PATLAMANIN GERİDE BIRAKTIĞI DRAMLAR

29 Temmuz 2008 Salı
1
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Bu yüzden aylardır dışarıya çıkmayan Filiz İkiz, önceki akşam, 32 yaşındaki eşi İlhan İkiz’le birlikte aylar sonra ilk kez yürüyüşe çıktı. Sokağa çıkmışken, bebeklerine kıyafet alacaklardı.patlama sesini duyunca, oradan uzaklaşıp, bir an önce evlerine dönmek istedi. İlhan İkiz, telaşla yürürlerken, yerde yaralı bir çocuk gördü. Eşine, 'Sen bekle ben yardım edeyim' dedi. Bu sırada Filiz İkiz, ikinci bombanın konulduğu beton çöp kutusunun yanındaydı.
2
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Patlamanın sesini duyan 12 yaşındaki Şeyma Özkan, balkona koştu. balkondan etrafa bakarken ikinci bomba patladı. İkinci patlamada etrafa dağılan şarapnel parçaları Şeyma Özkan’a isabet ederken, balkon kenarındaki mermer de parçalanarak Şeyma’nın kalbine girdi. Bir anda yere yığılan Şeyma Özkan’ı anne ve babası hastaneye götürdü. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Şeyma Özkan hayatını kaybetti.
3
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Terör acısının en çarpıcılarından birini Melike Çelik yaşadı. Kızı Aleyna’nın durumunu hastaneye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan öğrenmek istedi ama yanıt alamadı. İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar’ın yanına giderek, 'Kızım, Aleynam yaşıyor mu?' diye sordu. Aldığı, 'Maalesef, Aleyna Çelik ölmüş' yanıtıyla çığlık atarak yere yığıldı.
4
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
İki gün sonra dört yaşına basacak Aleyna ise Melike Çelik ile tekstil işçisi Günsan Çelik’in gözbebeğiydi. Kıraç’da oturan ailesi, Pazar günü Aleyna’yı, Güngören’deki anneanesi Perihan Özkul’a bıraktı. 30 Temmuz Aleyna’nın doğum günüydü. Hediye almak için teyzesi, annesi ve anneannesi ile dışarı çıktı. Perihan Özkul torunu yalnız kalmasın diye, kardeşinin çocuğu Taha’yı da alıp Menderes Caddesi’ne geldi.
5
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
İlk patlama iki çocuğu da çok korkuttu. Pedihan Özkul, küçüklere bir şey olmasın diye, sarılıp, vücudunu siper etti. Patlamanın ardından Perihan Özkul’un elinden kurtulan iki çocuk, el ele tutuşup korku içinde koşmaya başladı. Koştukları yön ikinci bombanın patladığı yerdi. İki çocuğu hayattan koparan bomba anneane Perihan Özkul ve Taha’nın annesi Şengül Yıldızlı’yı da yaraladı
6
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Güngören Menderes Caddesi’nde önceki gün meydana gelen patlamada 14 yaşındaki okul arkadaşları Murat Ağca ve Furkan Şentürk yaşamını yitirdi. İşte patlama anının saniye saniye fotoğrafları Birlikte Kuleli Askeri Lisesi’nin sınavlarına girdiler. Mülakata kadar başarıyla sınavları geçtiler. Murat, son mülakatta boyuyla kilosu arasında 3 kilogramlık orantısızlık olduğu için elendi. Ama Furkan mülakatı da geçti. Gelecek hafta kayıt yaptıracaktı.
7
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Patlamanın meydana geldiği akşam Murat ve Furkan arkadaşlarıyla sokakta futbol maçı yapıyordu. İlk patlama sesini duyduklarında olay yerine koşmaya başladılar. Murat Ağca’nın annesi Perihan Ağca, 'Oğlum gitme, ikincisi olabilir ne olur gitme diye bağırsa da Murat ’Dur anne bir bakacağım’ dedi. Ardından ikinci patlama sesi duyuldu. Murat Ağca’nın babası Duran Ağca, olay yerine koştu. Ama oğlunun cesedini kanlar içinde buldu.
8
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
Emlakbank İlköğretim Okulu’nda beden eğitimi öğretmenliği yapan, 50 yaşındaki Halit Öge de ikinci patlamada ölenlerden. Ayrıldığı eşinden 21 yaşında bir kızı olan, 27 yıllık öğretmen Halit Öge, Güngören’deki evinde anne-babasıyla birlikte yaşıyordu. İlk patlamanın ardından merak edip sokağa çıkmıştı. ikincipatlama ölümüne neden oldu. Halit Öge’nin, ikinci evliliğini yapacağı nişanlısı Nuran Aydos olayı duyunca yıkıldı.
9
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
evlerinin balkonunda ilk patlama sesini duyan 55 yıllık evli Sebahat ve Mehmet Fikri Kuş çifti, hemen yaralıların yardıma koştu. 25 yaşındaki kızları Oya Kuş, 'Anne, baba gitmeyin' diye arkalarından bağırsa da onları geri döndüremedi. O da annesinin ve babasının peşinden gitti. Olay yerine vardıklarında ikinci patlama meydana geldi. Sebahat ve Mehmet Fikri Kuş oracıkta hayatını kaybederken, ağır yaralanan Oya Kuş hastaneye kaldırıldı.
10
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
11
Patlamanın Geride Bıraktığı Dramlar
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.