Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Meclis'te Gergin Dakikalar

21.04.2010 12:35
Meclis'te Gergin Dakikalar

TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişikliği teklifinin ikinci gün maratonunda BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in "Bu ülkede savaş var, adını koyalım terör değil" şeklindeki sözleri, AKP'liler ve BDP'liler arasında sert tartışmaya neden oldu İşte o diyaloglar.

Meclis'te Gergin Dakikalar

"Eğer bu ülkede çocuk emeği sömürülüyorsa, eğer bu ülkede çocuklar Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde yargılanıyorsa, eğer bu ülkede çocuklar "kaçakçı" diye arkasından öldürülüyorsa, eğer bu ülkede çocuklar, hatta bebekler, öldürülüyorsa bu ülkede ciddi sorun var demektir. Biz bu sorunları görmeden "Çocuklarımız için şöyle bir gelecek, böyle bir gelecek değerlendiriyoruz." diye söz söylemek mümkün değildir."

Meclis'te Gergin Dakikalar

MUHARREM SELAMOĞLU (Niğde) - Molotofkokteyli atıyor! SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Sayın Vekil, bu ülkede bir savaş var, çatışma var, siz molotofkokteyli atıyor diye çocukları cezalandırıyor olabilirsiniz. NİMET ÇUBUKÇU- Yok efendim savaş falan, terör var. TUNCEL (Devamla) - Terör değil Sayın Bakan. - Sayın Bakan, bu ülkede savaş var, adını koyalım terör değil. SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Siz bu konuda istismar ediyorsunuz.

Meclis'te Gergin Dakikalar

BAŞKAN - Sayın Tuncel, bir saniye. "Bu ülkede bir savaş var" derseniz Türkiye Cumhuriyeti güvenlik güçlerinin başka bir ülkenin güvenlik güçleriyle çarpıştığı anlamına gelir. Türkiye'de güvenlik güçlerimiz sadece terörle mücadele etmektedir . (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Şu çatı altında görev yapan hiç kimse terör örgütünü sanki Türk Silahlı Kuvvetleriyle çarpışan bir başka ülkenin silahlı gücüymüş gibi takdim edemez, Lütfen tavzih edin sözlerinizi, lütfen.

Meclis'te Gergin Dakikalar

SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Sayın Başkan, milletvekillerinin böyle alkışlayarak bu ülkede bir sorun yokmuş gibi, bu ülkede çatışma yokmuş gibi? BAŞKAN - Bu, yanlış anlamalara mahal verebilir, belki sürçülisan ettiniz.

Meclis'te Gergin Dakikalar

SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - ?bu ülkede insanlar ölmüyormuş gibi davranmanın bir anlamı yoktur. Bu konuda da Sayın Başkan sizin de tarafsız olmanızı öneririm. BAŞKAN - Ben tarafsızım. SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Bu ülkede bir çatışma var. BAŞKAN - Ben Türkiye Cumhuriyeti Devletinden yana tarafım.

Meclis'te Gergin Dakikalar

SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Biz de bu ülkede yaşıyoruz Sayın Başkan. [AK PARTİ sıralarından alkışlar (!)] BAŞKAN - Biz bu ülkeyi yolda bulmadık. SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Biz de bu ülkede yaşıyoruz ve biz de bu ülkenin demokratik geleceğinde tarafız. Bu tavrınızla, aksine, bu ülkedeki milliyetçiliği, yaşanan çatışmaları? BAŞKAN - Siz de öyle olmalısınız.

Meclis'te Gergin Dakikalar

BENGİ YILDIZ (Batman) - Bir dakika Sayın Başkan? Biz bu ülkenin? İ BRAHİM KAVAZ (Erzurum) - Parmağını indir, parmağını! BENGİ YILDIZ - Kime diyorsun? İBRAHİM KAVAZ (Erzurum) - Sana diyorum. BENGİ YILDIZ (Batman) - Diyemezsin! Nasıl konuşuyorsun? SEVAHİR BAYINDIR (Şırnak) - Diyemezsin! SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Bu ülkenin gerçeklerini örteceğinizi mi zannediyorsunuz? BAŞKAN - Bir partinin grup başkan vekili konuşuyor.

Meclis'te Gergin Dakikalar

SEBAHAT TUNCEL - Bu ülkede yaşananları böyle alkışlayarak, yok mu sayacaksınız? (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Bu ülkede ölümleri yok mu sayacaksınız? AHMET GÖKHAN SARIÇAM (Kırklareli) - Ne alakası var, gelmişsin işte buraya. - Ne biçim konuşturuyorsunuz bunu! Provokatör mü bu! BAŞKAN - Önerge üzerinde konuşun. BAŞKAN - Yapmış olduğunuz yemine sadık kalarak konuşun lütfen. SEVAHİR BAYINDIR (Şırnak) - Size rağmen buradayız . Lütuf değil değildir bizim burada olmamız.

Meclis'te Gergin Dakikalar

BAŞKAN - Lütfen, önerge üzerinde görüşlerinizi yemininize sadık kalarak konuşmaya devam edin. SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Şimdi, izin verirseniz şunu ifade etmek istiyorum: Kabul etmiyoruz çünkü biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız, çünkü biz bu ülkede gerçekleri ifade ediyoruz. Siz rahatsız olabilirsiniz, üç maymunları oynayabilirsiniz ama biz bu ülkede gerçekleri halkımızla paylaşmak zorundayız.

Meclis'te Gergin Dakikalar

KÜRŞAD TÜZMEN (Mersin) - Bu bayrak senin bayrağın mı? BENGİ YILDIZ (Batman) - Sabahtan beri müzik dinliyorsun, saygısızlık yapıyorsun bu Mecliste. Takmışsın şeyi, buradakilere saygılı olsaydın müzik dinlemezdin sabahtan beri. Saygısız herif! SEVAHİR BAYINDIR (Şırnak) - Sen ne kadar saygısızsın! BAŞKAN - Sayın Yıldız, oturun lütfen. Sayın Yıldız, oturun. Sayın Tuncel, tamamladınız mı sözünüzü

Meclis'te Gergin Dakikalar

SEBAHAT TUNCEL (Devamla) - Sayın Başkan, bu ülkede savaşı destekleyen bir Parlamentoda konuşmaktan büyük bir utanç duyuyorum. BAŞKAN - Sayın Tuncel, bu Parlamento doksan yıl önce SEBAHAT TUNCEL (İstanbul) - Ne bağırıyorsun! Kes sesini! Terbiyesiz! (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Meclis'te Gergin Dakikalar

BAŞKAN - Lütfen oturur musunuz? Lütfen oturur musunuz? Bu Parlamento doksan yıl önce Millî Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve cumhuriyeti kurmuş olan bir Parlamentodur. Bu Parlamento "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesi üzerine kurulmuştur ve dolayısıyla? Evet, ben Türkiye Cumhuriyeti devletinden yanayım, Türkiye Büyük Millet Meclisinden yanayım.

Meclis'te Gergin Dakikalar

AYLA AKAT ATA (Batman) - Sen mi getirdin bizi oraya. BENGİ YILDIZ (Batman) - Tahammül edeceksiniz bize. AYLA AKAT ATA (Batman) - Haddini bileceksin! Haddini bileceksin! BAŞKAN - Lütfen? AHMET GÖKHAN SARIÇAM (Kırklareli) - Sen bana burada haddimi soramazsın? Sen bana burada haddimi soramazsın! (Batman Milletvekili Bengi Yıldız AK PARTİ sıralarına

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10 Temmuz 2020 Cuma 07:11:10