türbesi
Paylaş
Konya Mevlana Türbesi

Mimar Tebrizli Bedrettin tarafından 1274 yılında yapılan bu türbenin kubbesi 16 dilimden oluşan bir huni şeklindedir. Mevlana’nın o büyük ufku ve sevgisini anlayabilmek o havaya girebilmek için belki de gidebileceğimiz en önemli mekanlardan birisidir Mevlana Türbesi.

18
Urfa Halil-Ür Rahman
Paylaş
Urfa Halil-Ür Rahman

Urfa'da Halilürrahman Cami ve çevresi en çok ziyaret edilen mekanlar arasındadır. İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserlerde burada ziyaretçilerini bekliyor.

19
Urfa Halil-Ür Rahman
Paylaş
Urfa Halil-Ür Rahman

Şanlıurfa il merkezi Gölbaşı Mahallesinde bulunan Halil-Ürrahman Camisi 1211 yılında yaptırılmıştır.

Yorumlar (3)
CONI:Tarihte yasan her adam cok mukemmel sanki gidip turbe yapmisiz, bana biraz ters geliyo, ruhuna fatiha tamam.
ADINIZI YAZIN:İSTANBULDAKİLER NE KADAR ŞANSLI. KEŞKE İMKANIMIZ FIRSATIMIZ OLSA DA GİDİP GÖREBİLSEK. İZMİR’DE RAMAZAN OLDUĞU BİLE BELLİ DEĞİL :
BURAK:Güzel Paylaşım . Böyle haberler görmek istiyoruz.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 07:17:06