O Çukurun Cehennemin Kapısı Olduğuna İnanılıyor!

Bir patlama sonucu oluşan ve yangını yıllardır söndürülemeyen Türkmenistan'daki Darvaza Krateri için, 'cehennemin dünyadaki kapısı' deniyor.

03.01.2019 13:00
1

CEHENNEM KAPISI

Paylaş
CEHENNEM KAPISI

'Cehennem kapısı' olarak anılan Türkmenistan'daki Darvaza kraterindeki ateş yıllardır sönmüyor.

2

1971'DEN BERİ YANIYOR

Paylaş
1971'DEN BERİ YANIYOR

Jeologların çalışması sırasında yanlışlıkla oluşan kraterin ateşi, 1971'den beri aktif durumda ve bu durum krateri, turistik gezilerin vazgeçilmez noktası haline getiriyor.

3

30 METRE DERİNLİĞİNDE

Paylaş
30 METRE DERİNLİĞİNDE

69 metrelik genişliği ve 30 metrelik derinliğindeki kraterin ateşi, geceleri bile bulunduğu çölü aydınlatmaya devam ediyor.

4

SOVYETLER GAZ REZERVİ ARARKEN OLUŞTU

Paylaş
SOVYETLER GAZ REZERVİ ARARKEN OLUŞTU

Kraterin kaynağı tam olarak bilinmese de, 1970 yılında Sovyetler bünyesinde görev yapan yer bilimcilerin gaz bulma umuduyla yaptıkları sondaj çalışması esnasında yanlışlıkla oluştuğu düşünülüyor.

5

ZEHİRLİ GAZ SIZINTISINDAN KORKTULAR

Paylaş
ZEHİRLİ GAZ SIZINTISINDAN KORKTULAR

Kraterin oluşmasında payı olan yer bilimciler, çukurun zehirli bir gaz sızıntısına neden olabileceği korkusuyla, çukuru ateşe verip sönmesini beklediler ancak ateş 1971 yılından bu yana hiç sönmedi.

Yorumlar (61)
BİRİ:Vay be, demekki tam 69.duruş ve 30 cm uzun
SAYKO:Ateş her insanı yakmaz. Hz. İbrahim gibi gül bahçesine döner, bazende demircinin çıplak eliyle tuttuğu kor demiri, ekmek hamuru gibi evirip çevirmeside bir örnek. İnsan Yüce Allahın yeryüzündeki halifesidir, insan gibi yaşasa ona hiç bir şey zarar veremez. Sorun tamda burada insanlığımızı bilmemekteyiz. Bu dünyafs insan kendini bile tanıyamamakta...
RESUL:Ben olsaydim oraya ısıtma sistemi kurar sıcak su dağıtım şebekesi kurar bütün oradaki çevreye yetecek şekilde dağıtırdım. Alın size doğadan bedava ısı sistemi. Ama nerde o akıl.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 06:49:43