NAZİLERİN SON GÜNAHI

9 Şubat 2009 Pazartesi
1
Nazilerin Son Günahı
Yıllar önce gebe kadınlarca kullanıldığında binlerce bebeğin sakat doğmasına yol açan Thalidomid adlı ilacın Naziler tarafından bulunduğu ve toplama kamplarındaki mahpuslar üzerinde denendiği iddia edildi.
2
Nazilerin Son Günahı
İlaç, 1957-1961 yılları arasında hamile kadınlarca sakinleştirici olarak kullanılmış ve binlerce bebeğin sakat doğmasına yol açmıştı. Söz konusu ilacın 1950'lerde Alman firması Chemie Grunenthal tarafından bulunduğu sanılıyordu.
3
Nazilerin Son Günahı
Daily Mail'in haberine göre, Thalidomid Vakfı Müdürü Dr. Martin Johnson tarafından ortaya çıkarılan belgeler, ilacın Nazi bilim adamı Otto Ambros tarafından sarin ve diğer sinir zehirlerine karşı panzehir olarak geliştirildiğini gösteriyor.
4
Nazilerin Son Günahı
Dr. Johnson, Ambros'un ilaç üzerinde, savaştan sonra Grunenthal'de çalışmadan önce araştırmalara başladığını iddia ederek, "Thalidomid'in Nazilerin son savaş suçu olduğu giderek artan bir şekilde ortaya çıkıyor" dedi.
5
Nazilerin Son Günahı
Şirket, ilacın 1953'te bulunduğunu iddia etse de, bir belge, ilacın daha önce Nazilerin kontrolündeki bir Fransız firmasından Contergan ticari ismini aldığını gösteriyor.
6
Nazilerin Son Günahı
Arjantinli yazar Carlos De Napoli'nin ortaya çıkardığı bir başka belge, ilacın ölüm kamplarında test edildiğini gösteriyor.
7
Nazilerin Son Günahı
İlaç, 1957-1961 arasında güvenli olduğu konusunda yeterince test yapılmadığı halde onlarca ülkede piyasaya sürülmüştü. Avrupa ve Afrika'da 10 bin bebek bedensel ve beyinsel sakatlıkla doğmuştu.
8
Nazilerin Son Günahı
Grunenthal, ilacı geliştirilmesinde Fransız firması Rhone-Poulenc ile çalışmadığını iddia etti. Fransız firmasını devralan Sanofi-Aventis de iddiaları araştırdığını bildirdi.
9
Nazilerin Son Günahı
10
Nazilerin Son Günahı
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.