Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

28.10.2013 10:39

Temeli 2004'te atılan Marmaray Projesi'nin, 2009'da bitmesi bekleniyordu. Ancak Marmaray, dört yıllık gecikmeyle 29 Ekim 2013'te açılıyor.

1

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

1. Marmaray nedir? İstanbul'un iki yakasındaki demiryollarını, Üsküdar ve Sirkeci arasında yapılan tüp tünelle birleştiren ve şehre 76 kilometre uzunluğunda bir metro kazandıracak olan projenin adı.

2

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

2. Hangi güzergâhlarda çalışacak? Marmaray; İstanbul Boğaz geçişi hariç, mevcut banliyö hattının güzergâhı üzerinde çalışacak.

3

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

3. Marmaray'ın ilk etapta hangi istasyonları açılacak? Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, Ayrılıkçeşmesi ve Söğütlüçeşme.

4

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

4. Hangi aşamalardan geçildi, hangi aşamalardan geçilecek? Marmaray; üç ana aşamadan oluşuyor: Birincisi raylı tüp tünel geçişi; TGN ortak gişimi tarafından yürütülüyor. İkincisi demiryolu aracı imalatı ve temini; Hyundai Rotem tarafından yürütülüyor. Üçüncüsüyse banliyö hatlarının iyileştirilmesi; OHL-Dimetronic ortak girişimi tarafından yürütülüyor.

5

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

5. Kaç dakikada, nereye? Gebze-Halkalı arası 105, Bostancı- Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 ve Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika olacak. Yetkililer, mevcut durumda Gebze ve Halkalı arasının 185 dakika sürdüğünü, Marmaray'la bu sürenin yarı yarıya indiğini söylüyor.

6

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

6. Marmaray'ın maliyeti nedir? Jica-Japon Uluslararası İşbirliği Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edilen Marmaray'ın maliyetinin 9.3 milyar TL'yi bulması bekleniyor. Proje için şimdiye kadar 5 milyar 192 milyon 158 bin TL harcandı. Sadece bu yıl, 1 milyar 504 milyon 140 bin TL daha harcanacak.

7

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

7. Kaç liraya sigortalandı? Marsh Türkiye, Marmaray projesini 500 milyon dolara sigortaladı.

8

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

8. Projenin handikapları neler? Üsküdar-Sarayburnu arasındaki batırma tüp tünelin, bir depremde sıvılaşarak milenyumun tünel faciasına neden olabilecek nitelikte çürük çamur tabakaları içine oturtulmasının, endişe verici olduğu belirtiliyor.

9

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

9. Tek yenilik Boğaz geçişi mi? Uzmanlara göre projenin yeni olarak yapılan tek bölümü tüp geçit. Geri kalan kısım mevcut TCDD hatlarının yenilenmesinden ibaret.

10

Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

10. Güzergâh için hangi eleştiriler yapılıyor? Sivil toplum örgütleri; Marmaray'ın Boğaz'dan geçiş güzergâhının yanlış seçildiğini öne sürüyor. Buna göre, Bostancı ile 4. Levent arası indi-bindilerle bir saatten fazla sürecek.

11
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

11. İstanbul kuzeye mi kaydı? O zaman güneydeki Marmaray ne işe yarayacak? Araştırmalara göre 1973'te ilk Boğaz köprüsünün yapılmasıyla E-5 karayolunun yapımı sonucu İstanbul; doğuda Gebze'ye, batıda Silivri'ye kadar genişleyen çok uzun bir koridora yayıldı. Sonuçta kent sahilden daha da uzaklaşarak kuzeye ve yeşil alanlarla su havzalarının içine doğru kaydı. İstanbul'da en yoğun nüfus artışı, kentin güney yakasından uzak olan, Büyükçekmece, Pendik (kuzey tarafı), Bağcılar, Esenler ve Ümraniye'de yaşanıyor.

12
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

12. Marmaray'daki 15 santimlik düşey sapma nedir? CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ile MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan; tüp tünel inşaatı sırasında büyük bir hata yapıldığını, bu hayati hatanın gizlendiğini söylüyor.

13
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

13. Marmaray, İstanbul'un yolculuk hareketlerini karşılayacak mı? İstanbul'daki motorlu araç sayısı son 10 yılda hızla arttı. Sabah doruk saatlerde, Avrupa yakasında Tarihi Yarımada, Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerine yapılan yolculukların oranları azalırken, kentin batı ucundaki Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Avcılar ilçelerine yapılan yolculuk oranları arttı.

