OBAMA MARKAJDA

2 Nisan 2009 Perşembe
1
Obama Markajda
LONDRA - G-20 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının Londra'da yaptıkları zirveye katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile ayaküstü gerçekleştirdiği 'mini zirve' sırasında, G-20, küresel ekonomi ve NATO konularını görüştüğü öğrenildi.
2
Obama Markajda
Başbakan Erdoğan, G-20 zirvesinde ABD Başkanı Obama, Almanya, İspanya ve Hollanda başbakanlarıyla görüştü. Brezilya Devlet Başkanı Lula Erdoğan'ı ülkesine davet etti
3
Obama Markajda
Bu arada Türkiye'nin G20 zirvesinin teknik düzeydeki hazırlık toplantılarında bürokratları ve bakanları aracılığıyla zirvenin sonuç bildirgesinde yer alması talebiyle ilettiği hususların büyük kısmının sonuç bildirisinde yer alacağı belirtildi.
4
Obama Markajda
Bunların arasında, Uluslararası Para Fonunun (IMF) fonksiyon ve bütçesinin genişletilmesi, bu bütçenin kullanım alanında genişleme sağlanması, yapılacak yapısal değişiklikler, G20'nin yapısal durumu ve geleceğiyle ilgili önerilerin bulunduğu ifade edildi. Türkiye'nin ayrıca korumacılığın dünya ekonomisine zarar verdiği konusundaki görüşünü de G20 liderlerine ilettiği kaydedildi.
5
Obama Markajda
Bu konularda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da liderlerle yaptığı görüşmelerde dünyadaki ekonomik krizin çözülebilmesi için bu değişikliklerin hem G20 hem de IMF düzeyinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.
6
Obama Markajda
Başbakan Erdoğan'ın ayrıca bu sabah ABD Başkanı Obama ile Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili kısa bir konuşma da yaptığı bildirildi. Erdoğan'ın Obama'ya, kendisini Türkiye'ye beklediklerini söylediği, Obama'nın da bu ziyareti gerçekleştiriyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ifade edildi.
7
Obama Markajda
Bu arada Başbakan Erdoğan'ın dün akşam Kraliçe II. Elizabeth'in davetine katıldığı sırada Kraliçe ve eşiyle bir süre sohbet ettiği ve Kraliyet ailesinin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin anılarına değinildiği belirtildi. Erdoğan'ın davet sırasında Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile de sohbet ettiği kaydedildi.
8
Obama Markajda
Başbakan Erdoğan'ın Downing Sokağı'ndaki Başbakanlık konutunda verilen yemek sırasında da pek çok liderle ayaküstü sohbet ettiği, bu çerçevede görüştüğü Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnnacio Lula de Silva'nın Erdoğan'ı Brezilya'ya davet ettiği öğrenildi.
9
Obama Markajda
Bu arada Başbakan Erdoğan'ın sabah Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ile bir görüşme gerçekleştirdiği açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın öğleden sonra da G20 zirvesine katılan IMF başkanıyla bir görüşme gerçekleştirmesinin beklendiği bildirildi.
10
Obama Markajda
11
Obama Markajda
12
Obama Markajda
13
Obama Markajda
14
Obama Markajda
15
Obama Markajda
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.