Kusmak Orucu Bozar mı? İşte, Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar

Ramazan Ayı'nın gelmesiyle oruç tutan vatandaşların en merak ettiği şeylerden biri de orucu bozan ve bozmayan durumlar oldu. İşte, cevapları...

07.05.2019 10:59
1

Kusmak orucu bozar mı?

Paylaş
Kusmak orucu bozar mı?

Diyanet tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde; Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, 'ağız dolusu' olması hâlinde, orucu bozar. Hz. Peygamber(sav), "Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin." (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur. Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir

2

Balgam yutmak orucu bozar mı?

Paylaş
Balgam yutmak orucu bozar mı?

Oruçlu olan kişilerin balgamını yutmasında bir sorun yoktur. Yutma eylemi ile oruç bozulmaz. Balgamın dışarı atılmasının gerekliliği enfeksiyonlar ile alakalıdır. Bir kişi balgamı yuttuğu zaman orucun da bozulma olmaz. Çünkü kişinin kendi vücudundan çıkan bir durumdur, yani dışarıdan vücuda giriş yapan bir durum değildir. Çıkarılan balgam tekrardan alınarak yutulursa oruç bozulacaktır. Çünkü vücuttan çıkan şeyin tekrardan insan vücuduna girmesi, orucun bozulmasına sebep olur.

3

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Paylaş
Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozmaz. Diş macununun veya suyun boğaza kaçması durumunda oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması daha doğrudur.

4

Bayılmak orucu bozar mı?

Paylaş
Bayılmak orucu bozar mı?

Bayılmak, bir bakıma uyumak gibidir. Gün içinde uzun veya kısa süreli bayılmak orucu bozmaz. Ancak ayıltmak için kendisine su verilmişse veya ayıldıktan sonra kendine gelebilmek için su veya ilaç içmişse haliyle orucu bozulmuş olur.

5

Ağda veya epilasyon orucu bozar mı?

Paylaş
Ağda veya epilasyon orucu bozar mı?

Ramazan ayında ağda yaptırmanın orucu bozacağına yönelik söylentilere karşı Diyanet İşleri şu açıklamayı yaptı: "Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınmaları orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz."

6

İğne orucu bozar mı?

Paylaş
İğne orucu bozar mı?

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa, iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur.

7

Kan vermek orucu bozar mı?

Paylaş
Kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermek orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber, ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır (Buharî, "Tıb", 11, "Sayd", 11, "Savm", 22). Ayrıca Hz. Peygamber: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak" (Tirmizi, "Savm", 24) buyurmuştur..

Yorumlar (15)
BU HAİNLER:kusmak Oruc bozarmı duydum,ya pardon, Osurmak’da Orucu bozarmı. hacılar bacılar mollalar imamlar hafızlar müftüler hocalar sofular hainler.ve dolar yükseldikce Orucu bozarmı.
HACKAN:Bu bilgilerin yuzde 70’i yanlis. Kan verdiginde alkol veya kolonya bastiracak ki mikrop kapmasin. Veya kan verirken bas donmesi oldugunda veya mide bulandiginda kendine gelmen icin yuzune alkol surerler. Vucuttun kil cekip almak cani acitir. Bu da oruclu iken kabul olmaz. Tras olmak ile agda farkli birsey. Ayrica bu isleri iftar ile sahur arasinda yapin risk almayin. Bu kadar pasif zayif karekterli olmayin. Allah icin yapilan birseyi en iyi sekilde yapin. Ibadette cimrilik etmeyin. Sonucta beles
ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ:Dinimiz kolaylık dinidir.Hastalar,yolcular,açlık ve susuzluğa dayanamayanlar, ameliyat yapan cerrahlar,dökümhane işçileri,tehlikeli iş makinesi kullananlar,otobüs şoförleri oruç tutmayabilirler. Daha sonra izinli oldukları günlerde veya çok kısa günlerde kaza edebilirler ya da günlük, bir yoksulu doyuracak kadar fidye verebilirler. Allah, tuttuğumuz oruçları kabul etsin.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 14:40:21