Malatya'da bulunan Arslantepe Höyüğü'nde, 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti bulundu!

04.10.2019 14:18

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda, 5 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu.

1

Malatya'da bulunan Arslantepe Höyüğü'nde, 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti bulundu!

İtalyan Roma La Sapienza Üniversitesi tarafından 1961'den bu yana kazılan ve 2014'te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarında bu sezon önemli bir bulguya rastlandı. Kazı ekibi, höyüğün batı kısmındaki kalıntıları ortaya çıkarmaya çalışırken, farklı bir bulguyla karşılaştı. Kazı Başkanı Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünden Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal ve ekibinin detaylı incelemesinin ardından bulgunun bir çocuğa ait iskelet olduğu belirlendi.

2

Malatya'da bulunan Arslantepe Höyüğü'nde, 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti bulundu!

Uzman ekibin iki gün süren çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan iskeletten numuneler alındı ve analiz için kazı evinin deposuna götürüldü. Prof. Dr. Marcelle Frangipane, höyüğün batı kısmındaki kazılarda bir konutun odasında 6-7 yaşlarına ait olduğu değerlendirilen bir çocuk iskeleti bulduklarını anlattı.

3

Malatya'da bulunan Arslantepe Höyüğü'nde, 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti bulundu!

Frangipane "Çocuğun kollarında ve boynunda küçük boncuklardan oluşan bilezik ve kolyeler bulduk. İskelete, evin taban kısmında rastladık. Bu sistem sadece burada değil Doğu Anadolu'da, Mezopotamya'da, Neolotik dönemde de var. Çocuklar eve gömülüyor. Evin içerisinde çukur açılıp çocuk oraya defnediliyor. Vazo veya tencere gibi bir şeyin içine konulan iskeletlere de rastladık" dedi.

4

Malatya'da bulunan Arslantepe Höyüğü'nde, 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti bulundu!

Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal ise rastlanan iskete dair şunları söyledi: "Heyet, çocuğun 6 veya 7 yaşlarında olduğunu ancak üzerinde daha da çalışmaları gerektiğini belirtti. Çocuk belki travma sonucu hayatını kaybetmiş. Bu gibi sonuçlar analiz sonucu belirlenecek. İskelete, höyükte ulaştığımız MÖ 3600-3700'lü yıllara ait tabakada rastladık. Yani çocuğun iskeleti 5600-5700 yıllık. Bu çok önemli bir buluntu. İskelete yapılacak analiz sonucu daha çok detaylı bilgilere de ulaşacağız. Çocuğun kollarında ve boynunda bulunan boncuklara daha önce rastlamamıştık. Bu boncuklar, çocuğun önemli bir aileye ait olduğunu gösteriyor."

YORUMLAR (13)

 • HACI AMA AMCA DEĞİL:
  Bu topraklarda neler var neler kıymetini bilmek gerekir ülkemin her yerinden tarih fışkırıyor
 • DAHA BU ÜLKEDE DEPREMLER OLMASIN:
  GüZEL üLKEMi ZAMANINDA OSMANLI DENEN CANiiLER NE HALE GETiRTMiS HER YERiN ALTINDAN iNSAN KEMiKLERi FISSKIRIYOR KiMiSi BiZANS KiMiSi FRANSSIZ KiMiSiDE ERMENi YAZIK ALMA MAZLUMUN AHINI CIKAR NASILSA AHESTE FETiHMiS iSTANBULDA DEPREM MACERALARI ORADADA KADIN COLLUK COCUK YASLI DEMEDEN DENiZE DöKTüLER SUYUN ALTI iNSAN iSKELETi KAYNIYO
 • DEPREM SENİN TARİH BİLGİNDE OLMUŞ BİLE:
  HİÇ BU KADAR KOMİK BİR YORUM DAHA OKUMAMIŞTIM.İLBER HOCA OK USA GÖZLERİ YAŞARIR
 • FATİH:
  SÖYLE DEDELERİNE RAHAT DURSUN BİZDE İSTEMEYİZ YERİN ALTINA GÖMMEYİ.
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.