ÖLÜM ANINDA NELER OLUYOR

18 Eylül 2008 Perşembe
1
Ölüm Anında Neler Oluyor
'Ölüm sadece belli bir an değildir' diyen bilm adamları bu müthiş gizemin peşine düştü.
2
Ölüm Anında Neler Oluyor
'nsanların bu kardiak arrest döneminde geçirdikleri deneyimler, ölüm sürecinde hepimizin geçirmesi muhtemel deneyimi anlamada eşsiz bir pencere açmaktadır' diye anlattı.
3
Ölüm Anında Neler Oluyor
İngiltere ve ABD'deki doktorlar, ölümün eşiğine gelinen andaki deneyimleri anlamak için, kalp krizi geçiren hastalar üzerinde büyük bir araştırma başlatıyor.
4
Ölüm Anında Neler Oluyor
Bu iki ülkenin 25 hastanesindeki doktorlar, kalbi veya beyin faaliyetleri geçici olarak durmuş insanların 'beden dışı' deneyimler geçirip geçirmediğini anlamak için 1500 kişi üzerinde çalışacak.
5
Ölüm Anında Neler Oluyor
Araştırmanın başkanlığını yürüten Dr. Sam Parnia, 'Beyin durduktan sonra bilincin devam ettiğini gösterebilirseniz, bu bizi bilincin ayrı bir varlık olduğu olasılığına götürür. Bunun olduğu birçok vaka bulabileceğimizi zannetmiyoruz, ancak açık fikirli olmak durumundayız. Bu şimdi bilimsel araştırmaya konu olacak bir gizem' dedi.
6
Ölüm Anında Neler Oluyor
Yoğun bakım doktoru olan ve ölümün eşiğindeki deneyimlerin yeterince araştırılmadığını düşünen Parnia, 'Yaygın inanışın aksine ölüm belli bir an değildir. Aksine, kalp atışları durduğunda, akciğerler çalışmamaya başladığında ve beyin fonksiyonları bittiğinde başlayan bir süreç, 'kardiak arrest' diye tabir edilen bir tıbbi durumdur' dedi.
7
Ölüm Anında Neler Oluyor
Parnia, 'Kardiak arrest (kalbin durması) esnasında ölümün 3 kriterinin tümü vardır.
8
Ölüm Anında Neler Oluyor
Bunu, kalbin yeniden çalıştırılması ve ölüm sürecinin tersine çevrilmesi çabalarının başarıyla sonuçlanabildiği birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilen bir dönem takip eder.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.