Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

O Nadide Bir Çiçek

Dünyanın en nadide çiçekleri

07.05.2013 09:57
O Nadide Bir Çiçek

Dünyada yaklaşık 270.000 çiçek türü tehlike altında. Bu çiçek türlerinden 10 tanesini sizler için derledik:

O Nadide Bir Çiçek

Kadavra Çiçeği (Amorphophallus titanum): Sumatra'da yetişen bu çiçek 3 metre uzunluğa ulaşabiliyor. Star Wars'te görebileceğimiz bir çiçeğe benzeyen bu bitki Dünya'nın en tehlikedeki bitkisi olarak görülüyor. Ölü bir ceset gibi koku yaydığı için ismini alan bu çiçek tanıdığımız bütün çiçeklerden farklı olduğu için bu listeye 1 numaradan girmeyi hak ediyor.

O Nadide Bir Çiçek

Youtan Poluo: Borularında yetiştiğini fark eden Çinli bir çiftçi tarafından keşfedilen bu çiçeğin henüz bilimsel bir adı yok.

O Nadide Bir Çiçek

Sarı Venüs Çarığı (Cypripedium calceolus): Charles Darwin'in bile üretmekte zorlandığı bu çiçek hem az bulunan çok değerli bir çiçek. Çiçeğin tanesi 5.000 dolara kadar gidiyor.

O Nadide Bir Çiçek

Hayalet Orkide: Yaprakları olmadığı ve fotosentez kullanmadığı için üretmesi çok zor olan bu muhteşem çiçek sadece Küba ormanlarında yaşamaktadır. Üremesi ve büyümesi için çok seçicidir, Temmuz – Ağustos aylarında Küba ormanlarına giderseniz bu hayalete benzeyen çiçeği görebilirsiniz.

O Nadide Bir Çiçek

Kadupul (Epiphyllum oxypetalum): Budistlere ruhani bir sembol olan bu çiçek aslında çok kolay yetişiyor ama işin zor kısmı bu çiçeğin açması. Sri Lanka'da yetişen bu çiçeğin Japonlar için de özel bir anlamı var, onlar bu çiçeğe “Ayın altındaki güzellik” adını verirler.

O Nadide Bir Çiçek

Kokio (Kokai cookei): Hawai'den bir çiçek daha. 1800′lerde keşfedilen bu çiçeğin 1950′lerde soyunun tükendiği düşünülüyordu. 20 yıl sonra tek bir yaşayan türü bulundu ama o da bir yangında yok oldu. Kalan parçaları Hawai'de 23 tane ağaca aşılandı ve o ağaçlar bu çiçeği meyve olarak verdi. Kolay adapte olmasını saygı duyarak bu çiçeği 6 numaraya koyuyoruz.

O Nadide Bir Çiçek

Çikolata Dünyası (Cosmos atrosanguineus): 100 yıldan beri doğada nesli tükenmiş olan bu çiçek koruma altına alınan tek bir çiçek tarafından soyunu devam ettiriyor. Yaz ayları muhteşem bir vanilya kokusu çıkarttığı söylenir ve bazı kahve üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.

O Nadide Bir Çiçek

Papağan Gagası (Lotus berthelotii): Üremesine yarayan kuşların soyları tükendiği için kendisi de büyük tehlikede. Şu anda doğada yaşayan türü bulunmuyor sadece türün meraklıları onları yetiştiriyor. Kanarya Adaları'nın doğal bir türü olan bu çiçek için başka kuşlarla üreme yapılmak istemesine karşın maalesef bu deneylerden hiçbiri başarılı olamamış.

O Nadide Bir Çiçek

Yeşim Asma (Strongylodon macrobotrys): Yarasalar tarafından tohumları taşıyarak üretilen bu güzelim ağaç Filipinler'de orman kıyımı sonucu soyu tükenmek üzere. Güzelliği ve yarasalar için önemi nedeniyle bu çiçek 9 numarada.

O Nadide Bir Çiçek

Bir Karanfil Türü (Silene tomentosa): Sadece Cebelitarık'ta yetişen bu karanfil türünün 1992 yılında soyunun tükendiği sanıyordu. 94′te tek bir tür bulundu ve tohumları koruma altına alındı. Şu anda sadece Cebelitarık Botanik Bahçesi'nde bulunmakta.

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mart 2020 Pazar 05:11:26