14
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

14. Marmaray'ın saatte 75 bin yolcu taşıyacağı sözü ne kadar gerçek? Marmaray projesiyle taşınacağı iddia edilen 2 milyon 700 bin yolcu sayısının gerçek dışı olduğu öne sürülüyor. Konunun uzmanlarına göre, bu rakam Marmaray'ın kapasitesi. Tüm Boğaz geçişlerinin toplam yolcu sayısı maksimum 1 milyon 25 bin 215.

15
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

15. Marmaray, bir kentsel dönüşüm projesi mi? Sivil toplum örgütlerine göre Marmaray projesinin arka planında; kentsel dönüşüm yatıyor. İddialara göre iptal edilen ancak fiilen uygulanan 1:100.000 planda, hizmet alanı, kongre, turizm alanları vb. adlarla ifade edilen bölgenin, en büyük parçası Marmaray güzergâhı üzerinde.

16
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

16. Marmaray, Boğaz'ın ekolojik dengesini bozacak mı? Marmara Denizi'nde Oşinografik Şartların İzlenmesi Projesi liderlerinden Hidrobiyolog Bülent Artüz “Tüp geçit direkt zemin üzerine eşik oluşturacak şekilde inşa edildi. Oluşan eşikle Boğaz'a dökülen kirli atıkların eşik geçme boyu, engel geçme boyu da arttı. Dolayısıyla Boğaz'daki kirlilik daha tutulur hale geldi. Bunun etkileri birkaç seneye daha da hissedilir olacaktır” diyor.

17
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

17. Tarihi demiryolu ne olacak? Proje kapsamında toplam uzunluğu 63 kilometreyi bulan mevcut hattın yenilenmesi öngörülüyor. 1900'lerin başında, Bağdat Demiryolu'nun bir parçası olarak yapılan bu hat, istasyonlar başta olmak üzere pek çok tarihi yapıyı içeriyor. Haydarpaşa'yla birlikte, Sirkeci'deki tarihi gar da Marmaray'la birlikte işlevini yitirecek

18
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

18. Şehir Hatları'nı bekleyen son ne? Yolcularının büyük bölümünü metrobüse kaptıran Şehir Hatları, Marmaray, Lastik Tekerlekli Tüp Geçit ve 3. köprü projelerinin hayata geçirilmesiyle, yolcu sayısının daha da düşeceği endişesini taşıyor. İstanbul'daki deniz ulaşımını yürüten Şehir Hatları'nın genel müdürü Süleyman Genç geçen aylarda yaptığı açıklamada, yolcu sayısının arttırılması için turistik taşımacılığa daha da ağırlık vermeyi planladıklarını açıkladı.

19
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

19. Marmaray'la kiralar artacak mı? Raylı sistemin etkisiyle emlak değerlerindeki bu artış, kendisini en fazla Kadıköy ve Pendik'te yüzde 20 kira ve Ümraniye'deyse yüzde 36 artışla satılık daire fiyatlarında kendini gösterdi. www. sahibinden.com verilerine göre; Kadıköy, Marmaray ve metrobüs hattına entegre olacak olan metro hattının da etkisiyle hem Asya hem de Avrupa yakasının ulaşım merkezi haline geldi. Pendik de Kadıköy-Kartal metrosuna olan yakınlığı, sıfır konut projeleri ve havaalanına yakınlığıyla kiracıların gözdesi.

20
Marmaray Hakkında Bilinmeyenler

20. Marmaray kazıları, dünya arkeolojisine ne kazandırdı? Pek çok ‘çanak çömleğin' çıktığı arkeolojik kazılar, 9 Mayıs 2004'te başladı. Dünyada dokuz yıl boyunca aralıksız süren başka kazı olmadı. Uzman arkeologlarla ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri yönetiminde, 58 bin metrekare alanda ve üç metre suyun altında da yapılan araştırmalar bütün dünyada büyük heyecan uyandırdı. Kazı alanında geç Osmanlı dönemi'nden başlayarak, erken Osmanlı, Bizans, Roma, klasik, neolitik ve arkeik dönem arkeoloji katmanlarının her evresinden veriler elde edildi. Kazılar sonucu ortaya çıkan kültür varlıkları İstanbul'daki denizcilik, ticaret, günlük yaşam ve topografyaya ilişkin çok yeni bilgiler sunuyor.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler