Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Milli gururumuz 3GEN

Türkiye'nin ilk yerli otomobil serüveni başlıyor.

27.05.2013 16:06
Milli gururumuz 3GEN

Serdar Sapmaz'ın baş tasarımcısı olduğu 3GEN spor araba, Türkiye'nin ilk yerli otomobil serüvenini başlatacak.

Milli gururumuz 3GEN

Türkiye'nin millileştirme projelerinin özellikle son yıllarda ivme kazandığı aşikar. Özellikle savunma sanayiinde başlayan millileştirme atağı, birçok endüstri de kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Milli gururumuz 3GEN

Bu gelişmeler ülkemizin dünyadaki çıtasını kat kat yükseltse de Anadolu insanının 1960'larda sönen umut ışığını tamamen parlatmaya yetmedi.

Milli gururumuz 3GEN

Bu ışığı tekrar güçlendirecek atılım, 2010 yılının başlarında Gazi Üniversitesi Otomotiv Bölümü mezunu Serdar Sapmaz'ın hayallerinde filizlendi…

Milli gururumuz 3GEN

Serdar Sapmaz 'ın baş tasarımcısı olduğu 3GEN 'in macerası; 2010 yılının başında adını tasarımından alan süper spor bir araç modeliyle başladı. Tüm Türkiye bu ilk yerli otomobil atılımını Türkiye'nin ekonomisine yön veren dev firmalardan beklerken, serüven idealist bir hoca ve öğrencisi ile Ankara 'da başladı.

Milli gururumuz 3GEN

3Gen'in mimarı Serdar Sapmaz, o dönemde ders verdiği Gazi Üniversitesi'nden keşfedip yetiştirdiği, genç dinamik, yetenekli ve çalışkan gençlerle ekibini genişletti.

Milli gururumuz 3GEN

2010 yılında filizlenen 3Gen, 2013 yılının başlarında meyvesini vermeye başladı. Yoğun çalışma sürecinin ardından aracın 1/1 ölçekli prototipi tamamlandı.

Milli gururumuz 3GEN

Asıl amacı ise spor araç tasarımı yapmaktan ziyade, karakter tasarımı yapmakdır. Önce spor modelde denenen karakter, sırasıyla; 4 kapı sedan, şehir içi mini elektrikli ve crossover sınıfındaki araçlara yansıtarak marka olma yolunda ciddi adımlar atılması planlanmaktadır.

Milli gururumuz 3GEN

Fiber ve Karbon fiber gövde ve alüminyum şaseye sahip olması planlanan 3GEN'in, üretilebilir bir gövde yapısına sahip olmasının yanı sıra aerodinamik ve ergonomik etkenlerde göz önünde bulundurulmuştur.

Milli gururumuz 3GEN

23 Mayıs 2013 Perşembe günü lasmanı yapılan Elektrikli yerli araba büyük ilgi topladı . Ziyaretçilerin beğenisini toplayan üçgen bakanların ,iş adamların öğrencilerin ve halkın büyük ilgisini toplamayı başardı.

Milli gururumuz 3GEN

Otomobil üretiminde Türkiye´de halkın nabzını tutmadan, tanıtılmadan yapılan prototip otomobillerin aksine dev otomobil firmaların uyguladığı önce sunum sonrasında ki tepkiye göre de üretim yöntemini benimseyen ekip 10.000 kişinin katılımıyla bir ilki başarmış oldu ve halkın beğenisini kazandı

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Temmuz 2020 Çarşamba 00:08:13