Ordu'da Üretiliyor! Kilosu 20 Bin Lirayı Buluyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan ve son yıllarda ekonomik yönden büyük bir rağbet gören arı sütü üretimine önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

14.05.2019 08:32
1

''''Arı sütü üretimi ekonomiye katkı sağlıyor''''

Paylaş
''''Arı sütü üretimi ekonomiye katkı sağlıyor''''

Güler, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada bal üretiminde Çin''den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye''nin en çok bal üreten ili Ordu''da, arı sütü üretiminin ekonomiye büyük katkı sağladığını söyledi.

2

''İyi bir gelir kaynağı''

Paylaş
''İyi bir gelir kaynağı''

Kilogramı 5-7 bin lira arasında değişen bu ürünün, iyi bir gelir kaynağı olduğuna işaret eden Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesinin ilerleyen dönemde bununla ilgili çalışmalar yapacağını belirtti.

3

''Kilosu 5-7 bin arası değişiyor''

Paylaş
''Kilosu 5-7 bin arası değişiyor''

Güler, bölge halkının arı sütünden daha fazla gelir kazanmasının son derece mümkün olduğunu ifade ederek, "Türkiye arı sütünden 31 ton ithal ediyor, biz ise bunun 1 tonunu üretiyoruz. Kavanoz kavanoz, teneke teneke bal üretiyoruz ama en kıymetli olan arı sütünü ıskalıyoruz. Yani esas para orada. Kilosu 5 ile 7 bin lira arasında değişiyor." dedi.

4

''Arı sütü üretimi sayesinde aylık kazanç 4 bini buluyor''

Paylaş
''Arı sütü üretimi sayesinde aylık kazanç 4 bini buluyor''

Arı sütü üretiminin avantajlarına değinen Güler, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz günlerde arıcı hanımlar ile sertifika töreninde konuştuk. Bir hanım bir yıl boyunca 10 kilo arı sütü yapıyor. Kilosunu 5 bin liradan hesap edersek yılda 50 bin lira yapıyor. Bir günde yarım gün çalışacak ve yılda 50 bin lira para kazanabilecek. Bu da ayda 4 bin lira yapar. 'Beni işe koy' diye gelen kişi asgari ücretle 2 bin liraya çalışıyor. Halbuki arı sütünde çalışarak 4 bin lira para alıyor. Oturduğunuz yerden halı dokumaktan daha faydalı bir iş.

5

''Az üretildiği dönemlerde 10-20 bin liradan alıcı buluyor''

Paylaş
''Az üretildiği dönemlerde 10-20 bin liradan alıcı buluyor''

Güler, imkanı olanlara arı sütü üretimini önererek, "Arı sütünün kilosu Türkiye'nin bazı bölgelerinde en az 5-7 bin liradan alıcı buluyor. Az üretildiği dönemlerde 10-20 bin liradan alıcı bulabiliyor. Arı sütü, arıcılık yapanlara bal satışının yanında büyük kazanç sağlıyor." diye konuştu.

6

''Seçim değil geçim dönemi''

Paylaş
''Seçim değil geçim dönemi''

Yeni dönemde tarım alanında gelir getiren bu tür işlere yoğunlaşacaklarına dikkati çeken Güler, "Önümüzdeki dönem artık seçim olmayacağı için geçim dönemi olacak. Geçim de ekonomiyle kalkınmayla ve üretimle olacak. Onun için çalışmalarımızın birinci unsuru üretim ve verimliliktir. Bununla ilgili her şeyi değerlendireceğiz. Birlikte kolları sıvayacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (5)
GEL DE SUS:Arı sütü üretimi çok kazançlı bir iş. Ancak insanlar bunu mandıra sütü ile aynı oranda üretilebiliyor sanıyor. Arı sütü “ana dikilen yumurtanın larva olmadan alınmış“ halidir. Binlerce ana diktireceksin de arı sütü alacaksın. Bana göre ilaç edinme dışında ahlaki de gelmiyor. Bilerek öldürme işi yapılıyor. Ne alaka var dersen Çin’de maymun beyni yiyen pis boğaza birşey söyleme hakkın olmaz. Mecburi fazla olanı almak caiz olur ama o da çok az olur.
ERHAN:Bende sinek sütü üretiyorum isteyen varsa söylesin kilosu 50 bin tl :)
#SNR#:Bu is bu kadar kolay ve kazancli olsa zaten yapariz...
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28 Mayıs 2020 Perşembe 04:10:13