OĞULA SON DOKUNUŞ!

20 Ocak 2009 Salı
1
Oğula Son Dokunuş!
ULUDAĞ'da snowboard yaparken kaybolan ve donmak üzereyken bulunup hastaneye kaldırılırken yolda ölen üniversiteli 21 yaşındaki Ümit Özgen'de panik atak rahatsızlığı olduğu, bu yüzden sığındığı kulübeden çıkma ihtiyacı duyduğu ve sıfırın altında 3 derece soğuğa dayanamayıp şuurunu kaybettiği belirlendi.
2
Oğula Son Dokunuş!
Jandarma ekibinin, kurtarma çalışmalarına başlamadan önce baba Haluk Özgen'in verdiği ilaçları yanlarına aldığı öğrenilirken, Uludağ Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, “Burada kayakçının donanımsız piste çıkması kadar, görevlilerin de ihmali bulunuyor. Pistlerde tehlikeli bölgelere geçilmemesi için bariyer yok. İşaret levhaları ise yok denecek kadar az. En önemlisi ise dağda geniş kapsamlı sağlık merkezi olsaydı Ümit yaşıyor olabilirdi” dedi.
3
Oğula Son Dokunuş!
Kayak sporuna, özellikle snowboarda karşı büyük ilgisi olan Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekoktulu son sınıf öğrencisi Ümit Özgen, pazar günü okuldaki kayak grubunda bulunan 8 arkadaşı ile iki gün dinlenmek için Uludağ'a geldi. Grup, 2'nci Bölge'de bulunan Monte Baia Otel'e yerleşti.
4
Oğula Son Dokunuş!
Ankara'da oturan Nuran ve Haluk çiftinin iki çocuğunun büyüğü olan Ümit Özgen dün öğle saatlerinde arkadaşlarına, “Ben kayak yapmaya gidiyorumö diyerek otelden ayrıldı. Snowboardunu alıp telesiyej ile zirveye çıkan Ümit, kayarken çöken sis nedeniyle yönünü kaybedince kayboldu.
5
Oğula Son Dokunuş!
Otellerin bulunduğu bölge yerine siste Volfram Madeni tarafına yönelen Özgen, hava sıcaklığının sıfırın altında 3 dereceye, görüş mesafesinin 1 metrenin altına düşmesi sonucu kaybolduğunu anlayınca boş bulduğu bir kulübeye girdi. Burada cep telefonundan annesi Nuran Özgen'i arayan Ümit Özgen, “Annecim ben kayboldum. Ama durumum iyi dedi.
6
Oğula Son Dokunuş!
Daha sonra arkadaşlarına haber veren Ümit Özgen, telefonunun şarjının azaldığını anlayınca, bu kez bulunduğu yönle ilgili arkadaşlarına mesajlar geçti. Özgen mesajlarından birinde “Üşüdüm. Donmamak için koşuyorum diye yazdı
7
Oğula Son Dokunuş!
Ümit Özgen zaman zaman jandarmayla cep telefonuyla irtibat kurup, bulunduğu yeri tarif etmeye çalışırken, ‘belki oteller bölgesine giderim' diyerek kulübeden çıktı. Hızlı hareket edebilmek için üzerindeki kar kıyafetini çıkaran Ümit Özgen bu sırada koşmaya başladığını bildirdi.
8
Oğula Son Dokunuş!
Koşarken, bir süre sonra bayılan Ümit Özgen'e bir an önce ulaşmak için acele eden jandarma, kardaki izlerini takip ederek önce kulübede snowboardını buldu. Ekipler saat 23.00'de sıralarında kulübeye 1.5 kilometre uzaklıkta donmak üzere olan Ümit Özgen'e ulaştı.
9
Oğula Son Dokunuş!
Ümit Özgen, şuuru kapalı halde, kaybolduktan 14 saat sonra saat 02.00'de kar makinası yardımıyla oteller bölgesine getirdi. Ümit Özgen hemen ambulansa alınıp Bursa'ya gönderilirken, oğluna son kez dokunan baba Haluk Özgen, “Allah'ım yavrumu ne olur bize bağışlaö dedi. Haluk Özgen de oğlunun bulunduğu özel ambulansa bindi.
10
Oğula Son Dokunuş!
Bursa kent merkezindeki Muradiye Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Ümit Özgen yolda yaşamını yitirdi. Acı haberi duyunca sinir krizi geçiren Özgen'in yakınları ve arkadaşları güçlükle sakinleştirildi.
11
Oğula Son Dokunuş!
Ümit Özgen'in yaşamını yitirdiği olaydan sonra açıklama yapan kimliğinin açıklanmasını istemeyen jandarma yetkisi, Uludağ'da tehlikeli bölgelere ağ çekilmesi için alınan kararın uygulanmadığını açıkladı. Olay günü jandarma ekiplerinin büyük bir fedekarlıkla çalıştığını söyleyen yetkili, şunları söyledi:
12
Oğula Son Dokunuş!
“Burada iki taraflı ihmal var. Biri kayakçının ihmali. Donanımsız piste çıkması. İkincisi kayak yapılan pistlerde yeterli donanımın bulunmaması. Zirvede tehlikeli bölgelere bariyer çekilebilir. Tahta çakılıp iple uyarı yapılabilir. Bunlar gerçekleşmedi. Ayrıca yeterince yön tabelası yok. 50- 100 metrede bir konulmuş. Bunlar çoğaltılsa insanlar nereye gideceğini bilir. Öğrencinin panik atak olduğunu öğrendik. Bu nedenle sığındığı kulubüden çıkma ihtiyacı duydu.”
13
Oğula Son Dokunuş!
14
Oğula Son Dokunuş!
15
Oğula Son Dokunuş!
Baba Haluk Özgen, “Ben ona kıyamamö diyerek oğluna otopsi yapılmaması için yalvardı. Savcılık, cesedi daha sonra ölüm nedenin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi.
16
Oğula Son Dokunuş!
17
Oğula Son Dokunuş!
18
Oğula Son Dokunuş!
19
Oğula Son Dokunuş!
20
Oğula Son Dokunuş!
21
Oğula Son Dokunuş!
22
Oğula Son Dokunuş!
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler