Kurbanlık seçecekler dikkat! Hayvanda eğer bunlar varsa sakın almayın

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala, İslam alemi açısından oldukça büyük önem taşıyan kurban kesme ibadeti için vatandaşların en çok kafasını kurcalayan sorulardan biri de: kurban alırken nelere dikkat edileceği. İşte kurban alırken dikkat etmeniz gerekenler...

03.08.2019 12:37
1

Bitkin duruyorsa dikkat edilmeli

Paylaş
Bitkin duruyorsa dikkat edilmeli

Hayvanların genel olarak herhangi bir hastalığı taşıdığını düşündürecek belirgin semptomları olmadığına dikkat edilmeli. Hayvanın dış görünüş olarak sağlıklı görünmesi, bitkin olmaması, canlı ve parlak yün ya da kıllara sahip olmasına bakılmalı.

2

Akıntı var mı yok mu?

Paylaş
Akıntı var mı yok mu?

Hayvana ait doğal deliklerden (burun, ağız, kulak ) kötü kokulu, farklı renklerde ya da kan gibi akıntıların olup olmadığı kontrol edilmeli. Bu durum çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle veteriner hekim kontrolünden geçmiş olan kayıtlı hayvanlar satın alınmalı

3

Zoonoz hastalığı bulaşabilir!

Paylaş
Zoonoz hastalığı bulaşabilir!

Veteriner hekim muayenesi geçirmemiş kontrolsüz hayvanlardan insanlara bulaşabilecek birçok zoonoz hastalık etkeni bulunmaktadır. Hayvanla herhangi bir temas, solunum veya ağız yolu ile bulaşabilir.

4

Nakil işleminde kontrol sağlanmalı

Paylaş
Nakil işleminde kontrol sağlanmalı

Hayvanların alım işlemlerinden sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da nakil işlemleri. Hayvan nakil işlemleri hayvanlarda strese neden olmayacak şekilde planlanmalı ve hijyenik açıdan herhangi bir hastalık etkeninin bulaşmasına sebebiyet vermeksizin uygulanmalı.

5

Hayvan kesim öncesi 12 saat boyunca dinlendirilmeli

Paylaş
Hayvan kesim öncesi 12 saat boyunca dinlendirilmeli

Kesim öncesinde etin kaliteli olabilmesi için hayvanlar yaz aylarında en az 12 saat dinlendirilmeli.

6

Yorgun hayvanların kesimi hemen yapılmamalı!

Paylaş
Yorgun hayvanların kesimi hemen yapılmamalı!

Yorgun, yeni nakil olmuş ya da strese maruz kalmış hayvanların kesimi hemen yapılmamalı, bu süreye uyulmalıdır. Kesim işlemi öncesinde en az 6 saat süreyle yemleme kesilmeli hayvana yalnızca su verilmelidir.

7

Hijyen ortamı sağlanmalı

Paylaş
Hijyen ortamı sağlanmalı

Kesim işlemleri için yetkili mezbahalar ya da kurban kesim merkezleri ile anlaşılması kesim hijyeni ve sağlık açısından önemlidir.

Yorumlar (1)
CAN:inekler nerde ise haraket edemiyor gøzleri bile kapanmis bence cok fazla hormon veriliyor kesime gidecek hayvanlar en az bir ay doga da kalmasi gerek onu yiyen insanlar da ayni olur kesin
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11 Ağustos 2020 Salı 04:48:59