Ormanda terk edilmiş halde bulundu! Dokunanı öldürüyor

1986'da yaşanan ve en az 4 bin kişinin ölümüne yol açan, yüz binlerce kişinin hayatını etkileyen Çernobil felaketinin ardından seneler sonra Pripyat'ta, Çernobil'in temizliğinde kullanılan bir kazıcı pençesi ormanda terk edilmiş olarak bulundu.

09.07.2019 09:54
1

Tek dokunuş öldürmeye yetiyor!

Paylaş
Tek dokunuş öldürmeye yetiyor!

1986'da yaşanan ve en az 4 bin kişinin ölümüne yol açan, yüz binlerce kişinin hayatını etkileyen Çernobil felaketinin ardından seneler sonra Pripyat'ta, Çernobil'in temizliğinde kullanılan bir kazıcı pençesi ormanda terk edilmiş olarak bulundu. Uzmanlar tek bir dokunuşunun bile öldürmeye yetecek kadar radyoaktif olduğundan korkuyor.

Ormanda terk edilmiş halde bulundu! Dokunanı öldürüyor

Radyasyon uzmanı Rob Maxwell, 2011 yılındaki Pripyat, Ukrayna gezisinde grafitleri temizleyen ultra-radyoaktif makinesine rastladı. Özel bir rehber onu ormanda ıssız bir noktaya götürdü ve bu bölgedeki en tehlikeli nesne olduğunu söyledi.

3

Radyasyonu ölçen alet resmen çıldırdı!

Paylaş
Radyasyonu ölçen alet resmen çıldırdı!

Paslı halde görülen kazı pençesi, 33 yıl önce elektrik santralinin tahrip edilmiş çekirdeğindeki ultra radyoaktif grafiti temizlemek için kullanılıyordu. Maxwell şunları söyledi: "Ciddi, çok ölümcül. Bu bölgede, uzun süre temas sizi kesinlikle öldürecektir ve bu pençe kesinlikle buranın en tehlikelisi. Elimi kazı pençesinin içine koydum çünkü radyasyonu ölçen Geiger sayacı ile bir okuma yapmak istedim. Endişelendim mi? Evet. Rehber bana 'Dokunma, dokunma!' diye bağırıyordu. Bu yüzden elimi çok çabuk içeri soktum ve tekrar çıkardım. Okumak kolay değildi, çünkü Geiger sayacı çok hızlı tırmanıyordu. Sayacı fotoğraflamaya başladım. Ama hızına yetişmek öyle zordu ki sayıalr sürekli atıyordu..Okunabilen bir fotoğraf saatte 39.80 mikrosiever (uSv / s) gösteriyordu.

4

4000 kişi radyasyonlu bir şeye direkt temas etmeden öldü

Paylaş
4000 kişi radyasyonlu bir şeye direkt temas etmeden öldü

Çernobil felaketi, Nagazaki ve Hiroşima'ya atılan atom bombalarından en az 100 kat daha fazla radyasyon yaydı. 2005 yılında, Dünya Sağlık Örgütü, toplamda 4.000 kişinin radyasyona temas etmeden öldüğünü açıkladı. Afetten bu yana yaklaşık 4.000 tiroid kanseri vakası görüldü. Çoğunlukla o zamanlar çocuk veya genç olan insanlarda görüldü. Ölümcül bir radyasyon dozunun yaklaşık 10.000.000 mikrosiever olduğu tahmin edilmektedir.

Ormanda terk edilmiş halde bulundu! Dokunanı öldürüyor

Ukrayna Çernobil'i 2011'de turistlere açtı. Hükümeti, geçtiğimiz yıl yaklaşık 72.000'in - 2017'de 50.000'den ziyaret ettiğini söyledi. İki yabancı için yapılacak özel bir tura yaklaşık 200 pound (1,500 TL).

Yorumlar (36)
KARADENİZLİ:Gizli kaçamak içeri girip dolaşmaktansa ve ister istemez bazı şeylere dokunmaktan belli ücret karşılığı güvenlik tedbirleriyle girilmesi daha makbul. Abartmayın hemen. cok fesatsız böyle maddi para gecen olaylarda, evet facai var ama insan oğlu kendi yaptığı faciayı bir rehber ile görmesi gayet normal... Ben de olsan gitmek görmek isterim
İSMİNİ VERMEK İSTEMEYEN FENOMEN CERRAH:çernobil falan fasa fiso,siyonist camianın uydurduğu söylentiler...amaç rusyanın önünü kesip nükleer enerji üretmesini engellemekti..bak ne oldu çernobil kapatıldı,amerika soğuk savaşı kazandı,neden çünkü nükleer bonba amerikada var rusyada yok...yani korkmayın karadenize falanda radyasyonun etkisi ulaşmıyor zaten,o bölgede bir dönem çalıştım,çoğu söylenen şey yalan ve israilin oyunu
TEMEL:mal radyasyon yok orada bulundum diyorsun, kelimelerinden bile radyasyon saciliyor bitmissin sen...
0 2
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:35:11