Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

29.01.2011 00:11
Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Mısır'ın kurucu lideri olan Cemal Nasır'ın ölümünden sonra iktidara gelen Enver Sedat'ın en güvendiği isimlerden biri dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı olan Hüsnü Mübarek'ti.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

İsrail'le 1973'te yapılan Yom Kippur Savaşı'ndaki başarılarıyla popüleritesi artan Mübarek, 1975'te Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Enver Sedat'ın başkanlık dönemine damga vuran konu Mısır-İsrail barış görüşmeleriydi. 1977'de imzalanan anlaşmayla Mısır 6 yıldır İsrail işgalindeki Sina Yarımadası'nı geri aldı. Ancak İsrail ile barış ülke içinde ve Arap halkları arasında hoşnutsuzluk yarattı.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Sedat 1981'de, İsrail ile anlaşmayı onaylamayan bir grup ordu mensubunun suikastine kurban gidince Hüsnü Mübarek'e de iktidar yolu açılmış oldu.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Muhammed Hüsnü Said Mübarek Kimdir? (Doğum Tarihi: 4 Mayıs 1928), Mübarek, 1981-2011 yılları arasında Mısır'ın cumhurbaşkanı olarak görev yaptı

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni (1949) ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitirdi (1950). Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972'de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu. Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atandı. Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine devlet başkanı oldu. Bu görevde öteki Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı. 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı. 1990-91'deki Körfez Bunalımı ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında başlıca aracı işlevini üstlendi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti. Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçilen Mübarek, 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

1981'de ilan edilen ve halen devam eden sıkıyönetim ile Mübarek yönetiminin olağanüstü yetkileri muhalif sesleri bastırmak için kullanması ve Mısır'daki insan hakları ihlalleri Mübarek'in otokrat yönetim tarzının en açık ibaresidir.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Hüsnü Mübarek, Washignton'ın yanı sıra İsrail'in de müttefiki olarak hareket etti. İsrail'in Gazze'ye saldırılarından Hamas'ı sorumlu tutması ve Filistin'e giden insani yardım konvoyunun Mısır limanına demirlemesine izin vermemesi gibi olaylarla tepkileri üzerine çeken Arap Lider, 6 suikast girişim atlattı.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Öte yandan Mısır'da şiddetlenen protesto gösterileri ve ayaklanmaların ardından Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek bir açıklama yaparak hükümetin istifasını istediğini söylemişti. Mübarek'in bu çağrısına hükümet karşılık verdi ve 28 Aralık 2011 tarihinde Mısır hükümeti istifa etti.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Mısır'da çıkan şiddet olaylarında ise resmi rakamlara göre 48 saatte 62'den fazla kişi hayatını kaybetti. Ancak bağımsız kaynaklar, gerçek sayının 100'ün üstünde olduğunu duyurdu. Protestocularla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda onlarca kişi de yaralandı. Başkent Kahire'de protestocular Mısır Vergi İdaresi merkezini ateşe verdi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

Mübarek'in Yetkilerini Yardımcısına devretmesi de protesto gösterilerinin bitmesine yetmedi.

Mübarek'in 30 Yıllık İktidarı

11 Şubat 2011'de Hüsnü Mübarek Görevinden İstifa Etti.

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mart 2020 Pazar 21:05:56