Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

11.09.2010 13:35
Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

İzmir Valiliği, İzmir İl Özel İdaresi'ne talimat vererek Nişanyan ile birlikte köyde yıllardan bu yana uygulanmayan yıkım kararlarının uygulanmasını istedi.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Selçuk'un tarihi ve turistik köyü Şirince'de son olarak Kaunos'taki kaya mezarlarının örneğini yaptırarak gündeme gelen, kaçak yapıları hakkında yıkım kararı alan devlet görevlileri ile tartışan Sevan Nişanyan, tamamı 1'inci derece arkeolojik sit alanı içinde kalan köyde yaşayan halkı da yaktı.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

İzmir Valiliği, İl Özel İdaresi'ne talimat vererek Nişanyan'a ait yıkım kararı verilen 16 kaçak bina ile birlikte köyde oturan halka ait olan ve yaklaşık 10 yıldan bu yana uygulanmayan 35 yıkım kararının da uygulanmasını istedi. Yıkılacak kaçak yapıların tamamına yakınını ise cumbalar, duvar uzatmaları, sundurmalar oluşturuyor.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Şirince'nin kendileri için çok önemli yer olduğunu söyleyen İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz, tamamı 1'inci derece arkeolojik sit alanı olan köyde yıllar içerisinde kaçak yapılaşma olduğunu, bunun önüne geçilmesi için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Sevan Nişanyan'a kaçak yapılarını yıkması için tebligat yaptıklarını, kendisine turizm sezonu sonuna kadar müsaade ettiklerini anlatan İçöz, şöyle dedi: “Şirince turizm açısından önemli bir yer. Yıkımları yaparken turizmi de olumsuz etkilemememiz gerekiyor. Tebligatı yaptık, turizm sezonunun bitmesini bekliyoruz. Turizm sezonu bittikten sonra yıkımı gerçekleştirmezse biz yapacağız.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Şirince Köyü Muhtarı Levent Apak ise, köyde uygulanmayan yıkım kararları olduğunu ancak, henüz kendisine yıkımlarla ilgili bir bilgi ulaşmadığını söyledi. Tartışmaların odağında bulunan Sevan Nişanyan, yıkım ile ilgili tebligatı aldığını ancak, iptali için mahkemeye başvurduğunu söyledi. Yıkımla ilgili prosedürün normal şartlarda ortalama 2 yıl sürdüğünü anlatan Nişanyan, şöyle devam etti:

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

“Yıkım kararı çıktıktan sonra önce mal sahibine tebligat gelir, iki ay içinde yıkmazsan yıkarlar, parasını da senden alırlar. Bunların aldıkları kararlarda şekil hataları olduğu için İdare Mahkemesi'ne dava açtım. Normal prosedür işlediğinde 2 yıl zaman alıyor, bunlar hemen işlem yapmak istiyorlar. Ekim'e kadar yıkmazsan Kasım'da gelip yıkacağız diyorlar. Ne hesapları var bilmiyorum. Bunlar cahil cesaretine sahipler derin cehalet ve körlük içindeler.”

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Kendisine ait 16 bina bulunduğunu ve bunların tamamı hakkında yıkım kararı olduğunu dile getiren Nişanyan, “Aralarında tavuk kümesi de var yüzme havuzu da. 9 Ev, bir de kendi oturduğum köşk var. Ayrıca köyde yıkım kararı bulunan bina sayısı 35 değil, 39. Bunlara da bana ceza yazıldıktan sonra tek başıma kalmayayım diye yazdılar, bana yazdıkça köye de yazdılar, birikti. Yaklaşık on yıldır duruyor, kimse yıkamıyor.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Şimdi bunlar kalkmış yıkacağız diyorlar. Bunların bütün derdi Nişanyan evlerini yıkmak diğerlerine henüz tebligat gelmedi” diye konuştu.İzmir İl Özel İdaresi'nin, koruma amaçlı imar planı yapılırken hiçbir teklifi kabul etmediğini belirten Nişanyan, Şirince'de birkaç yıl önce koruma amaçlı imar planı yapıldı. İmar planını yapan kişiler, binaların kaçak durumda bulunan ancak, çok göze batmayan yerleri ile ilgili çalışma yapmak istediler.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Kaçaklık durumunu ortadan kaldıracak bir nevi af gibi bir şey yapmak istediler, ancak İzmir İl Özel İdaresi bunu kabul etmedi” dedi.Nişanyan Evleri'nin dünyanın tanınmış küçük otelleri arasında bulunduğunu söyleyen Nişanyan, şöyle konuştu: “Benim tesisim Türkiye'nin en iyi üç küçük otelinin içerisinde. Dünyanın her ülkesinden gelen ünlüleri ağırlıyorum. Hiçbir tur şirketiyle çalışmıyorum, kişiler kendi rezervasyonlarını kendileri yapıyorlar.

Nişanyan'nın Söz Düellosu Köylüyüde Yaktı

Nişanyan, Türkiye'de bulunan yabancı ülkelerin büyükelçileri, konsoloslarının sürekli olarak tatil için kendi otelini tercih ettiklerini California Yüksek Mahkemesi Başkanı, İngiltere eski Savunma Bakanı'nın son olarak CNN'in patronu Ted Turner'ın bir hafta süreyle geldiğini öne sürdü.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 17:09:56