Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Memurları Sevindiren Gelişme

03.04.2012 12:26
Memurları Sevindiren Gelişme

TBMM Genel Kurulu'nda ''temel kanun'' olarak görüşülen Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısının ilk 3 maddesi kabul edildi.

Memurları Sevindiren Gelişme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tasarı üzerinde soruları yanıtlarken, tasarının yasalaşmasıyla kamu çalışanlarına verilecek ek zammı, toplu sözleşme masasında belirleyeceklerini ifade etti.

Memurları Sevindiren Gelişme

Çelik, memura grev hakkıyla ilgili Anayasa'nın ortada olduğunu hatırlatarak, ''Anayasa değişikliğini inşallah bütün partiler birlikte gerçekleştiririz'' dedi.

Memurları Sevindiren Gelişme

Çelik, Fransa'da, Maliye Bakanlığı'nın onayı olmadan toplu sözleşme hükmünün yürürlüğe giremediğini bildirdi.

Memurları Sevindiren Gelişme

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, kamu görevlileri sendikalarına toplu sözleşme hakkı tanınınca, grev hakkının bulunmamasının mümkün olmadığını belirterek, ''Bunun yer alması, AKP'nin samimi olup olmadığı ortaya koyacaktır. Tasarı neden Meclis'e geç getirildi- İki günde yasa çıkaran AKP, çalışanlara bir adım yaklaşmama adına bu işi savsamış, oyalamıştır'' diye konuştu.

Memurları Sevindiren Gelişme

BDP Adıyaman Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, verdikleri önerge üzerinde yaptığı konuşmada, ''Allah'ın Kulu olan, diğeriyle aynı işi yapan, hiç güvencesi olmayanı diğeriyle aynı duruma getirmek için önerge verdik. İktidar kulisinde kahve söylemeyin, içine tükürebilirler, o kadar öfkeliler size, gelin muhalefet kulisinde için. Hastalanmayın sizi götüren ambulansın şoförü 4-C'li.

Memurları Sevindiren Gelişme

Eşinizi, dostunuzu ya da bir AKP'li bulun. Ben şoför olsam sizi salim olarak götürme sorumluluğu hissetmem.

Memurları Sevindiren Gelişme

Laboranta kan aldırmayın, iğneyi zort diye biraz fazla kaçırabilir, kendinize dikkat edin. 4-C'li yapacaksanız bir tek polisi yapın, belki insafa gelirler, emekçilere, mazlumlara, Kürtlere pervasız davranmazlar'' görüşünü savundu.

Memurları Sevindiren Gelişme

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, tasarıyla sendikal hakların bölünmüşlüğünü dikkate almayan bir düzenleme yapıldığını belirterek, ''Yasa, daha baştan sakat doğuyor. Sendika yerine, konfederasyonları öne çıkaran bir yasa ancak Türkiye'de ve AKP döneminde çıkarılabilir'' dedi.

Memurları Sevindiren Gelişme

Düzenlemenin, ''toplu görüşmeden daha geri hükümler içerdiğini'' savunan Çetin, kamu görevlilerinin beklediği ve özlemini çektiği bir sendikal örgütlenmenin hayata geçirilemeyeceğini söyledi.

Memurları Sevindiren Gelişme

Çetin, yasanın 2001'deki görüşmelerinde, ''AKP'nin devamı'' olduğu söylediği Fazilet Partisi milletvekillerinin düzenlemeyi eleştirdiğini belirterek, ''Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın o yasada verdiği değişiklik önergesinin aynısını CHP önergesi olarak vereceğiz."

Memurları Sevindiren Gelişme

"Arınç'ın 11 yıl önce söyledikleri ile bugün söyledikleri aynı mı- Memurlara bakışı aynı mı ve o günkü görüşlerine sahip çıkıyor mu- Kimse memura 'ileri haklar getirdik' diye övünmesin. Bu övünülecek bir düzenleme değildir. Övünecek olan AKP ve Memur-Sen'dir'' diye konuştu.

Memurları Sevindiren Gelişme

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, kamu çalışanları için tarihi bir gün yaşandığını savunarak, ''Bir sendikayı tarif etmiyoruz. Ama Kusura bakmayın, çalışanların vermediği bir yetkiyi biz Meclis olarak verme yetkisine sahip değiliz. Bu düzenleme, çalışanların beklentilerine yanıt veriyor'' görüşünü ifade etti.

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mart 2020 Pazar 21:47:44