KURBAN ETİYLE İLGİLİ GERÇEKLER

15 Kasım 2010 Pazartesi
1
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Kaliteli bir şekilde kesilmeyen hayvanın etinin kalitesinin de düştüğünü unutmayın. Bu nedenle kurbanınızı işinde profesyonel kasaplara kestirin. Kötü muamele gören hayvanın eti kısa sürede bozulur ve renginde kararmalar olur.
2
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Alınan hayvan kesimden önce mutlaka dinlendirilmeli, kurbanlık kesimden önce aç bırakılmalı ve asla strese girecek ortam oluşturulmamalı.
3
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Bir diğer husus ise kanın çok iyi akıtılması gerekiyor. Kesilen hayvanın kanı iyi akıltılmazsa etin muhafaza süresi de kısa olur. Özellikle yorgun hayvanlarda bu durum oluyor, ette kalan kan o etin muhafaza süresi de kısalıyor, o et kısa sürede bozuluyor. Onun için kanı da çok iyi akıtılmalıdır.
4
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Kesim işlemi sırasında derinin dış kısmı asla ete dokundurulmamalı. Eğer temas gerçekleşirse derinin düzeyindeki mikroorganizmalar ete bulaşır ve böylece et kısa sürede bozulur.
5
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Hayvanı kestikten sonra et bir süre dinlendirilmeli. Hemen buzdolabına konulmayacak, bu noktada eğer siz eti dinlendirmeden buzdolabına alırsanız ette sertleşme, çekme olur, etin boyunda kısalma olur. Onun için eti önce dinlendirmelisiniz. Eti böldüğünüz parçalara göre küçükse 5-6 saat, etin büyüklüğüne göre 7-8 saat serin bir ortamda dinlendirin. Bu bilimsel bir kuraldır, et muhakkak dinlendirilmelidir.
6
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Eti dinlendirdikten sonra kullanıma göre parçalara bölünüp, buzdolabında muhafaza edilmeli. Buzdolabı poşetine veya folyalara sarılan et dolapta üst üste konulmamalı, aksi halde çabuk bozulur.
7
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Kıyma yapmak için hazırlanan et buzdolabında en fazla bir gün bekletilmeli. Yani çiğ halde bir eti kıyma yaptığınız zaman buzdolabındaki muhafaza süresi 1 gündür. Eti blok halinde dondurmak da doğru değildir. Dondurup çözündürmek de tehlikelidir.
8
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Pişirilmiş et de dolapta saklanmalı. Et kolay bozulabilen bir gıda ve mikroorganizmalar, mikroplar için de çok iyi bir ortamdır. Mikroorganizmalar eti çok seviyor. Ette çok iyi gelişiyorlar. Bunun için onların gelişemeyeceği şartları sağlamamız gerekiyor. Birincisi soğukta muhafaza çok kısa süreli bir şeydir. Bir kaç gün ya da derin dondurucuda 3-5 ay saklayabilirsiniz ama kesinlikle havayla temas etmeyecek şekilde sarmalısınız. Bazen et kavrulur, pişirilir.
9
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Pişirilmiş et de mutlaka dolapta saklanmalıdır. Bozuk eti kokusundan veya renginden ayırt edebiliriz. Ancak hafif bozuk etleri bazen ayırt etmek zor olabiliyor. Ama bunu baştan görmeniz gerekiyor. Bakteriler gelişmeye başlar ve çok değişik renklerde et elde edersiniz. Dünyada görülen gıda kaynaklı zehirlenmeler içerisinde etin payı çok yüksek, bunun için eti çok iyi muhafaza edip, çok iyi de pişirmemiz gerekiyor.
10
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
Sert etlerden haşlama, yumuşak etlerden ızgara yapılmasını tavsiye edilir. Mangalda kömür iyice köz haline geldikten sonra et pişirilmeli, bu sağlık açısından önem arz eder. Et yerken yanında salata da tüketilmelidir.
11
Kurban Etiyle İlgili Gerçekler
100 gram ette 65-70 miligram kolesterol vardır. Kolesterolün içeriği yumurtadan, tereyağından sakatattan az orandadır. Kolesterol tavukta da yumurtada da hayvansal ürünlerin tümünde var. Tabii eğer siz sınırları aşarsanız her gıda için bu geçerlidir. Hepsinden az az bir öğün hazırlamanız gerekiyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.