Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

30.01.2009 17:22

1

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Dokunduğu insanları lanetlediği ileri sürülen 5 bin 300 yıllık buz adam Ötzi'nin yeni bir sırrı daha

2

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Almanya'nın Münih Üniversitesi profesörlerinden Andreas G. Nerlich, buz adam Ötzi'nin bir cinayete kurban gittiğini açıkladı. 1991 yılında bulunan mumya üzerinde yapılan araştırmaları tamamlayan Nerlich ve ekibi, Avusturya ve İtalya sınırındaki Alpler'de yaşayan Ötzi'nin sırtına aldığı bir darbe sonrası yaşamını yitirdiğini belirtti. Nerlich, "Ötzi sol omzuna sivri bir taşla çok sert bir darbe almış ayrıca koltuk altında bir ok yarası tespit ettik" dedi.

3

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Alp Dağları'nda Ötztal bölgesinde buzulların erimesiyle tesadüfen bulunan ve ‘Ötzi' adı verilen 5 bin 300 yıllık mumyanın 7 kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle bulunduğu yere gömülmesi de istenmişti. Ötzi'nin çevresindeki insanları lanetlediği, kendisiyle bağlantıda olan 7 kişinin ölmesine neden oldu iddia edilmişti.

4

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

'Lanet' 1992'de Ötzi'nin vücudunu inceleyen adli tıp ekibinin şefi Dr. Rainer Henn'in ölümü ile başladı. Dr. Henn, Ötzi hakkında vereceği bir konferansa giderken, arabasıyla bir başka arabaya toslayarak can verdi.

5

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

İkinci 'kurban' Dr. Henn'i ve diğerlerini Ötzi'nin bulunduğu yere götüren ve sonradan turistler için Ötzi turları düzenlemeye başlayan dağcı Kurt Fritz olmuştur. Pek çok dağcının başına gelebildiği gibi, çığ altında kaldı. Avusturyalı gazeteci Rainer Hoelzl üçüncü 'kurban' oldu. Ötzi'nin yerinden çıkarılışını ve sonrasındaki incelemeleri, yakın plan röportaj hakkı elde etmiş tek gazeteci sıfatıyla filme almış ve filmi bütün dünyada göstermişti.

6

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Dördüncü 'kurban' Ötzi'yi bulan Alman turist Helmut Simon oldu. Simon, Ötzi üzerinde hak elde edebilmek için açtığı 75 bin dolar tazminat içeren bir davayı kazanmasını kutlamak üzere, keşfini gerçekleştirdiği bölgeye dönerken, güzel havada yola çıkmış olmasına rağmen, yolda kar fırtınasına yakalandı ve Ötzi'nin ölüm yerinden 200 kilometre kadar mesafede, yüz metrelik bir uçuruma düştü.

7

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Helmut Simon'un gömülmesinden bir saat kadar sonra, yollarını kaybetiklerinde Simon çiftini aramaya çıkan ekibin şefi olan Dieter Warnecke 45 yaşında kalp krizinden öldü. Ötzi'nin vücudunu bakterilere ve mantarlara karşı korumak üzere bir yöntem geliştiren Innsbruck'lu profesör Friedrich Tiefenbrunner Ocak 2005'de açık kalp ameliyatı esnasında yaşamını yitirdi. Tiefenbrunner'ın bulunduğu bilimsel ekibe şeflik eden ve Ötzi konusundaki bir numaralı uzman olan arkeolog Konrad Spindler,

8

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

5 ölümden sonra artık dile getirilmeye başlanan lanet söylentilerini, 'ne yani? sırada ben mi varım? medya palavrası bunlar,' diyerek inkar etmekteydi. Nisan 2005'de evvelce mevcut bir kronik hastalığı olan ALS'den vefat etti. Son olarak, Ekim 2005'de, Avusturalyalı Dr Tom Loy 'lanet'in son kurbanı oldu, Ötzi hakkında bir kitaba son rötuşlarını koyarken öldü. Ölü sayısı böylece 7'ye çıktı.

9

Korku Filmi Gibi Buz Adam Ötzi'nin Laneti

Ötzi'nin 5 bin 300 yıllık cesedi, 1991'de İtalya-Avusturya sınırındaki Alpler'de bulunmuştu. Bilim adamları, Ötzi'nin mumyasının 5 binden fazla yıldır mükemmel bir biçimde korunması karşısında şaşırmıştı. Büyük olasılıkla avcı olan Ötzi'nin, öldüğü sırada 30 ile 45 yaş arasında ve yaklaşık 1.60 metre boyunda olduğu belirtilmişti.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.