Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Obama Türkiye'de

06.04.2009 00:03
Obama Türkiye'de

ABD Başkanı Barack Obama'nın İlk resmi denizaşırı ziyaretini Türkiye'ye yapması dünya kamuoyunun dikkatini çekti. Başkan Obama ziyaret süresince, bir süredir kısmen sıkıntılı olan Türk-Amerikan ilişkilerine yeni bir dönem başlatmak istediğinin işaretlerini verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'la samimi pozlar verdi. Anıtkabir ziyaret defterinde övgü dolu cümleler yazdı.

Obama Türkiye'de

Obama, Türkiye'nin AB üyeliğini net ifadelerle desteklerken yeni Türk Amerikan İlişkilerini de 'Model ülke' olarak tanımladı. Obama'nın mesajları kuşkusuz Türkiye'yle sınırlı kalmadı. AB, Nato,Ermeni Meselesi, Ortadoğu Politikaları gibi küresel ölçekte mesajlar verdi. Ziyaret dünya gündeminde de önemli yankı buldu.

Obama Türkiye'de

Dünya Basını günlerdir ziyareti konuşuyor, tartışıyor, yorumluyor ve ziyaretin şifrelerin çözmeye çalışıyor. Türkiye de ziyaretin kodları ve şifreleri üzerinde tartışmalar devam ediyor. Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar da 'Türkiye'yi Kazanmak' adlı son yazısında sütunlarını 'Obama Ziyaretine' ayırdı. İşte o yazı...

Obama Türkiye'de

Günlerdir Obama'nın mesajlarını deşifre etmekle uğraşıyoruz. Oysa iki ay önce çıkan “Türkiye'yi Kazanmak” (Timaş Y.) kitabını okuyanlar, şifreleri kolay çözdüler. Obama'nın vereceği her mesaj, bu kitapta yazılıydı.

Obama Türkiye'de

Kitabın yazarlarından Ömer Taşpınar, ABD'de Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü... Philip H. Gordon ise aynı enstitüde dış politika uzmanı... Daha önemlisi, Obama'nın danışmanı... Dışişleri bakan yardımcısı olması bekleniyor. O yüzden yazdıkları anlamlı...

Obama Türkiye'de

Küslüğün iki nedeni Kitap, “Türkiye neden ABD'ye düşman oldu?” sorusuyla başlıyor. İlk cevap şu: “Ortak düşman Sovyetler çöktü de ondan...” Taşpınar'a göre çöküntünün ardından, iki mesele çıktı:

Obama Türkiye'de

1) Kürt meselesi: Son 20 yılda herkes Batı'nın bir Kürt devleti kurmak istediğine ve PKK'ya destek verdiğine inandı. - 2) Ilımlı İslam projesi: ABD'nin laik cumhuriyete karşı AKP'yi destekleyerek bir ılımlı İslam modeli yaratmak istediği inancı, Kemalist çevrede ABD düşmanlığını artırdı. “Milliyetçi dalga öyle yükseldi ki, Amerika için Türkiye'yi kazanmak zorlaştı.”

Obama Türkiye'de

5 adımlık reçete : Taşpınar ve Gordon çözüm için 5 ana adım öneriyor. Önerileri, Obama'nın mesajlarıyla karşılaştırınca, kitabın etkisi daha iyi anlaşılıyor:

Obama Türkiye'de

1) Türkiye ile Kürtler arasında bir “büyük pazarlık”ın teşviki... - 2) Türkiye'de liberalizm ve demokrasiye Batı desteği... - 3) AB ve Türkiye tarafından Türkiye'nin nihai üyeliğinin desteklenmesi taahhüdünün yenilenmesi... - 4) Ermenistan ile tarihsel bir uzlaşının teşviki... - 5) Kıbrıs'ta siyasi çözüm için destek... Yeni dönemde Washington'un Türkiye stratejisinin dayanacağı sütunlar bunlar...

Obama Türkiye'de

Üç kesime kötü haber var : Madem yazarların geziye dair öngörüleri bu kadar isabetli oldu, o halde dikenli konularda bundan sonrasına dair gözlemlerini de not etmekte yarar var:

Obama Türkiye'de

Diyorlar ki: “Türkiye ile Iraklı Kürtler arasında iki tarafa da faydalı bir büyük pazarlık teşvik edilirken Kürt liderlere bağımsızlık talebi ya da teröre müsamahanın Amerikan desteğine mal olacağı açıkça ifade edilmelidir.”

Obama Türkiye'de

Güven eksikliği için ise iki ilginç öneri var: “Washington'un PKK liderlerini öldürmek veya tutuklamak yönündeki çabaları ve Avrupalılara PKK'nın finansmanını çökertmek yönünde baskı yapması...” Buradan PKK'yı zorlu günlerin beklediği anlaşılıyor.

Obama Türkiye'de

İslam meselesine gelince : Taşpınar'ın kitabın Türkçe baskısına yazdığı önsöze göre, “AKP, Gazze ve Davos sonrasında İslam dünyasında yeni bir liderlik rolüne sahip oldu. Bu, Washington için hem ciddi sorun, hem de bir fırsat... ABD bu yeni duruma saygı duyarak, İslam dünyasında kendi imajını düzeltmeye çalışabilir.”

Obama Türkiye'de

İkincisi, “İfade özgürlüğünün, liberal demokrasinin olmadığı yerde İslam, direnişin yegâne sesi, her derdin devası olarak algılanıyor. Washington radikal İslamın en iyi panzehirinin liberal demokrasi olduğunu savunabilir.” Bu da Bush koruması altında palazlanan “ılımlı İslamcılar” için tehlike çanlarının çaldığının göstergesi...

Obama Türkiye'de

Ve nihayet yazarlar, 27 Nisan e-muhtırasında, AKP kapatma davasında Brüksel'in net tavrını gösteremeyen Washington'dan “yargı darbelerine karşı daha açık tavır” istiyorlar. Bu da ABD desteğine alışmış darbeciler için kötü haber...

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 08:05:28